Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Witamina PP (niacyna, witamina B3)

Witamina PP, zwana kwasem nikotynowym, niacyną lub witaminą B3, pełni zróżnicowaną rolę w organizmie. Jej niedobory powodują pelagrę. W dużych dawkach (powyżej 1 g/dobę) niacyna jest stosowana w leczeniu miażdżycy.

1. Rola witaminy PP

Niacyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Stanowi substrat do syntezy koenzymów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania komórek. Witamina PP warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, uczestniczy w syntezie hormonów steroidowych (estrogeny, progesteron, testosteron, hydrokortyzol) oraz hormonów tarczycy – tyroksyny, i trzustki – insuliny. Niacyna należy do najbardziej trwałych witamin, jest bowiem mało wrażliwa na wysoką temperaturę oraz działanie tlenu i promieni UV. Głównym źródłem niacyny jest mięso, ryby, nasiona zbóż oraz roślin strączkowych, a także mleko, zielone liściaste warzywa (natka pietruszki, koperek, sałata, szpinak, szczaw). Niewielkie ilości witaminy PP znajdują się również w kawie i herbacie.

Zawartość niacyny w produktach żywnościowych w mg/100 g

Produkt Stężenie niacyny Produkt Stężenie niacyny
Drożdże 40-50 Pomidory 0,6
Otręby pszenne 30-35 Cebula 0,7-1,8
Orzeszki ziemne 17,2 Mięso wieprzowe 0,8-8,8
Grzyby 4,6 Mięso cielęce 6,5-17
Ziemniaki 1,5 Mięso wołowe 7,6-8,4
Sery 1,2 Mięso drobiowe 4,7-14,7
Mleko 0,1 Ryby morskie 8,0

2. Zapotrzebowanie na witaminę PP

Zapotrzebowanie na witaminę PP wzrasta w czasie laktacji, u kobiet stosujących środki antykoncepcyjne, u chorych na raka oraz u osób z niedoborem białka.

Zapotrzebowanie na witaminę B3 waha się w zależności od płci i wieku danej osoby. Inne jest także zapotrzebowanie na tę witaminę dla kobiet w ciąży.

Dawki witaminy powinny wyglądać jak poniżej:

  • 6-10 mg na dzień dla dzieci w wieku 1-3 lat,
  • 8-16 mg na dzień dla dzieci w wieku 4-8 lat,
  • 14 mg na dzień dla kobiet,
  • 16 mg na dzień dla mężczyzn,
  • 17-18 mg na dzień dla kobiet w ciąży.

3. Nadmiar witaminy B3

Nadmiar witaminy B3 pojawia się przy przyjmowaniu powyżej 35 mg tej witaminy na dzień. Dzieje się tak zwykle w przypadku przyjmowania tej witaminy w tabletkach.

Objawy nadmiaru to witaminy PP:

4. Niedobór witaminy B3

Niedobór witaminy PP może być wynikiem niedożywienia, alkoholizmu i diety niezawierającej tej witaminy. Witamina B3 występuje w orzechach (ziemnych), migdałach, drożdżach, pomidorach, soi, ziarnach zbóż, mięsie (wołowinie, wątróbce, mięsie z kurczaka), rybach (tuńczyku, łososiu), kaszy gryczanej i otrębach. Naturalne występowanie witaminy w bardzo wielu produktach sprawia, że niedobór z przyczyn dietetycznych jest możliwy głównie u osób niedożywionych. W przypadku normalnej diety, niedobory witaminy B3 są bardzo rzadkie.

Nie zawsze jednak winne jest niedożywienie czy alkoholizm. Do przyczyn niedoboru tej witaminy zalicza się także długotrwałe stosowanie leków na gruźlicę. Choroby upośledzające wchłanianie z jelit i nerek, takie jak choroba Hartnupów, przyczyniają się do zbyt niskiego poziomu witaminy B3 w organizmie. Ponadto zaburzony metabolizm niacyny stwierdzany jest w wielu schorzeniach, na przykład schizofrenii, chorobie Hodkingsa, w hipercholesterolemi i depresji. Rakowiak, zwiększający produkcję serotoniny, również znacząco obniża poziom witaminy PP.

Początkowo niewielki niedobór witaminy PP wywołuje tylko spowolnienie metabolizmu, co skutkuje na przykład obniżeniem tolerancji na zimno. Niedobór witaminy PP (przeciwpelagrycznej, jak już zostało wspomniane) powoduje pojawienie się choroby o nazwie pelagra. Inaczej tę chorobę nazywa się rumieniem lombardzkim. Na świecie pelagra jest często spotykana w Indiach, Chinach oraz Afryce, gdzie głównym źródłem pożywienia jest kukurydza.

Do charakterystycznych objawów pelagry należą:

Pelagra w przypadku braku leczenia jest chorobą śmiertelną.

5. Niacyna w medycynie

W medycynie witamina PP jest stosowana w terapii zaburzeń metabolizmu lipidów oraz lipoprotein, które są główną przyczyną rozwoju miażdżycy. W dawkach powyżej 1 grama na dobę zwiększa we krwi poziom cholesterolu HDL oraz jednocześnie zmniejsza poziom triglicerydów oraz cholesterolu LDL.

Ponadto, w komórkach tłuszczowych witamina PP zwiększa wytwarzanie hormonu adiponektyny, który wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe. W badaniach klinicznych dowiedziono również właściwości przeciwmigrenowe witaminy PP. Niacyna pomaga usunąć objawy migreny.

Jednakże przyjmowanie dużych dawek niacyny (>100 mg/dobę) wywołuje szereg objawów niepożądanych. Należą do nich: nagłe zaczerwienienie skóry twarzy, uczucie gorąca, mrowienie i swędzenie skóry twarzy, ramion i klatki piersiowej. Ponadto u niektórych osób występują dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka, a także może wystąpić nasilenie choroby wrzodowej.

Redakcja abcZdrowie,
Komentarze (7)
~Stiv Slon
~Stiv Slon

Dotyczy artykułu o WITAMINIE PP* Szanowni Państwo * Publikujecie tu PONOĆ ZWERYFIKOWANY artykuł MYLĄC się BARDZO POWAŻNIE i wprowadzając w CIĘŻKI BŁĄD czytelników* Witamina PP to jest INNY ZWIĄZEK CHEMICZNY , niż witamina B3 zwana tez niacyną* Witamina PP to związek chemiczny o nazwie : NIKOTYNAMID* Witamina B3 to związek chemiczny zwany niacyną* Ten sam KARDYNALNY BŁĄD popełniono w Wikipedii* Tamże, w zakładce DYSKUSJA można przeczytać FACHOWA KRYTYKĘ na ten temat

Odpowiedz
Redakcja
Redakcja

Witam, "Określenie niacyna jest stosowane odnośnie dwóch form występowania witaminy B3 - kwasu nikotynowego i amidu kwasu nikotynowego oraz w stosunku do ich form związanych w NAD i NADP". Taki opis znajduje się między w artykule Ocena zawartości witaminy B3 w suplementach diety i preparatach farmaceutycznych zamieszczonym Problemy Higieny i Epidemiologii 2011, 92(3): 617-620. Pozdrawiamy

Odpowiedz
~Stiv Slon
~Stiv Slon

@Redakcja: Dzień dobry. Szanowni Państwo.To co Państwo odpowiedzieliście jest prawdą, ale moim zdaniem NIEZROZUMIAŁĄ dla przecietnego czytelnika, a do takich głównie zapewne adresujecie publikacje. Gdyby Państwo zrobili sondaż w grupie Panstwa czytelników , jestem przekonany na 99% potwierdzenia mojej tezy. Przecietny czytelnik nie rozumie tego, że witamina B3 jest szerszym pojęciem, pod którym wystepować mogą RÓZNE związki chemiczne, a więc mające różne od siebie właściwości. - jeden jest kwasem nikotynowym - NIACYNA drugi jest AMIDEM kwasu nikotynowego – z tąd nazwa NIKOTYNAMID ; handlowa nazwa w Polsce : WITAMINA PP Oba te wiązki chemiczne wystepują w handlu, każdy pod inną NAZWĄ. Patrz : www.ściąga.pl a) Kwas nikotynowy Acidum Nicotiniaum - tabl. 50mg, 10mg Nicotinic Acid - amp. 2ml, 5ml, 1i 2% roztwory b) Amid kwasu nikotynowego Vitaminum PP - tabl. 50mg, 200mg, amp. 200mg / 2ml Dermilan - maść i krem (żłożone) zawierające 250mg nikotynoamidu Czy trudno zrozumiec , że te dwa związki chemiczne mają RÓZNE właściwości i mogą ( jako ten sam produkt zwany WITAMINA B3 ) w zastosowaniu, wyrządzic człowiekowi KRZYWDĘ ? Mozna to zobrazować drastycznie różnicą pomiędzy tlenkiem węgla , a dwutlenkiem węgla. Oba te związki są TLENKAMI WĘGLA, ale tlenkiem węgla łatwo się udusić, zaś dwutlenkiem węgla trudniej. Pozdrawiam

Odpowiedz
~wiseacres
~wiseacres

Teraz mam problem.Chciałem zastosować Witaminę B 3 czyli niacynę do obniżenia LDL i podwyższenia HDL. W sprzedaży jest dobry środek ale mimo to ,że jest reklamowany jako B3 to w swym składzie zawiera 50mg nkotynamidu czyli raczej PP. Jestem w kropce. Która frakcja obniża LDL. PP czy B3

Odpowiedz
~wiseacres
~wiseacres

A tu z tego samego Portalu otrzymałem taka odpowiedź od polecanego przez Was lekarza. Cyt.... 81 Lek. Łukasz Wroński Internista, Pabianice 81 poziom zaufania Umów wizytę Witaminy nie maja wpływu na poziom cholesterolu....koniec cyt Ktoś tu sobie żarty z ludzi robi.Nawet wiem , że to ten niedouczony dohtore.

Odpowiedz
~wiseacres
~wiseacres

@~bieta: Tylko jedno pytanko, pod jaką nazwą w handlu to cudeńko funkcjonuje. Wszędzie jest nikotynamid albo piszą ,że jest niacyna a podają PP.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Porady dietetyczne dla odchudzających się - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Porady dietetyczne dla odchudzających się
Porady dietetyczne dla odchudzających się

Co jeść, by schudnąć?

Jedz więcej, żeby ważyć mniej! Dla niektórych takie polecenie może wydać się absurdalne. A jednak! Istnieją pokarmy, które przyczyniają się do spadku wagi poprzez regulację procesów trawiennych w organizmie. Takie „superprodukty” zawierają...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Jak szybko schudnąć?

Zgrabna i szczupła sylwetka to marzenie każdej osoby. Popularne diety cud nie tylko grożą efektem jojo, ale także mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie. Każda dieta odchudzająca powinna dziennie dostarczać organizmowi co najmniej 1000 kalorii, gdyż mniej...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Podjadając w nocy, tyjesz podwójnie!

Nocne podjadanie od dawna ma złą reputację, ponieważ jest kojarzone z przybieraniem na wadze. Specjaliści od żywienia często powtarzali radę pionierki dietetyki – Adelle Davis – która doradzała, by jeść śniadanie jak król, obiad jak książę, a...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Odchudzasz się? Twój mózg pożera sam siebie!

Wielu ludzi próbuje zrzucić zbędne kilogramy, jednak ich próby kończą się fiaskiem. Można winić za to brak konsekwencji w stosowaniu diety lub źle dobrany program odchudzający. Okazuje się jednak, że nie zawsze mamy wpływ na efektywność odchudzania.

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Czy wiesz, dlaczego tyjesz?

Czy zdarza ci się po obfitym obiedzie sięgnąć po kaloryczny deser? Czy w czasie sprawdzania poczty podjadasz chipsy, a na koniec jesteś zdziwiona, że zjadłaś całą paczkę? Jeśli tak, zapewne spożywasz większą ilość kalorii dziennie niż potrzebuje twój...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Żuj jedzenie, a schudniesz!

Według ostatnich doniesień naukowych nawet sposób jedzenia może prowadzić do zrzucenia kilku zbędnych kilogramów. W czasie badań przeprowadzonych przez chińskich specjalistów od żywienia okazało się, że osoby dokładniej przeżuwające kawałki pokarmu...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Pozbądź się brzuszka!

Jeśli martwi cię obwód talii, nie jesteś odosobniona. Większość kobiet ma bowiem kompleksy na punkcie swojego brzucha. Nawet szczupłe osoby miewają „oponkę” na brzuchu, jednak specjaliści są zgodni, że dużo większym powodem do zmartwień jest...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Jak zwalczyć podjadanie?

Czy zdarzyło ci się zjeść całą paczkę chipsów lub opakowanie ciastek, mimo iż nie byłaś głodna? Jeśli tak, jesteś jedną z milionów osób, które bez zastanowienia ulegają żywieniowym pokusom. Bezmyślne podjadanie może jednak odwrócić się przeciwko tobie...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Jak kontrolować wielkość porcji?

Kontrolowanie wielkości porcji jest nieodłącznym elementem skutecznej diety odchudzającej. Nie sposób stracić na wadze i uniknąć efektu jojo, objadając się bez ograniczeń. Niestety, wiele osób ma problem z zapanowaniem nad apetytem. Nie są w stanie...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Jak ograniczyć ilość kalorii w posiłkach?

Ograniczenie ilości spożywanych codziennie kalorii nie jest, wbrew pozorom, takie trudne. Wystarczy wprowadzić kilka zmian do swoich posiłków, by wskazówka wagi poszła w dół. Jeśli chcesz tracić na wadze stopniowo, zmniejsz ilość kalorii o 100 dziennie.