Trwa ładowanie...

Zaburzenia snu mogą sygnalizować chorobę Parkinsona na 15 lat przed pierwszymi objawami!

 Aleksandra Miłosz
30.11.2018 09:38
Zaburzenia snu mogą sygnalizować chorobę Parkinsona na 15 lat przed pierwszymi objawami!
Zaburzenia snu mogą sygnalizować chorobę Parkinsona na 15 lat przed pierwszymi objawami! (123rf)

Twój partner rzuca się po łóżku, nie dając ci spać? Denerwujesz się, między żebra wkładasz mu łokieć i próbujesz zasnąć. W głowie jednak powinna ci się zapalić czerwona lampka! Osoby, które w nocy śpią bardzo niespokojnie lub mają problemy ze snem są bardziej narażone na demencję i chorobę Parkinsona w późniejszym życiu.

Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna)
Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna) [8 zdjęć]

Choroba Parkinsona Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, czyli nieodwracalnym

zobacz galerię

1. Diagnoza 15 lat przed chorobą?

Nowe badania sugerują, że niektóre zaburzenia snu mogą być wczesnymi objawami chorób neurologicznych, które mogą pojawić się dopiero za 15 lat. Skąd te rewelacje? Doszli do nich kanadyjscy naukowcy, którzy uznali, że stan, w którym zaburzona zostaje faza snu REM to najsilniejszy predyktor chorób neurologicznych. Według dr. Johna Peever'a z Uniwersytetu w Toronto aż u 80 proc. osób z silnymi zaburzeniami snu rozwijają się zaburzenia neurologiczne.

2. Gdy gałki nie drgają

Większość tych zaburzeń związana jest z przemieszczaniem się po całym łóżku podczas snu, zaczerwienieniem oczu i częstymi drzemkami w ciągu dnia. Co jest ich przyczyną? Według dr Peever'a odpowiedzialne za te zaburzenia jest złe funkcjonowanie komórek w pniu mózgu. U zdrowych osób mózg przechodzi w kolejne fazy snu. W końcu następuje faza snu REM, podczas której włączają się odpowiedzialne za nią neurony, które powodują drganie gałek ocznych pod powiekami. To właśnie wtedy mamy skłonność do wyrazistego przeżywania snów.

Zobacz film: "Jerzy Pilch szczerze o swojej chorobie. "Wybrałem tę stronę, która opowiada""

Zobacz także:

Jednak u osób z zaburzeniami neurony te nigdy nie są aktywowane. W wyniku tego na marzenia senne nie reagują jedynie gałki oczne, a całe ciało. Według badaczy te komórki, które nie pracują prawidłowo odgrywają też ważną rolę w chorobie Parkinsona, powodując otępienie i zaburzenia układu nerwowego widoczne u starszych osób. "Nasze badania sugerują, że zaburzenia snu mogą być sposobem wczesnego ostrzegania o chorobach, które mogą się pojawić 15 lat później" mówie dr John Peever.

Przeczytaj też:

Chociaż nie ma lekarstwa na chorobę Parkinsona, najnowsze odkrycia naukowców mogą ostrzec osoby potencjalnie zagrożone tą chorobą i sprowokować zdrowszy tryb życia, aby opóźnić rozwój choroby. ”Podobnie jak w przypadku osób ze skłonnościami do raka, zdiagnozowanie zaburzeń funkcjonowania fazy REM może pozwolić na zapewnienie działań prewencyjnych, aby osoby potencjalnie zagrożone mogły dłużej cieszyć się zdrowiem” podsumował Peever.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze