Trwa ładowanie...

"PartyTEST" ma zatrzymać cichą epidemię w Polsce. "80 proc. zakażonych może o tym nie wiedzieć"

 Karolina Rozmus
11.05.2023 14:21
Projekt "PartyTEST" umożliwia wykonanie testu m.in. w kierunku HIV w klubie i na festiwalach muzycznych
Projekt "PartyTEST" umożliwia wykonanie testu m.in. w kierunku HIV w klubie i na festiwalach muzycznych (Mat. prasowe)

Zamiast drinka test. Podczas imprezy możesz sprawdzić, czy nie jesteś zakażony np. HIV. Brzmi jak żart? Bynajmniej, kampania "PartyTEST" jest bardzo potrzebna w naszym społeczeństwie. - Niestety statystyki wskazują, że wśród osób heteroseksualnych, jeśli wykrywa się HIV, to najczęściej w bardzo późnym stadium – mówi koordynatorka projektu, Agnieszka Świderska.

spis treści

1. Cicha epidemia w Polsce. Kiła, WZW typu C i wirus HIV

Każdego roku w Polsce wykrywa się od 1000 do 1300 nowych przypadków zakażenia HIV, ale w czasie pandemii liczba zakażeń alarmująco wzrosła.

Liczba zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C w Polsce sięga ok. 200 tys., ale większość nie ma o tym pojęcia. Ten sam problem dotyczy zresztą wirusa HIV.

Zobacz film: "#PlusCzyMinus? Polska w niechlubnej czołówce. Tu liczba zakażeń HIV rośnie"

Według raportu NIZP-PZH i GIS w ubiegłym roku odnotowano 1990 przypadków kiły w Polsce, co dowodzi, że liczba chorych także w przypadku tej choroby rośnie.

- Co łączy te trzy zakażenia? Przenoszone są drogą płciową i nie dają żadnych konkretnych objawów. Np. kiła nazywana niegdyś syfilisem, kojarzy się z dramatycznymi owrzodzeniami twarzy, tymczasem objawy są początkowo znacznie bardziej subtelne. Najczęściej to pojedyncza, niebolesna krostka, która po pewnym czasie samoistnie znika. Trudno na tej podstawie przypuszczać, że mamy do czynienia z tak groźną chorobą – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie koordynatorka projektu, Agnieszka Świderska z Fundacji Edukacji Społecznej.

Dodaje, że także statystyki projektu "PartyTEST", w których kiła jest najczęściej diagnozowana, dowodzą, że choroba do rzadkich nie należy. Równie powszechne, a jednocześnie niewidzialne w społeczeństwie, jest zakażenie HCV. Koordynatorka projektu podkreśla, że na zakażenie narażeni jesteśmy wszędzie – w salonie podczas wykonywania manicure, u fryzjera, a nawet w szpitalu czy gabinecie lekarza POZ.

O HIV w Polsce ekspertka mówi wprost – "mamy epidemię".

- Obecnie według oficjalnych statystyk w Polsce żyje ponad 29 tys. osób z HIV. Ale mówimy o osobach, które wykonały test, a szacuje się, że raz w życiu zrobiło to zaledwie 10-20 proc. Polaków. 80 proc. zakażonych może o tym nie wiedzieć – podkreśla.

Te trzy zakażenia łączy coś jeszcze.

- W przypadku HCV oraz kiły mamy leczenie, umożliwiające całkowite pozbycie się ich z organizmu. Co więcej, w Polsce istnieje obowiązek leczenia kiły – każdy zakażony może zgłosić się do szpitala, gdzie lekarze podejmują natychmiast terapię. HIV z organizmu nie możemy się pozbyć, ale dziś to też nie jest wyrok, bo istnieje skuteczne leczenie, które pozwala dożyć tego samego wieku, co osoby niezakażone w pełnym zdrowiu – tłumaczy rozmówczyni.

2. Kto się testuje? Ta grupa nie ma świadomości ryzyka

Dlatego właśnie w ramach projektu "PartyTEST" doradcy ds. HIV, pielęgniarki i streetworker z Fundacji Edukacji Społecznej chcą zachęcić Polaków do wykonania badań. Mobilne punkty diagnostyczne będą pojawiać się w klubach i na festiwalach muzycznych w Polsce – tam, gdzie gromadzą się najbardziej narażeni na zakażenie młodzi dorośli.

- Podczas ubiegłorocznej akcji testowania "PartyTEST" mieliśmy zarówno osoby o różnej tożsamości płciowej, jak i wiele heteronormatywnych – tłumaczy koordynatorka.

Agnieszka Świderska tłumaczy, że zaledwie 10-20 proc. społeczeństwa wykonało kiedykolwiek test w kierunku HIV
Agnieszka Świderska tłumaczy, że zaledwie 10-20 proc. społeczeństwa wykonało kiedykolwiek test w kierunku HIV (Mat. prasowe)

Jak mówi Świderska, 10 maja, podczas inauguracyjnego testowania w warszawskim klubie Dzik, przetestowanych zostało 20 osób. Część z nich testowała się także podczas ubiegłorocznych edycji, ale połowa wyznała, że robi to pierwszy raz w życiu.

- Zauważyliśmy przewagę kobiet, co jest dla nas ważną informacją, bo dotychczas kobiety wykonywały badania znacznie rzadziej. Średnia wieku z wczorajszego wydarzenia to było 35+, młodszych osób było nieco mniej, natomiast osoby powyżej 40. roku życia, które najczęściej pozostają w stałych relacjach, zupełnie zapominają o testowaniu - mówi.

Agnieszka Świderska wyjaśnia, że zgodnie ze statystykami wśród osób heteroseksualnych, jeśli wykrywa się HIV, to bardzo często w późnym stadium. Dodaje też, że wciąż pokutuje mit, że osoby w stałych związkach nie muszą wykonywać testów.

- Jeżeli pozostajemy w związku monogamicznym i wcześniej już wykonywaliśmy taki test, to ryzyka nie ma. Jednak nasza praktyka pokazuje, że niemało jest związków, w których żaden z partnerów nigdy wcześniej się nie testował. Warto też uświadomić sobie, że nie wszystkie relacje są monogamiczne. Wiele osób żyje w konsensualnych relacjach niemonogamicznych. Im więcej osób partnerskich w relacji, tym większą uwagę należy zwracać na wykonywanie testów na HIV, HCV i kiłę przez wszystkie osoby w niej uczestniczące – mówi koordynatorka.

3. Przetestuj się na imprezie. Ruszyło "PartyTEST"

Kolejne możliwości do testów pojawią się m.in. na Juwenaliach na warszawskim Bemowie 19 maja, a 20 maja – w Lublinie. Tam właśnie warto wypatrywać Mobilnego Serwisu Redukcji Szkód, czyli kampera, w którym można porozmawiać z doradcą ds. HIV/AIDS, wykonać testy na kiłę oraz otrzymać wsparcie psychologa.

- Badanie w kierunku HIV, HCV i kiły trwa zaledwie 15 minut. Krew pobierana jest z opuszki palca, trzy krople wystarczą do wykonania trzech testów przesiewowych płytkowych – tłumaczy Agnieszka Świderska.

- Jeżeli którykolwiek pokaże wynik dodatni, to jako test przesiewowy wymaga potwierdzenia. Mamy dostępnych specjalistów, którzy od razu na miejscu poinformują, gdzie należy się udać, co zrobić w następnych krokach i jak reagować. Dopiero dwa reaktywne wyniki są potwierdzeniem wyniku pozytywnego w kierunku któregokolwiek z zakażeń – dodaje.

Warto też wiedzieć, że podczas Europejskiego Tygodnia Testowania w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych Fundacji Edukacji Społecznej w Warszawie pojawi się unikatowa możliwość wykonania testu w kierunku HIV i HCV ze śliny.

- Wymaz z jamy ustnej i badanie w kierunku tych zakażeń są wykonywane w wielu krajach na świecie i rekomendowane przez towarzystwa naukowe, ale w Polsce dotychczas nie mieliśmy do czynienia z testami tego typu – podkreśla Świderska.

Szczegóły na temat tego, gdzie odbędą się kolejne imprezy klubowe z testowaniem na choroby przenoszone drogą płciową oraz co jeszcze dzieje się w ramach projektu "PartyTEST", dostępne są na profilu facebookowym Fundacji Edukacji Społecznej.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze