Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Anna Brinken

Właściwości zielonej herbaty

Właściwości zielonej herbaty
Właściwości zielonej herbaty (Shutterstock)

Zielona herbata, mimo niekoniecznie przyjemnego smaku, cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków i ludzi na całym świecie. Uznawana jest za „napój młodości”, obniżający poziom „złego cholesterolu” i wspomagający odchudzanie. Wielu naukowców twierdzi, że właściwości zielonej herbaty to także działanie przeciwnowotworowe. Jakie składniki zawiera zielony napój, że aż tak korzystnie działa na nasz organizm? I co zrobić, żeby pić go ze smakiem i korzyścią dla zdrowia?

spis treści

1. Działanie zielonej herbaty

Zielona herbata pochodzi ze starożytnych Chin, gdzie ponad 4500 lat temu zrodziła się idea, żeby parzyć liście rośliny nazywanej u nas herbatą chińską. W ten sposób powstał napój najczęściej spożywany na świecie – herbata. Zbierane ręcznie, a następnie suszone, liście herbaty chińskiej dają zieloną herbatę. Dopiero proces fermentacji, który modyfikuje jej skład, sprawia, że herbata staje się czarna.

Chińczycy od stuleci stosowali zieloną herbatę w leczeniu bólów głowy, zaburzeń trawienia, ospałości, rozstrojów żołądka. Współcześnie zielona herbata jest powszechnie stosowana w profilaktyce zdrowotnej. Prowadzone od dziesięcioleci badania nad właściwościami zielonej herbaty potwierdzają jej dobroczynny wpływ na funkcjonowanie organizmu oraz na zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby serca oraz niektóre odmiany raka.

Zobacz film: "Zielona herbata a herbatki odchudzające"

Zielona herbata zawiera wiele minerałów i mikroelementów (fluor, żelazo, sód, wapń, potas, cynk) oraz witaminy A, B, B2, C, E, K. Ponadto stwierdzono również, że picie zielonej herbaty przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej oraz zapobiega otyłości. Od zawsze zielona herbata była kojarzona z koncepcją zen. Dzięki obecności taniny, która łagodzi pobudzające działanie teiny, uspokaja i wprowadza człowieka w przyjemny stan, pozwalając jednocześnie na zachowanie czujności umysłu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

1.1. Zielona herbata na raka

W magazynie „Phytomedicine” pojawił się artykuł przedstawiający wyniki badań, sugerujące, iż zielona herbata może znaleźć zastosowanie w zapobieganiu chorobom nowotworowym. Z badań wynika, że zawarte w zielonej herbacie polifenole spowalniają rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych.

Matcha – najzdrowsza zielona herbata
Matcha – najzdrowsza zielona herbata [7 zdjęć]

Czy kiedykolwiek słyszałeś o herbacie matcha? Ta sproszkowana, zielona herbata pochodzi z Japonii. W

zobacz galerię

1.2. Picie zielonej herbaty

Naukowcy z Uniwersytetu Newcastle dowodzą, iż regularne picie zielonej herbaty może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, demencji i innych chorób neurodegeneracyjnych. Dużą rolę w rozwoju tych chorób odgrywają takie substancje, jak nadtlenek wodoru i beta-amyloid. Zgodnie z wynikami badań, trawienie zielonej herbaty w jelitach zwiększa skuteczność jej składników w zwalczaniu tych związków. Za ochronę przed toksycznymi substancjami odpowiadają w tym przypadku polifenole. Naukowcy planują przeprowadzenie badań, które pomogą odkryć kolejne lecznicze właściwości zielonej herbaty.

Zobacz także:

2. Parzenie zielonej herbaty

Zdarza się, że zaparzysz zieloną herbatę, a później nie jesteś w stanie jej wypić, bo albo wyszła za mocna, albo po prostu jej smak niekoniecznie ci odpowiada? Aby zielona herbata była smaczniejsza, wystarczy zastosować kilka następujących rad:

  • Jeśli zielona herbata wydaje ci się zbyt mocna, możesz rozcieńczyć ją ciepłą wodą. Spróbuj też skrócić czas parzenia, 2 minuty najzupełniej wystarczą, aby zielona herbata się zaparzyła.
  • Dodaj do filiżanki plasterek cytryny lub pół łyżeczki soku z cytryny.
  • Dodaj kilka świeżych liści mięty do naparu. To sprawi, że zielona herbata utraci gorzkawy posmak.
  • Aby posłodzić zieloną herbatę, wybierz pół łyżeczki soku z granatu, łyżeczkę miodu lub kropelkę ekstraktu waniliowego.
  • Zielona herbata może smakować lepiej po dodaniu do niej smakowych syropów (zwykle dodawanych do kawy) lub soków owocowych.
  • Po ostudzeniu do naparu możesz dorzucić kawałki zamrożonych owoców lub kostki lodu. Wtedy zielona herbata zamieni się w orzeźwiający napój na lato.
  • Możesz też wybrać zieloną herbatę z już dodanym smakiem, np. cytrynowym.

Pamiętaj, że zielona herbata zawdzięcza swój gorzkawy smak temu, że jest minimalnie przetwarzana, inaczej niż inne rodzaje herbaty. Nadal zawiera przeciwutleniacze i inne składniki odżywcze. To sprawia, że właśnie zielona herbata jest jedną z najzdrowszych herbat dostępnych na rynku, a zdrowa dieta nie może się bez niej obejść.

3. Ile kalorii ma zielona herbata bez dodatku cukru?

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 473 g (1 porcja)
Wartość energetyczna 0 kcal 0 kcal
Białko 0 g 0 g
Węglowodany 0 g 0 g
Cukier 0 g 0 g
Błonnik 0 g 0 g
Tłuszcz 0 g 0 g
Tłuszcze nasycone 0 g 0 g
Tłuszcze jednonienasycone 0 g 0 g
Tłuszcze wielonienasycone 0 g 0 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 0 mg 0 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze