Trwa ładowanie...

Zespół Downa można leczyć? Sensacyjne odkrycie naukowców

Avatar placeholder
18.11.2019 20:03
Jest nadzieja dla osób z zespołem downa
Jest nadzieja dla osób z zespołem downa (i Stock)

Zespół naukowców badający zespół Downa na myszach przeprowadził eksperyment mający sprawdzić, czy istnieje możliwość odwrócenia deficytów pamięci u osób chorych. Lekarze mają nadzieję, że niedługo uda się leczyć efekty choroby farmakologicznie

1. Lekarstwo na zespół Downa

Badania opublikowano w połowie listopada w prestiżowym magazynie naukowym "Science". Zespół naukowców pracował pod przewodnictwem uczonych z Uniwersytetu Kalifornii w San Francisco. Eksperyment prowadzono na specjalnym szczepie myszy. Konstrukcja ich mózgów odpowiada ludzkiemu modelowi z zespołem Downa.

Choroba jest powodowana przez mutację w 21. parze chromosomów. Zamiast pary pojawia się tam dodatkowy, trzeci chromosom. Prowadzi to do zespołu wad intelektualno- rozwojowych. Główną konsekwencją choroby jest lekka niepełnosprawność intelektualna, zmiany w wyglądzie ciała czy problemy z pamięcią.

Eksperymenty rozpoczęły się od próby odnalezienia biologicznych aspektów deficytu intelektualnego. Lekarze przeprowadzili tzw. profilowanie polisomów, które polega na badaniu procesu powstawania białek. Okazało się, że problemy z obniżonym poziomem intelektualnym mogą wynikać z obniżonej produkcji białka w hipokampie. Jest to obszar mózgu , który odpowiada za proces uczenia się i pamięci długotrwałej.

Zobacz film: "Odkryli gen odpowiedzialny za raka piersi"

Naukowcy odkryli, że blokując wytwarzanie niektórych enzymów można przywrócić odpowiedni poziom białka w mózgu. Ingerencja w mózg myszy wykazała zwiększoną umiejętność uczenia się nowych zachowań. Lekarze mają nadzieję, że podobna ingerencja w produkcję białka u człowieka pozwoli na poprawienie kondycji psychicznej i możliwości poznawczych osób z chorobą.

Choroba jest powodowana przez mutację w 21. parze chromosomów
Choroba jest powodowana przez mutację w 21. parze chromosomów

Jeśli wyniki badań się potwierdzą, a lekarzom uda się opracować proces, który będzie pobudzał hipokamp do prawidłowego działania, w przyszłości może powstać lek, który da możliwość normalnego funkcjonowania osobom z trisomią 21. chromosomu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze