Trwa ładowanie...

Objawy zatok - symptomy, charakterystyka, przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 20:31
Objawy zatok - symptomy, charakterystyka, przyczyny, leczenie
Objawy zatok - symptomy, charakterystyka, przyczyny, leczenie

Objawy zatok to przede wszystkim ból głowy przy pochylaniu, a także przewlekłym katarem. Jakie są najczęstsze objawy zapalenia zatok? Gdzie znajdują się zatoki i jaka jest ich rola w organizmie? Jakie są przyczyny zapalenia zatok? Jak wygląda leczenie zatok?

spis treści

1. Objawy zatok

Pierwszym objawem zatok jest wnikanie w błonę śluzową bakterii, grzybów i wirusów. Rozpoczyna to proces rozwoju stanu zapalnego. Puste przestrzenie zatok wypełniają się wydzieliną, która utrudnia oddychanie i sprawia odczuwalny ból. Objawy zatok to najczęściej ból, gdy wstajemy lub gdy się pochylamy, a także kiedy gwałtownie poruszamy głową. Bólowi przy objawach zatok towarzyszy również inny objaw – obfity i uciążliwy katar, który spływa po ścianach gardła. Pojawiają się problemy z powonieniem, gorączka, zmęczenie, a także rozdrażnienie.

Objawy zatok to ból głowy, który pojawia się przy jej pochylaniu lub poruszaniu
Objawy zatok to ból głowy, który pojawia się przy jej pochylaniu lub poruszaniu

2. Charakterystyka zatok

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Zatoki umieszczone są w twarzoczaszce i mają postać przestrzeni wypełnionych powietrzem. Wyróżniamy zatoki klinowe, sitowe, szczękowe i czołowe. Zatoki wyściełane są błoną śluzową i pełnią rolę filtra, który oczyszcza powietrze, a także wzmacniają budowę czaszki i ją ogrzewają. Objawy zatok są dość charakterystyczne. Nie należy bagatelizować pierwszych objawów zatok, gdyż może dojść do poważnych powikłań.

Warto również wspomnieć, że zatoki - poza oczyszczaniem i ogrzewaniem powietrza, odpowiadają za charakterystyczny tryb głosu, który posiadamy.

3. Przeziębienie i zatoki

Objawy zatok są ściśle powiązane z przeziębieniem lub grypą, gdyż wówczas dochodzi do zapalenia i ewentualnych powikłań. Główną przyczyną chorych zatok są rozwijające się na błonie śluzowej wirusy, bakterie lub grzyby. Nie należy zatem bagatelizować utrzymującego się kataru i uciążliwego bólu głowy, gdyż są to charakterystyczne objawy dla zapalenia zatok.

Na choroby zatok mogą być bardziej narażone osoby cierpiące na astmę, z przerośniętymi migdałkami, a także alergicy i osoby z nieprawidłową budową przegrody nosowej. Zapalenie zatok zakłóca ich funkcjonowanie, a rozwijające się drobnoustroje zaczynają wydzielać groźne toksyny.

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami [10 zdjęć]

Niektórzy twierdzą, że pomaga im ciepły kompres umieszczony na wysokości zatok. Daje on ukojenie, uśmierza

zobacz galerię

4. Leczenie zatok

Kiedy zaobserwujemy pierwsze objawy zatok, należy skonsultować się z lekarzem. Przy objawach zatok, które nie trwa dłużej, niż trzy miesiące, wówczas zleca się najczęściej antybiotykoterapię. Przy przewlekłym zapaleniu zatok – trwającym dłużej, niż 12 tygodni – lekarz może zlecić, na przykład endoskopię. Wcześniej jednak warto wykonać badania mikrobiologiczne, które ustalą, z jaką bakterią mamy do czynienia, aby skutecznie ją zwalczyć.

Chcąc zapobiec nawrotom objawów zatok, należy pamiętać, aby unikać oparów chemicznych i innych drażniących substancji, w tym także dymu papierosowego. Należy również regularnie czyścić klimatyzację – zarówno tę w pomieszczeniu, jak i w samochodzie. Przy problemach z zatokami, a także po wyleczeniu warto dobrze nawadniać organizm. Dobrze sprawdzi się także nawilżacz w sypialni. Nawilżone zatoki i śluzówka nosa chronią organizm przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Jeżeli nie mamy nawilżacza, możemy wykonywać inhalacje w czasie choroby. Ona również wspomoże nasze zatoki i zmniejszy objawy choroby. W inhalacji możemy wykorzystać olejek eukaliptusowy lub olejek miętowy. Oba skutecznie udrożniają zatoki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze