Trwa ładowanie...

Krople do nosa Sulfarinol wycofane. GIF podaje, że wykryto wadę jakościową

GIF podjął decyzję o natychmiastowym wycofaniu z rynku kropli do nosa o nazwie Sulfarinol. W czterech seriach produktu leczniczego wykryto wadę jakościową.

Zobacz film: "Myślała, że ma katar. Prawda ją przeraziła"

1. Krople Sulfarinol wycofane z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję po tym, jak wpłynęło do niego zawiadomienie o zanieczyszczeniu kropli do nosa dostępnych bez recepty. Preparat ten jest stosowany na katar, zatkany nos i stan zapalny, który powstał w wyniku zakażenia bakteryjnego. Lek pomaga też zmniejszyć obrzęk błon śluzowych w jamie nosowo-gardłowej oraz zatokach.

GIF wycofuje 4 serie produktu
GIF wycofuje 4 serie produktu (Główny Inspektorat Farmaceutyczny)

Podmiotem odpowiedzialnym jest Farmaceutyczno-Chemiczna Spółdzielnia Pracy GALENUS. Podejrzane serie kropli do nosa Sulfarinol 50 mg +1 mg/l mają datę ważności do listopada 2020 roku.

Numery czterech zakwestionowanych serii to: 031117, 041117, 051117 oraz 011117.

W uzasadnieniu decyzji GIF czytamy o "wynikach poza specyfikacją w badanych próbkach archiwalnych dla ww. serii produktu leczniczego Sulfarinol w zakresie parametru zanieczyszczenie azotanu nafazoliny – inne pojedyncze zanieczyszczenie".

W kroplach do nosa stwierdzono zanieczyszczenie
W kroplach do nosa stwierdzono zanieczyszczenie (iStock)

Działanie GIF ma charakter prewencyjny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.