Zaskakujące dane z rankingu otyłości w Unii Europejskiej

Unia Europejska opublikowała dane na temat otyłości wśród społeczeństwa, po czym okazało się, że wśród krajów należących do Unii Europejskiej naród Malty zajmuje pierwsze miejsce w rankingu na najbardziej otyłą narodowość. Miejsce drugie zajęła natomiast Łotwa.

Otyłość stanowi coraz większe zagrożenie dla zdrowia publicznego. Stan zdrowia populacji uległ pogorszeniu od 1980 roku, jak donoszą dane ze Światowej Organizacji Zdrowia. Dane te też donoszą, że osoby otyłe wykazują wskaźnik BMI powyżej 30.

Europejskie badanie zdrowia, przeprowadzone przez Eurostat wykazały, że około jedna na sześć osób dorosłych – czyli około 15,9 procent - w Unii Europejskiej cierpi na otyłość. Dane te również informują, że wskaźnik otyłości wzrasta też wraz z wiekiem, a spada wraz z poziomem wykształcenia.

Malta pojawiła się na szczycie listy otyłości. W Republice Malty mieszka 26 procent osób dorosłych, które są klasyfikowane jako otyłe. Zaraz po Malcie, drugie miejsce w rankingu zajmuje Łotwa (21,3 procent osób otyłych), następnie Węgry (21,2 procent osób otyłych) i kolejno Estonia (20,4 procent osób otyłych).

Brytania, która prawdopodobnie wkrótce opuści Unię Europejską zgodnie z głosowaniem Brexit – zajęła piąte miejsce w tym rankingu, gdzie 20,1 procent osób dorosłych klasyfikuje się jako otyłych.

10 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Rodzice muszą być świadomi, że dodatkowe kilogramy pociechy to nie...

Stało się tak pomimo faktu, że dane Eurostat opublikowane w ubiegłym tygodniu wykazały, że kraj ten zajął pierwsze miejsce w rankingu państw w Unii Europejskiej, których ludność najbardziej zdrowo się odżywia. Ludność Wielkiej Brytanii najbardziej stosuje się do zasad zdrowego odżywiania, polegających na spożywaniu pięciu porcji owoców i warzyw dziennie, zgodnie z zaleceniami.

Rumunia wypadła najlepiej w tym badaniu, gdzie stopa otyłości okazała się być najniższa, wynosząc około 9,4 procent. Włochy znajdują się zaraz za Rumunią w tym rankingu, gdzie 10,7 procent ludności jest otyłych, natomiast w Holandii osoby otyłe stanowią 13,3 procent ludności.

Badanie dowodzi, że wiek miał bardzo duży wpływ na wskaźnik otyłości. Okazało się, że im wyższy wiek, tym większy wskaźnik otyłości. Tylko 5,7 procent osób w wieku od 18 do 24 lat zakwalifikowano jako otyłych, natomiast wśród osób między 65 a 74 rokiem życia, wskaźnik ten wynosi 22,1 procent.

„Im starsza wiekowo grupa, tym wyższy odsetek osób borykających się z otyłością, z wyjątkiem osób w wieku 75 lat i więcej” – komunikuje Eurostat.

Jak się okazało, ścisłe powiązanie istnieje też między poziomem edukacji a otyłością. Okazało się, że prawie jedna piąta osób bez wykształcenia wyższego cierpi na otyłość. Natomiast wśród grupy, w której wszystkie osoby posiadały wykształcenie wyższe, tylko 11,5 procent cierpi z powodu tego stanu.

Nie ma natomiast bezpośredniego związku pomiędzy płcią a wskaźnikiem otyłości. W połowie państw, większość mężczyzn była otyła, natomiast w drugiej połowie badanych krajów, większość kobiet cierpiało na otyłość.

Natalia Kulik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...