Trwa ładowanie...

Zaskakujące dane z rankingu otyłości w Unii Europejskiej

Avatar placeholder
28.09.2017 18:35
Zaskakujące dane z rankingu otyłości w Unii Europejskiej
Zaskakujące dane z rankingu otyłości w Unii Europejskiej

Unia Europejska opublikowała dane na temat otyłości wśród społeczeństwa, po czym okazało się, że wśród krajów należących do Unii Europejskiej naród Malty zajmuje pierwsze miejsce w rankingu na najbardziej otyłą narodowość. Miejsce drugie zajęła natomiast Łotwa.

Otyłość stanowi coraz większe zagrożenie dla zdrowia publicznego. Stan zdrowia populacji uległ pogorszeniu od 1980 roku, jak donoszą dane ze Światowej Organizacji Zdrowia. Dane te też donoszą, że osoby otyłe wykazują wskaźnik BMI powyżej 30.

Europejskie badanie zdrowia, przeprowadzone przez Eurostat wykazały, że około jedna na sześć osób dorosłych – czyli około 15,9 procent - w Unii Europejskiej cierpi na otyłość. Dane te również informują, że wskaźnik otyłości wzrasta też wraz z wiekiem, a spada wraz z poziomem wykształcenia.

Wśród państw Unii Europejskiej, Malta posiada najwyższy wskaźnik otyłości
Wśród państw Unii Europejskiej, Malta posiada najwyższy wskaźnik otyłości (123RF)
Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Malta pojawiła się na szczycie listy otyłości. W Republice Malty mieszka 26 procent osób dorosłych, które są klasyfikowane jako otyłe. Zaraz po Malcie, drugie miejsce w rankingu zajmuje Łotwa (21,3 procent osób otyłych), następnie Węgry (21,2 procent osób otyłych) i kolejno Estonia (20,4 procent osób otyłych).

Brytania, która prawdopodobnie wkrótce opuści Unię Europejską zgodnie z głosowaniem Brexit – zajęła piąte miejsce w tym rankingu, gdzie 20,1 procent osób dorosłych klasyfikuje się jako otyłych.

Stało się tak pomimo faktu, że dane Eurostat opublikowane w ubiegłym tygodniu wykazały, że kraj ten zajął pierwsze miejsce w rankingu państw w Unii Europejskiej, których ludność najbardziej zdrowo się odżywia. Ludność Wielkiej Brytanii najbardziej stosuje się do zasad zdrowego odżywiania, polegających na spożywaniu pięciu porcji owoców i warzyw dziennie, zgodnie z zaleceniami.

Rumunia wypadła najlepiej w tym badaniu, gdzie stopa otyłości okazała się być najniższa, wynosząc około 9,4 procent. Włochy znajdują się zaraz za Rumunią w tym rankingu, gdzie 10,7 procent ludności jest otyłych, natomiast w Holandii osoby otyłe stanowią 13,3 procent ludności.

ZOBACZ TAKŻE:

Otyłość w Polsce

Badanie dowodzi, że wiek miał bardzo duży wpływ na wskaźnik otyłości. Okazało się, że im wyższy wiek, tym większy wskaźnik otyłości. Tylko 5,7 procent osób w wieku od 18 do 24 lat zakwalifikowano jako otyłych, natomiast wśród osób między 65 a 74 rokiem życia, wskaźnik ten wynosi 22,1 procent.

„Im starsza wiekowo grupa, tym wyższy odsetek osób borykających się z otyłością, z wyjątkiem osób w wieku 75 lat i więcej” – komunikuje Eurostat.

Jak się okazało, ścisłe powiązanie istnieje też między poziomem edukacji a otyłością. Okazało się, że prawie jedna piąta osób bez wykształcenia wyższego cierpi na otyłość. Natomiast wśród grupy, w której wszystkie osoby posiadały wykształcenie wyższe, tylko 11,5 procent cierpi z powodu tego stanu.

Nie ma natomiast bezpośredniego związku pomiędzy płcią a wskaźnikiem otyłości. W połowie państw, większość mężczyzn była otyła, natomiast w drugiej połowie badanych krajów, większość kobiet cierpiało na otyłość.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze