Retinol w kremach

Retinol to pochodna witaminy A, obecnie bardzo popularna substancja kosmetyczna. Jego działanie jest wielokierunkowe – wykorzystuje się go w leczeniu zmian trądzikowych, korygowaniu zmarszczek , a także przebarwień skórnych i problemów skórnych związanych z uszkodzeniami komórek naskórka. Retinol można stosować w obrębie skóry twarzy, szyi, a nawet ciała. Bardzo często składnik ten wykorzystuje się w kosmetykach w połączeniu z witaminą C , silnym przeciwutleniaczem. Dzięki temu skóra zyskuje niezwykłą miękkość i zdrowy wygląd.

1. Jak działa retinol?

Retinol działa poprzez stymulację wzrostu i funkcjonowania nowych komórek skóry, przy jednoczesnym przyspieszeniu procesu, w którym nieprawidłowe komórki są usuwane z powierzchni naskórka. Zabiegi, a także kosmetyki wykorzystujące działanie retinolu są w stanie dotrzeć do wewnętrznych, głębokich warstw skóry i wspomagać wzrost elastyny, a także produkcję kolagenu. Początkowo zaleca się stosowanie kuracji zawierającej retinol jedynie kilka dni w tygodniu. Po zastosowaniu takiego preparatu naturalne jest odczuwanie lekkiego mrowienia czy pieczenia w obrębie skóry. Z tego względu nie należy rozpoczynać tej silnej kuracji od jej codziennego stosowania. Stopniowo, gdy skóra będzie się przyzwyczajać do działania tego składnika, można zwiększyć częstotliwość jego aplikacji w tygodniu, aż do momentu stosowania go raz dziennie. Taka kuracja powinna trwać około 12 tygodni.

Zobacz film: "Jak modelować twarz makijażem?"

2. Korzyści i skutki uboczne stosowania kremów z retinolem

Kosmetyki zawierające retinol przynoszą skórze wiele korzyści. Regularne ich stosowanie pozwoli ci stosunkowo szybko zaobserwować poprawę w wyglądzie skóry. Kosmetyki z retinolem stymulują odnowę komórkową i eliminują zmiany takie jak:

  • przebarwienia,
  • nierówności skóry,
  • zmarszczki,
  • drobne blizny,
  • zmiany trądzikowe.

Podobnie jak inne substancje kosmetyczne wprowadzane do obrotu, retinol ma pewne efekty uboczne. Początkowe stosowanie retinolu może spowodować objawy takie jak zaczerwienienie skóry i podrażnienie. Ponadto, podczas stosowania kuracji retinolem należy używać filtrów słonecznych, gdyż retinol jest substancją fototoksyczną i w efekcie kontaktu promieniowania UV z powierzchnią skóry mogłyby pojawić się podrażnienie skóry oraz przebarwienia na jej powierzchni. Z tego względu kremy z retinolem powinno się stosować na noc, a w ciągu dnia chronić skórę kremami z filtrami, gdyż retinol kumuluje się w obrębie skóry i jego działanie fototoksyczne może być aktywne przez okres około 2 tygodni. W przypadku preparatów zawierających wysokie stężenie tego składnika, niepożądanym objawem może być również intensywne łuszczenie się skóry. Retinol to substancja, której nie można stosować w okresie ciąży. Retinol poprawia miękkość i elastyczność skóry wkrótce po kilku pierwszych jego aplikacjach. Jest to substancja posiadająca udowodnione właściwości odmładzające skórę i przyspieszająca jej odnowę. Kosmetyki zawierające ten cenny składnik nie są bardzo kosztowne, a mogą przynieść skórze naprawdę wiele korzyści.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!