Trwa ładowanie...

Zapomniane remedium na przeziębienie. Naukowcy dostarczyli dowód

Avatar placeholder
20.11.2023 07:23
Kora wierzby ma własciwości lecznicze
Kora wierzby ma własciwości lecznicze (gettyImages)

Naukowcy z Finlandii wykazali, że ekstrakt z kory wierzby – rośliny, która "dostarczyła" już kilka leków, w tym prekursor współczesnej aspiryny – ma działanie przeciwwirusowe o szerokim spektrum działania. Okazuje się, że może być to przełom w leczeniu przyszłych epidemii.

spis treści

1. Ekstrakt z kory wierzby

Okazuje się, że ekstrakt działa zarówno na koronawirusy otoczkowe (wywołujące przeziębienia) oraz COVID-19, jak i na enterowirusy bezotoczkowe (wywołujące m.in. grypę i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych). Kora wierzby to zapomniane remedium na przeziębienie, które stosowały nasze prababki.

Nie ma klinicznie zatwierdzonych leków, które działałyby bezpośrednio przeciwko enterowirusom, więc ekstrakt może w przyszłości zmienić zasady gry.

Naukowcy testowali wcześniej ekstrakt z kory wierzby na enterowirusach i stwierdzili, że był on bardzo skuteczny. Teraz rozszerzyli zakres swoich badań, a więc przyjrzeli się dodatkowym rodzajom wirusów i spróbowali zrozumieć mechanizm działania ekstraktu.

Zobacz także: Jak działa aspiryna?

2. Wpływ kory wierzby na wirusy

Aby przygotować ekstrakt, zebrano gałęzie wierzby uprawianej w celach komercyjnych. Korę pocięto na kawałki, zamrożono, zmielono, a następnie ekstrahowano gorącą wodą. W ten sposób uzyskano próbki ekstraktu, które naukowcy przetestowali pod kątem enterowirusów oraz koronawirusów – w tym COVID-19.

Naukowcy sprawdzili jak długo ekstrakt działa na zakażone komórki i jak dobrze hamuje aktywność wirusa. Okazało się, że nie uszkadzał samych komórek i skutecznie chronił je przed infekcją.

Test przeprowadzony na próbkach COVID-19 wykazał ponadto, że chociaż wirus ten może przedostać się do komórek nawet po leczeniu ekstraktem, nie może się już rozmnażać.

Zobacz także: Zioła na reumatyzm

3. Przyszłe leczenie

Autorzy przetestowali także istniejące związki lecznicze pochodzące z kory wierzby, a także komercyjnie przygotowany ekstrakt saliksyny i proszek saliksyny.

Spośród nich jedynie ekstrakt saliksyny wykazywał działanie przeciwwirusowe, co sugeruje, że sukces opracowanego przez naukowców ekstraktu z kory wierzby może wynikać z interakcji różnych związków bioaktywnych.

Naukowcy frakcjonowali ekstrakt, aby poznać jego skład chemiczny, ale nie uzyskali jasnych odpowiedzi na pytanie, który z wielu skutecznych związków może być głównie odpowiedzialny za działanie przeciwwirusowe.

Konieczne będą dalsze badania, aby zrozumieć rolę związków bioaktywnych, ich strukturę chemiczną i sposób działania, co potencjalnie doprowadzi do opracowania nowych, rewolucyjnych terapii przeciwwirusowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze