Trwa ładowanie...

Zanieczyszczenie powietrza upośledza czynności naczyń krwionośnych w płucach

Według badań przeprowadzonych na ponad 16 000 pacjentów zaprezentowanych 9 grudnia na EuroEcho-Imaging 2016, zanieczyszczenie powietrza pogarsza funkcjonowanie naczyń krwionośnych w płucach.

"Jest to pierwsze badanie na ludziach stwierdzające wpływ zanieczyszczenia powietrza na czynność naczyń płucnych" - powiedział główny autor, dr Jean-Francois Argacha, kardiolog ze Szpitala Uniwersyteckiego (UZ) w Brukseli w Belgii.

"Jest to poważny problem zdrowia publicznego dla osób mieszkających w zanieczyszczonych obszarach miejskich, w których ćwiczenia mogą uszkodzić płuca i potencjalnie prowadzić do niewyrównanej niewydolności serca" - dodaje.

Promowanie bezpieczniejszego środowiska wydaje się tak samo ważne, jak sterowanie tradycyjnymi czynnikami ryzyka, takimi jak wysoki poziom cholesterolu, w ograniczaniu chorób układu krążenia.

Zanieczyszczenie powietrza składa się z cząstek (cząstki [PM] o różnej wielkości) i gazów (dwutlenku azotu, ozonu etc.). Pierwszym łożyskiem naczyniowym, które ma kontakt z zanieczyszczeniami powietrza, jest krążenie płucne, jednak niewiele badań dotyczyło wpływu zanieczyszczeń na krążenie.

Według najnowszych badań zanieczyszczone powietrze upośledza pracę naczyń krwionośnych płuc
Według najnowszych badań zanieczyszczone powietrze upośledza pracę naczyń krwionośnych płuc (Shutterstock)

"Takie badania są ważne, ponieważ jeśli zanieczyszczenie powietrza powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w płucach, to w połączeniu z ogólnoustrojowymi skutkami zanieczyszczenia mogą spowodować niewyrównaną niewydolność serca" - powiedział dr Argacha.

Obecnie zbadano wpływ zanieczyszczeń powietrza na hemodynamikę płuc w populacji oraz u indywidualnych osób. W badaniu populacji ocenia się, czy wspólny poziomy zewnętrznego wpływu zanieczyszczeń powietrza wpływa na parametry echokardiograficzne konwencjonalnie stosowane do oceny krążenia płucnego i funkcji prawej komory.

W latach 2009 i 2013, w tym przezklatkowym badaniu echokardiograficznym przeprowadzono ocenę ciśnienia płucnego u 16 295 osób i połączono je ze średnią zanieczyszczenia powietrza w Brukseli w tym samym dniu i w ciągu ostatnich 5-10 dni. Autorzy zbadali czy jakieś podgrupy pacjentów były bardziej podatne na skutki zanieczyszczenia powietrza.

U osób indywidualnych zbadano wpływ zanieczyszczenia powietrza na krążenie płucne u dziesięciu zdrowych ochotników płci męskiej narażonych na zanieczyszczenia w komorze w standaryzowanych warunkach.

ZOBACZ TAKŻE:

Ochotnicy byli wystawieni na działanie powietrza lub rozcieńczonych spalin z silników Diesla o stężeniu PM2,5 300 ug/m3 przez dwie godziny. Wpływ na odporność naczyń płucnych oceniano w badaniu echokardiograficznym w spoczynku i podczas testu wysiłkowego, w którym był podawany lek dobutamina, aby stymulować pracę serca podczas wysiłku.

Badania populacji wykazały negatywny wpływ PM10, PM2.5 i ozonu na krążenie płucne w tym samym dniu i przez pięć do dziesięciu dni.

Mało znane źródła zanieczyszczeń powietrza w domu
Mało znane źródła zanieczyszczeń powietrza w domu [10 zdjęć]

Zanieczyszczenia powietrza mogą być gorsze w twoim domu niż na zewnątrz. Lotne związki organiczne (LZO)...

zobacz galerię

Dr Argacha powiedział, że zanieczyszczenie powietrza wiązało się ze wzrostem naczyniowego tonu płuc, co sprawia, że krew trudniej przepływa do płuc. Dłuższe narażenie na ekspozycję na zanieczyszczenia powietrza wydaje się konieczne, aby osłabić właściwą funkcję skurczową komór, więc pacjenci z obturacyjnym bezdechem sennym są w grupie największego ryzyka.

Wyniki badania osób indywidualnych wykazały, że narażenie na działanie spalin z silników Diesla nie zmieniło krążenia płucnego w porównaniu z powietrzem, kiedy ochotnicy odpoczywali, ale miało wpływ, gdy podawano dobutaminę. "To sugeruje, że zanieczyszczenie jest bardziej szkodliwe dla krążenia płuc podczas wysiłku" – powiedział dr Argacha.

11 zaskakujących sposobów, dzięki którym zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza w naszym domu
11 zaskakujących sposobów, dzięki którym zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza w naszym domu [11 zdjęć]

Nadmierne podlewanie (podobnie jak woda wyciekająca z podstawki na podłogę lub parapet) powoduje rozwój...

zobacz galerię

"Nasze podwójne podejście zapewnia unikalne dane na temat wpływu zanieczyszczenia powietrza na krążenie płucne. Indywidualne badanie wzmacnia prawdopodobny związek wyłaniający się z badań epidemiologicznych" - kontynuuje.

"Naszą główną radą jest ograniczenie aktywności fizycznej podczas ciężkiego zanieczyszczenia powietrza. Są potrzebne dalsze badania, zanim będzie można podać konkretne zalecenia dotyczące intensywności i czasu trwania treningu.

Kontrola emisji, taka jak filtry cząstek stałych, mają ograniczyć emisję spalin z rury wydechowej, ale inne źródła, takie jak skrzynie korbowa silników, opony i zużycie hamulców stają się ważne" – podsumowuje dr Argacha.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.