Trwa ładowanie...

Choroby wirusowe dają gorsze objawy u mężczyzn niż u kobiet

Avatar placeholder
15.12.2016 12:25
Choroby wirusowe dają gorsze objawy u mężczyzn niż u kobiet
Choroby wirusowe dają gorsze objawy u mężczyzn niż u kobiet

Najnowsze badania potwierdzają, że niektóre wirusy atakują silniej mężczyzn niż kobiety. Chociaż ci pierwsi zazwyczaj bardziej narzekają na objawy chorobowe, ich połówki często patrzą na to z przymrużeniem oka. Jednak w najnowszej analizie eksperci z Uniwersytetu w Londynie dowodzą, że tzw. męska grypa ma poważne podłoże naukowe.

Te same patogeny, powodujące tę samą chorobę, bardzo często dają dużo silniejsze objawy u mężczyzn niż u kobiet. I nie jest to spowodowane tym, że są oni "słabszą płcią". Wirusy te chcą po prostu zostać przekazane kolejnym pokoleniom poprzez organizm matki.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że niektóre wirusy powodują u mężczyzn gorsze objawy, natomiast u kobiet infekcje objawiają się łagodniej. Dotychczasowe badania zapewniały, że dzieje się tak z powodu różnic w działaniu układu immunologicznego.

Według badania opublikowanego w "Nature Communications", przyczyna może być inna. Patogeny są szczególnie silne, jeśli mogą być przekazywane z matki na dziecko, tak jak np. wirus zapalenia wątroby, ospy wietrznej i Zíka. Kobiety mogą rozprzestrzeniać wirusy m.in. poprzez karmienie piersią.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Naukowcy udowodnili, dlaczego mężczyźni gorzej znoszą choroby
Naukowcy udowodnili, dlaczego mężczyźni gorzej znoszą choroby (123rf)

Choć było już wiadomo, że współczynnik śmiertelności na skutek chorób zakaźnych jest często wyższy u mężczyzn, naukowcy zauważyli, że często u kobiet zauważa się silniejszą odpowiedź immunologiczną.

"Wirusy mogą ewoluować w taki sposób, aby stwarzać mniejsze zagrożenie dla kobiet, co ma na celu przetrwanie populacji żeńskiej” - powiedział Francisco Ubeda ze Szkoły Nauk Biologicznych przy Uniwersytecie w Londynie.

Przeczytaj koniecznie

"Powodem, dla którego te choroby są mniej groźne u kobiet, jest to, że wirus może być przekazywany z matki na dziecko poprzez karmienie piersią lub po prostu poprzez poród. Drobnoustroje dostosowują się i są mniej niebezpieczne u kobiet, aby zwiększyć szanse, że zostaną przekazane dzieciom" – dodaje naukowiec.

Co oznacza, że ​​mężczyźni mogą gorzej reagować nie tylko na wirusa grypy.

"To całkiem prawdopodobne, że ta teoria może dotyczyć także innych patogenów chorobotwórczych” - powiedział dr Ubeda.

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy [8 zdjęć]

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie

zobacz galerię

Okazało się bowiem, że wirusy ospy wietrznej dużo częściej powoduje śmierć u mężczyzn niż u kobiet.

Nowe badanie może uzupełnić także wcześniejsze doniesienia, które tłumaczyły, dlaczego mężczyźni bardziej cierpią z powodu przeziębienia. Badacze z  Uniwersytetu w Durhammają stwierdzili u nich dodatkowe receptory temperatury w mózgu, co pogłebia odczuwane objawy.

Mimo to, warto przeprowadzić dalsze badania, potwierdzające tę tezę. Być może doprowadzą one do skuteczniejszych terapii, dostosowanych do płci pacjenta.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze