Trwa ładowanie...

Zagrażają bardziej niż kleszcze? Wirusolog ostrzega przed tymi komarami

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 08.08.2024 20:32
Prof. Krzysztof Pyrć ostrzega Polaków. "Ten wirus jest przenoszony przez komary"
Prof. Krzysztof Pyrć ostrzega Polaków. "Ten wirus jest przenoszony przez komary" (East News, Getty Images)

W Polsce w dwóch województwach potwierdzono obecność kleszczy afrykańskich. Jednak jak ostrzega prof. Krzysztof Pyrć, obecnie bardziej powinniśmy się obawiać komarów tygrysich, które mogą przenosić niezwykle groźne choroby.

spis treści

1. Komar tygrysi już w Polsce? Tak uważa wirusolog

O zagrożeniu ze strony komara tygrysiego w Polsce mówił niedawno w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Stanisław Ignatowicz z Katedry Ochrony Roślin Instytutu Nauk Ogrodniczych SGGW w Warszawie. Zdaniem eksperta klimat wyraźnie się ociepla, więc komar azjatycki "może przedostać się do naszego kraju i w nim zimować".

Ignatowicz podkreślił także, że jest "to bardzo agresywny i niewybredny komar. Atakuje ludzi i zwierzęta od wczesnego ranka i znowu od późnego popołudnia". Ponadto, wyjątkowo lubi on nieduże zbiorniki wodne, zwłaszcza te dzikie, porośnięte gęsto roślinnością.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

W maju donosiliśmy o obecności tylko jednego z osobników zidentyfikowanego przez internautę z Krakowa. Jak jednak podkreślił prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, na swoim profilu w portalu X (d. Twitter), komary tygrysie mogą już pojawiać się w Polsce i przenosić potencjalnie groźne choroby.

- Jeśli mamy się skupiać na tym, co w najbliższym czasie będzie zagrożeniem, to bardziej bym się przejmował komarami niż afrykańskimi kleszczami - zaznaczył prof. Pyrć w rozmowie z WP abcZdrowie.

2. Choroby roznoszone przez komary

Na czele chorób roznoszonych przez komary plasuje się tym roku gorączka denga, której występowanie wzrosło prawie czterokrotnie w porównaniu z danymi z roku 2023 – z 27 przypadków (od 1 stycznia do 31 lipca) do 99. Pomimo wyraźnego wzrostu zakażeń, nadal nie wdrożono kontroli ich pochodzenia: czy dochodzi do nich w Polsce, czy za granicą.

- Z dengą jest taki problem, że nie znamy jej pochodzenia, bo nie ma w Polsce sensownego programu monitorowania tych zakażeń. Nie ma laboratorium zajmującego się tym tematem, o którym byłoby mi wiadomo. W praktyce nikt w Polsce nie bada chorób przenoszonych przez komary, więc mamy zbyt mało danych i opieramy się na domysłach - podkreśla prof. dr hab Marcin Bańbura, dyrektor Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW w rozmowie z WP abcZdrowie.

Do infekcji, do których transmisji przyczyniają się komary, należą także żółta febra, wirus Zika, malaria czy gorączka Zachodniego Nilu, która, zdaniem prof. Pyrcia, nieprawidłowo łączona jest z kleszczami afrykańskimi.

- Ten wirus jest przenoszony przez komary i nie musimy na niego czekać, bo już zaczyna się pojawiać w naszym regionie - podkreślał wirusolog.

Choroby, które dotychczas były zarezerwowane dla egzotycznych odmian komarów i występowały wyłącznie na południu, mogą być coraz bardziej realnym zagrożeniem dla Polaków, głównie ze strony gatunków, które migrują do krajów północnych wraz z ocieplającym się klimatem.

- Przesuwa się granica występowania wektorów, czyli gospodarza pośredniego. Jeszcze do niedawna w naszym klimacie było za zimno dla niektórych gatunków, które teraz zaczynają się pojawiać - ostrzega prof. Bańbura.

Eksperci podkreślają jednak, że egzotyczne, dotychczas incydentalnie spotykane w Polsce infekcje, to niejedyne choroby, które mogą przenosić komary. Także te pospolite stwarzają zagrożenie.

- Teoretycznie możliwe jest przeniesienie nawet HIV przez komara, jeśli napije się on krwi nosiciela, a następnie wkłuje się w innego żywiciela, który go zabije i przypadkowo “wtłoczy” to, co pobrał z innej krwi. To jest tylko przykładowa spekulacja, ale potencjalnie możliwa, bo badań po prostu nie ma, co bardzo utrudnia przewidywanie zagrożeń w tej sferze - wyjaśnia prof. Bańbura.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze