Trwa ładowanie...

Zioła na prostatę

Avatar placeholder
20.05.2017 12:00
Zioła na prostatę
Zioła na prostatę (Zdjęcie autorstwa: A Girl With Tea / CC BY 2.0)

Ziołolecznictwo pomaga w walce i zapobieganiu chorobom, m.in. w leczeniu prostaty. Coraz więcej mężczyzn odczuwa objawy tej wstydliwej, a także poważnej dolegliwości. Warto zacząć działać profilaktycznie już w młodym wieku, aby na starość uniknąć tych dolegliwości. Profilaktyka w leczeniu raka prostaty są oceniane jako bardzo skuteczne w walce z chorobami stercza. Preparaty ziołowe zmniejszają dolegliwości wywołane chorobą oraz opóźniają jej rozwój, działają także przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

spis treści

1. Rodzaje prostaty

Istnieje kilka chorób prostaty (stercza). To, co popularnie nazywa się „chorobą prostaty”, to jej łagodny rozrost (tzw. gruczolak stercza). Chory może mieć również bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego(w moczu występują bakterie ropotwórcze) albo niebakteryjne zapalenie stercza (nazywane prostatodynią). W niektórych przypadkach pojawia się nowotwór, jest to najczęściej rak stercza. Wszystkie te choroby powodują zbliżone dolegliwości.

2. Objawy prostaty

Problemy z oddawaniem moczu, częste parcie na pęcherz – głównie nocą, słaby strumień moczu, przerywane oddawanie moczu oraz uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza – to sygnały dla mężczyzny, które zobowiązują go do odbycia pierwszej wizyty u urologa i wykonania podstawowych badań gruczołu krokowego prostaty. Wczesne rozpoznanie rozrostu gruczołu krokowego i zastosowanie odpowiedniej terapii umożliwia jego sprawne funkcjonowanie i przywrócenie komfortu życia. W przypadku rozrostu gruczołu krokowego, jak i wielu innych dolegliwości zawsze można liczyć na pomoc samej natury. Ziołolecznictwo– stosowane przy początkowej fazie rozrostu gruczołu krokowego – może łagodzić objawy tego schorzenia i nierzadko pozwala uniknąć stosowania leków konwencjonalnych lub leczenia chirurgicznego.

Zobacz film: "Leki na prostatę"

3. Leki ziołowe na prostatę

Leki ziołowe na prostatę to wyciągi z różnych ziół. Do najbardziej popularnych zalicza się:

  • likopen – to wyciąg z pomidora, który działa antyoksydacyjnie, duże dawki likopenu znajdują się np. w ugotowanych pomidorach;
  • palmę sabałową – korzystnie wpływa na metabolizm męskich hormonów płciowych, ograniczając ryzyko powiększenia się prostaty, wspomaga również prawidłowe funkcje układu moczowo-płciowego;
  • wyciąg z korzenia pokrzywy – wpływa oczyszczająco na układ moczowo-płciowy, zawiera bardzo dużo mikroelementów niezbędnych dla zdrowia i dzięki swoim właściwościom wpływa pozytywnie na prostatę;
  • zieloną herbatę – działa podobnie jak zioła moczopędne;
  • wyciąg z nasion dyni;
  • wyciąg z kory afrykańskiej śliwy;
  • wyciąg z owoców karłowatej palmy argentyńskiej.

Leki ziołowe na prostatę przyspieszają regenerację komórek nabłonka gruczołu, zmniejszają dolegliwości bólowe i trudności w oddawaniu moczu.

W przeciwieństwie do środków farmakologicznych, leki proponowane przez ziołolecznictwo nie hamują popędu płciowego i nie wywołują uczuleń. W Polsce leki z zakresu ziołolecznictwa można kupić w aptece. Niektóre są dostępne bez recepty. Leki, podobnie jak preparaty na potencję, nie powodują objawów ubocznych ani uczulenia. Są stosunkowo tanie, łatwo dostępne, proste w użyciu. Zioła moczopędne działają znacznie silniej, jeśli spożywa się pokarmy obfite w węglowodany i większą ilość owoców i warzyw. Profilaktyka prostaty jest bardzo ważnym elementem w życiu dorosłego mężczyzny. Jeśli często oddajesz mocz (zwłaszcza w nocy), doskwierają ci bóle w kroczu – warto udać się na badania.

Następny artykuł: Słodycze
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze