Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Aleksandra Katarzyńska

Formy zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem

Formy zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem
Formy zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD - Age - Related Macular Degeneration) jest bardzo częstą przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku u osób po 50 roku życia. Częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. Istnieją dwie postaci zwyrodnienia plamki żółtej: tak zwana sucha i wysiękowa (mokra). Niestety nie ma udowodnionej terapii medycznej w leczeniu AMD suchego. Lekarz powinien regularnie badać oczy pod katem wilgotnego zwyrodnienia plamki żółtej oka.

spis treści

1. Forma sucha AMD

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem suche występuje u ok. 80-90 proc. chorych. Polega ono na pojawianiu się w warstwie podsiatkówkowej oka złogów (druzów). Postać sucha AMD jest spowodowana obumieraniem komórek barwnikowych i fotoreceptorów plamki żółtej i zanikiem zaopatrujących ją drobnych naczyń krwionośnych. Tego rodzaju zwyrodnienie oka zazwyczaj postępuje wolniej, prowadząc do stopniowej utraty wzroku. Charakterystyczna jest obecność tzw. druzów małych, żółtawych złogów w obrębie siatkówki. Druzy widoczne są w badaniu dna oka jeszcze zanim wystąpią objawy kliniczne. Objawem może być także hiperpigmentacja lub depigmentacja siatkówki. Pacjenci z ta postacią AMD mają wysokie ryzyko rozwinięcia zaawansowanej postaci AMD.

2. Forma mokra AMD

Znacznie niebezpieczniejsza jest forma mokra, inaczej wysiękowa, AMD, ponieważ w jej przebiegu dochodzi do nieprawidłowej angiogenezy. Oko, broniąc się przed niedokrwieniem, wytwarza dodatkowe, chaotycznie biegnące naczynia krwionośne. Przerastają one siatkówkę i uszkadzają komórki, tworząc blizny. Pogorszenie wzroku w tym przypadku następuje znacznie szybciej niż w postaci suchej zwyrodnienia. Dochodzi do znacznego pogorszenia ostrości widzenia i percepcji barw, a w polu widzenia pojawia się ciemna plama – tzw. mroczek centralny. Nieleczone, prowadzi do całkowitej utraty widzenia centralnego u 90% chorych. Ta postać choroby, może dotknąć ludzi młodych. Terapia wysiękowego AMD polega na niszczeniu nieprawidłowych naczyń krwionośnych światłem lasera - o ile nie są one położone w centrum plamki żółtej.

3. Leczenie AMD

Zobacz film: "Męty w oku"

Dostępna od niedawna nowa metoda - tzw. fotodynamiczna - polega na wprowadzeniu do krwiobiegu barwnika, wychwytywanego przez patologiczne naczynia w oku. Wysycone barwnikiem naczynia są później niszczone za pomocą lasera. Żaden z tych sposobów nie poprawia jednak jakości widzenia, a jedynie hamuje dalszy rozwój choroby. Ponieważ uważa się, że neowaskularyzacja naczyniówkowa (CNV) odgrywa główną rolę w rozwoju choroby i jest ona stymulowana przez VEGF (czynnika wzrostu śródbłonka naczyń) sposoby leczenia nakierowane są na przeciwdziałanie angiogenezie, najczęściej poprzez blokowanie VEGF.

W wybranych przypadkach mokrego zwyrodnienia plamki żółtej tj. w przypadkach, w których zmiany nie dotyczą plamki żółtej można zastosować, fotokoagulacje do uszczelnienia lub zamknięcia krwawiących naczyń. Niestety fotokoagulacja nie jest w stanie przywrócić utraconego pola widzenia, może natomiast zapobiegać dalszej utracie pola widzenia.

4. Dieta dla oczu w AMD

Zarówno w zapobieganiu jak i terapii tej choroby wskazana jest dieta bogata w przeciwutleniacze. Ponadto każda osoba po 40. roku życia powinna corocznie wykonywać rutynowe badanie okulistyczne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Badanie Amslera
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze