Trwa ładowanie...

Zapobieganie skutkom ubocznym leków przeciwzapalnych

Avatar placeholder
04.07.2023 12:43
Zapobieganie skutkom ubocznym leków przeciwzapalnych
Zapobieganie skutkom ubocznym leków przeciwzapalnych

Naukowcy z Salk Institute for Biological Studies wykryli brakujące ogniwo pomiędzy zegarem biologicznym człowieka a metabolizmem cukru. To odkrycie może pomóc w uniknięciu skutków ubocznych leków wykorzystywanych w leczeniu astmy, alergii oraz zapalenia stawów.

spis treści

1. Badania nad sposobem uniknięcia skutków ubocznych leków przeciwzapalnych

Badacze wykazali, że kryptochromy - białka, które kontrolują rytm biologiczny organizmu człowieka – wchodzą w interakcje z przełącznikami metabolicznymi, które są celem niektórych leków przeciwzapalnych. Badania wykazały, że skutki uboczne stosowanych obecnie leków mogą być wyeliminowane poprzez wzięcie pod uwagę rytmów biologicznych pacjentów w czasie przyjmowania leków lub poprzez opracowanie nowych leków, które wpływałyby na kryptochromy. Do tej pory wiadomo było, że cykl snu i przebudzenia był związany z czasem przetwarzania przez organizm składników odżywczych. Nie było jednak jasne, jak przebiega ten proces na poziomie genetycznym i molekularnym. Naukowcy dowiedli, że pomiędzy tymi ważnymi układami istnieje związek, co może pomóc w ustaleniu, w jaki sposób połączone są ze sobą inne procesy komórkowe.

Glikokortykosteroidy to hormony steroidowe, które występują naturalnie w organizmie i pomagają kontrolować ilość cukru we krwi, by poziom składników odżywczych rósł rano i opadał wieczorem. Glikokortykosteroidy funkcjonują w komórkach człowieka poprzez interakcje z receptorami glikokortykoidów – przełącznikami cząsteczkowymi.

Hormony steroidowe odgrywają również rolę w zwalczaniu stanu zapalnego i są stosowane jako leki przeciwzapalne w leczeniu alergii, astmy i reumatoidalnego zapalenia stawów. Wykorzystuje się je również w terapii stanów zapalnych u pacjentów z rakiem. Steroidy mogą zakłócać jednak metabolizm człowieka i prowadzić do poważnych skutków ubocznych: bardzo wysokiego poziomu cukru, oporności na insulinę i powikłań cukrzycowych. Odkrycie nowej funkcji kryptochromów 1 i 2 może pomóc w uniknięciu tych skutków ubocznych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze