Zapalenie spojówek u dzieci – objawy, przyczyny, leczenie
Zapalenie spojówek u dzieci jest to dolegliwość, która pojawia się nagle i jest naprawdę dokuczliwa. Niestety jest to przypadłość, która niewyleczona na czas i w odpowiedni sposób może powracać. Dlatego bardzo ważne jest, aby szybko udać się z dzieckiem do okulisty, który powinien odkryć przyczynę dolegliwości. Czym są tak naprawdę spojówki? Ich zadaniem jest wyściełanie powieki od środka, ochrona przed wysychaniem oka, a także zabezpieczenie przed kurzem i ciałami obcymi. Spojówki powodują także, że gałka oczna swobodnie się porusza.
1. Objawy zapalenia spojówek u dzieci
W momencie, kiedy spojówki u dziecka są zaczerwienione, dochodzi do łzawienia to może być to sygnał, że w oku rozwija się stan zapalny. Czasami wystarczą domowe sposoby dla przykładu przemywanie oka solą fizjologiczną, chłodne okłady z herbaty czy świetlika. Zapalenie spojówek u dzieci może się także objawiać światłowstrętem, swędzeniem czy pieczeniem i pojawieniem się wydzieliny. W takiej sytuacji domowe sposoby mogą być zawodne i potrzebna będzie wizyta u specjalisty. Takie objawy mogą być wynikiem zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Zapalenie spojówek u dzieci może być także efektem zaawansowanej alergii.
Zapalenie spojówek u dzieci może mieć także podłoże alergiczne. Dla alergii charakterystyczna jest lepka, biała i gęsta wydzielina w oku. Dodatkowo pojawiają się też inne objawy takie jak katar sienny, intensywne kichanie.
2. Przyczyny zapalenia spojówek
Zapalenie spojówek u dzieci może być wywołane wirusem. Tego rodzaju zakażenie można rozpoznać po przezroczystej wydzielinie. Oprócz tego wirusowe zapalenie spojówek u dzieci może się objawiać obrzękiem i silnym łzawienie oczu. W niektórych przypadkach wirusowe zapalenie spojówek u dzieci jest zapowiedzią grypy. W takich przypadkach stan zapalny spojówki mija razem z ustąpieniem choroby.
To też warto wiedzieć
Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci charakteryzuje się nie tylko dużym zaczerwieniem gałki ocznej, ale także pojawieniem się żółtej wydzieliny z oka. Wydzielina powoduje, że dziecko ma sklejone powieki ropą. Kolor wydzieliny sugeruje, że zapalenie oka wywołała bakteria. Bakteryjne zapalenie oka może się także pojawić przy infekcjach górnych dróg oddechowych dla przykładu przy zapaleniu gardła.
3. Leczenie łzawienia oczu
Zapalenie spojówek może mieć różny przebieg. Przy łagodnym stanie może wystarczyć jedynie systematyczne przemywanie oka solą fizjologiczną, albo wywarem z ziół (okuliście odradzają rumianek).
Kiedy zapalenie spojówek u dzieci ma ostry przebieg należy udać się do lekarza. Leczenie bardzo często opiera się na stosowaniu maści, a w trudniejszych przypadkach okulista przypisuje antybiotyk).
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.