Objawy zatok - symptomy, charakterystyka, przyczyny, leczenie

Objawy zatok to przede wszystkim ból głowy przy pochylaniu, a także przewlekłym katarem. Jakie są najczęstsze objawy zapalenia zatok? Gdzie znajdują się zatoki i jaka jest ich rola w organizmie? Jakie są przyczyny zapalenia zatok? Jak wygląda leczenie zatok?

Objawy zatok - symptomy

Pierwszym objawem zatok jest wnikanie w błonę śluzową bakterii, grzybów i wirusów. Rozpoczyna to proces rozwoju stanu zapalnego. Puste przestrzenie zatok wypełniają się wydzieliną, która utrudnia oddychanie i sprawia odczuwalny ból. Objawy zatok to najczęściej ból, gdy wstajemy lub gdy się pochylamy, a także kiedy gwałtownie poruszamy głową. Bólowi przy objawach zatok towarzyszy również inny objaw – obfity i uciążliwy katar, który spływa po ścianach gardła. Pojawiają się problemy z powonieniem, gorączka, zmęczenie, a także rozdrażnienie.

Zobacz film: "Skuteczność balonikowania zatok"

Objawy Zatok – charakterystyka

Zatoki umieszczone są w twarzoczaszce i mają postać przestrzeni wypełnionych powietrzem. Wyróżniamy zatoki klinowe, sitowe, szczękowe i czołowe. Zatoki wyściełane są błoną śluzową i pełnią rolę filtra, który oczyszcza powietrze, a także wzmacniają budowę czaszki i ją ogrzewają. Objawy zatok są dość charakterystyczne. Nie należy bagatelizować pierwszych objawów zatok, gdyż może dojść do poważnych powikłań.

Warto również wspomnieć, że zatoki - poza oczyszczaniem i ogrzewaniem powietrza, odpowiadają za charakterystyczny tryb głosu, który posiadamy.

Objawy zatoki – przyczyny

Objawy zatok są ściśle powiązane z przeziębieniem lub grypą, gdyż wówczas dochodzi do zapalenia i ewentualnych powikłań. Główną przyczyną chorych zatok są rozwijające się na błonie śluzowej wirusy, bakterie lub grzyby. Nie należy zatem bagatelizować utrzymującego się kataru i uciążliwego bólu głowy, gdyż są to charakterystyczne objawy dla zapalenia zatok.

Na choroby zatok mogą być bardziej narażone osoby cierpiące na astmę, z przerośniętymi migdałkami, a także alergicy i osoby z nieprawidłową budową przegrody nosowej. Zapalenie zatok zakłóca ich funkcjonowanie, a rozwijające się drobnoustroje zaczynają wydzielać groźne toksyny.

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami

Niektórzy twierdzą, że pomaga im ciepły kompres umieszczony na wysokości zatok. Daje on ukojenie, uśmierza nieprzyjemny ból i nawilża same zatoki.

Objawy zatoki – leczenie

Kiedy zaobserwujemy pierwsze objawy zatok, należy skonsultować się z lekarzem. Przy objawach zatok, które nie trwa dłużej, niż trzy miesiące, wówczas zleca się najczęściej antybiotykoterapię. Przy przewlekłym zapaleniu zatok – trwającym dłużej, niż 12 tygodni – lekarz może zlecić, na przykład endoskopię. Wcześniej jednak warto wykonać badania mikrobiologiczne, które ustalą, z jaką bakterią mamy do czynienia, aby skutecznie ją zwalczyć.

Jak radzić sobie z bólem zatok w ciąży?

Kobiety w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność w stosowaniu wszelkich leków. Najlepiej gdy ich przyjmowanie odbywa się pod kontrolą lekarza. Jak...

Chcąc zapobiec nawrotom objawów zatok, należy pamiętać, aby unikać oparów chemicznych i innych drażniących substancji, w tym także dymu papierosowego. Należy również regularnie czyścić klimatyzację – zarówno tę w pomieszczeniu, jak i w samochodzie. Przy problemach z zatokami, a także po wyleczeniu warto dobrze nawadniać organizm. Dobrze sprawdzi się także nawilżacz w sypialni. Nawilżone zatoki i śluzówka nosa chronią organizm przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Jeżeli nie mamy nawilżacza, możemy wykonywać inhalacje w czasie choroby. Ona również wspomoże nasze zatoki i zmniejszy objawy choroby. W inhalacji możemy wykorzystać olejek eukaliptusowy lub olejek miętowy. Oba skutecznie udrożniają zatoki.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie zatok (prezentacja edukacyjna)

Zapalenie zatok (prezentacja edukacyjna)

, ale może się na tym nie zakończyć. Wyżej wymienione dolegliwości powodują obrzęk tkanek zatokowych. Objawy zapalenia zatok Zapalenie zatok wywołuje wiele (...) : Ostre zapalenie zatok...

Zapalenie zatok - klasyfikacja, przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Jak dbać o zatoki?

dla ich rozwoju. U chorego pojawia się zapalenie zatok, gorączka i uszkodzenia w nabłonku śluzówki zatok. Objawy zapalenia zatok Do typowych symptomów (...) także...

Grypa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Co powinieneś wiedzieć o przeziębieniu?

Co powinieneś wiedzieć o przeziębieniu?

setki wirusów, które powodują przeziębienie, a większość z nich wywołuje podobne symptomy. Objawy mogą być różne dla różnych ludzi, ale przeważnie (...) i uniknąć pogorszenia przeziębienia. W kolejnych dniach symptomy...

Mięśniaki - charakterystyka, przyczyny powstawania, objawy, leczenie

Mięśniaki macicy - zdjęcia

Mięśniaki macicy - zdjęcia

Mięśniaki macicy występują w trzonie macicy pojedynczo lub kilka naraz. Są to nowotwory niezłośliwe.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO)

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

zaskórnikowy, skupiony oraz grudkowo-krostkowy. Ponadto wyróżnia się trądzik w przebiegu kontaktowym, mechanicznym i ciężkim. Leczenie trądziku

Grzybica skóry - przyczyny, objawy, zapobieganie, diagnostyka, leczenie

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

To najczęściej wystęująca odmiana choroby. Może pojawić się na całej powierzchni ciała.

#dzieńdobryWP

Płukanie zatok (WIDEO)

Płukanie zatok (WIDEO) Odtwórz wideo

i czy możemy stosować je bez ograniczeń? Laryngolog Michał Michalik odpowiada, dlaczego tak istotne jest leczenie przyczynowe zatok i jak możemy pomóc sobie domowymi sposobami. (...) Płukanie zatok...