Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Ilona Olejnik

Luteina na oczy - profilaktyka i leczenie zwyrodnienia plamki żółtej

Avatar placeholder
22.11.2019 10:10
Produkty zawierające luteinę pomogą zachować zdrowy wzrok
Produkty zawierające luteinę pomogą zachować zdrowy wzrok (123rf.com)

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest przewlekłą, postępującą chorobą, która występuje wówczas, gdy tkanka w plamce żółtej (centralna część siatkówki oka) ulega upośledzeniu. Jest ona wielkości główki od szpilki i odpowiada za centralne widzenie, ostrość obrazu oraz zdolność do widzenia kolorów.

spis treści
Jak dbać o oczy?
Jak dbać o oczy? [12 zdjęć]

Biorąc pod uwagę, jak ważny jest dobry wzrok, dbanie o niego powinno być częścią codziennych czynności.

zobacz galerię

1. Czym jest zwyrodnienie plamki żółtej?

Centralne widzenie, ostrość obrazu oraz zdolność do widzenia kolorów to własności niezbędne do czytania, pisania i prowadzenia samochodu nocą. W AMD centralne widzenie staje się zniekształcone, proste linie stają się faliste, a kolory są trudne do rozróżnienia. Przyczyną degeneracji i ****utraty ostrości widzenia może być niedobór jednego z dwóch podstawowych barwników znajdujących się w plamce – luteiny.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Zwyrodnienie plamki żółtej obecnie uważane jest za chorobę cywilizacyjną. AMD w krajach rozwiniętych jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 65. roku życia. Dane epidemiologiczne wskazują, że jest to choroba społeczna i dotyczy ok. 25 milionów osób.

Na zwiększone ryzyko jej wystąpienia wpływają m.in.: długa ekspozycja oczu na promienie słoneczne; niska zawartość składników mineralnych i witamin antyoksydacyjnych, takich jak A, C i E, we krwi; palenie papierosów; choroby układu krążenia, tj. nadciśnienie tętnicze.

Podstawową rolę w mechanizmie powstawania zmian w plamce żółtej przypisuje się działaniu stresu oksydacyjnego. Dochodzi do niego w sytuacji gdy, zaburzona zostaje równowaga pomiędzy powstawaniem wolnych rodników tlenowych a systemem ich usuwania bądź neutralizacji. Oko jest w dużym stopniu narażone na niszczący wpływ wolnych rodników, ponieważ podlega dużej ekspozycji na światło, w trakcie której dochodzi do produkcji wielu nadreaktywnych form tlenu.

2. Profilaktyka AMD

Istnieje naturalny system ochrony organizmu, tzw. system antyoksydacyjny. Karotenoidy, luteina i zeaksantyna – znajdujące się w barwniku plamki żółtej – są silnymi antyoksydantami i chronią fotoreceptory przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego. Stężenie luteiny i zeaksantyny w plamce żółtej w miarę starzenia się organizmu maleje i jest to prawdopodobnie spowodowane ich niedostateczną podażą w diecie. Uważa się, że ich prawidłowa ilość powinna wynosić od 6 mg do 14 mg dziennie, podczas gdy przeciętny Europejczyk spożywa dziennie jedynie ok. 2,2 mg karotenoidów.

Jest coraz więcej dowodów na to, że antyoksydanty – a w szczególności witaminy A, C i E, mikroelementy: cynk, selen, miedź i mangan łącznie z barwnikami karotenoidowymi, luteiną i zeaksantyną – przyczyniają się do zapobiegania i opóźnienia początku utraty wzroku w podeszłym wieku.

3. Wpływ luteiny na oczy

Aby zapobiec wystąpieniu w przyszłości AMD, nasza dieta powinna być opracowana na podstawie ogólnych zaleceń żywieniowych, ze szczególnym uwzględnieniem pokarmowych źródeł luteiny i zeaksantyny oraz kwasów omega-3.

Zaleca się spożywanie codziennie przynajmniej dwóch porcji warzyw i owoców zawierających luteinę. Należy wybierać szczególnie warzywa zielone i żółte oraz z rodziny kapustnych, w tym kalafiora, brukselkę i brokuły. Luteina i zeaksantyna znajdują się także w dużych ilościach w żółtku jaja, kukurydzy i szpinaku. Natomiast bogatym źródłem kwasów omega-3 są tłuste ryby morskie – powinniśmy spożywać je 2–3 razy w tygodniu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze