Witamina PP (niacyna, witamina B3)

Witamina PP, zwana kwasem nikotynowym, niacyną lub witaminą B3, pełni zróżnicowaną rolę w organizmie. Jej niedobory powodują pelagrę. W dużych dawkach (powyżej 1 g/dobę) niacyna jest stosowana w leczeniu miażdżycy.

1. Rola witaminy PP

Niacyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Stanowi substrat do syntezy koenzymów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania komórek. Witamina PP warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, uczestniczy w syntezie hormonów steroidowych (estrogeny, progesteron, testosteron, hydrokortyzol) oraz hormonów tarczycy – tyroksyny, i trzustki – insuliny. Niacyna należy do najbardziej trwałych witamin, jest bowiem mało wrażliwa na wysoką temperaturę oraz działanie tlenu i promieni UV. Głównym źródłem niacyny jest mięso, ryby, nasiona zbóż oraz roślin strączkowych, a także mleko, zielone liściaste warzywa (natka pietruszki, koperek, sałata, szpinak, szczaw). Niewielkie ilości witaminy PP znajdują się również w kawie i herbacie.

Zawartość niacyny w produktach żywnościowych w mg/100 g

Produkt Stężenie niacyny Produkt Stężenie niacyny
Drożdże 40-50 Pomidory 0,6
Otręby pszenne 30-35 Cebula 0,7-1,8
Orzeszki ziemne 17,2 Mięso wieprzowe 0,8-8,8
Grzyby 4,6 Mięso cielęce 6,5-17
Ziemniaki 1,5 Mięso wołowe 7,6-8,4
Sery 1,2 Mięso drobiowe 4,7-14,7
Mleko 0,1 Ryby morskie 8,0

2. Zapotrzebowanie na witaminę PP

Zapotrzebowanie na witaminę PP wzrasta w czasie laktacji, u kobiet stosujących środki antykoncepcyjne, u chorych na raka oraz u osób z niedoborem białka.

Zapotrzebowanie na witaminę B3 waha się w zależności od płci i wieku danej osoby. Inne jest także zapotrzebowanie na tę witaminę dla kobiet w ciąży.

Dawki witaminy powinny wyglądać jak poniżej:

  • 6-10 mg na dzień dla dzieci w wieku 1-3 lat,
  • 8-16 mg na dzień dla dzieci w wieku 4-8 lat,
  • 14 mg na dzień dla kobiet,
  • 16 mg na dzień dla mężczyzn,
  • 17-18 mg na dzień dla kobiet w ciąży.

3. Nadmiar witaminy B3

Nadmiar witaminy B3 pojawia się przy przyjmowaniu powyżej 35 mg tej witaminy na dzień. Dzieje się tak zwykle w przypadku przyjmowania tej witaminy w tabletkach.

Objawy nadmiaru to witaminy PP:

4. Niedobór witaminy B3

Niedobór witaminy PP może być wynikiem niedożywienia, alkoholizmu i diety niezawierającej tej witaminy. Witamina B3 występuje w orzechach (ziemnych), migdałach, drożdżach, pomidorach, soi, ziarnach zbóż, mięsie (wołowinie, wątróbce, mięsie z kurczaka), rybach (tuńczyku, łososiu), kaszy gryczanej i otrębach. Naturalne występowanie witaminy w bardzo wielu produktach sprawia, że niedobór z przyczyn dietetycznych jest możliwy głównie u osób niedożywionych. W przypadku normalnej diety, niedobory witaminy B3 są bardzo rzadkie.

Nie zawsze jednak winne jest niedożywienie czy alkoholizm. Do przyczyn niedoboru tej witaminy zalicza się także długotrwałe stosowanie leków na gruźlicę. Choroby upośledzające wchłanianie z jelit i nerek, takie jak choroba Hartnupów, przyczyniają się do zbyt niskiego poziomu witaminy B3 w organizmie. Ponadto zaburzony metabolizm niacyny stwierdzany jest w wielu schorzeniach, na przykład schizofrenii, chorobie Hodkingsa, w hipercholesterolemi i depresji. Rakowiak, zwiększający produkcję serotoniny, również znacząco obniża poziom witaminy PP.

Początkowo niewielki niedobór witaminy PP wywołuje tylko spowolnienie metabolizmu, co skutkuje na przykład obniżeniem tolerancji na zimno. Niedobór witaminy PP (przeciwpelagrycznej, jak już zostało wspomniane) powoduje pojawienie się choroby o nazwie pelagra. Inaczej tę chorobę nazywa się rumieniem lombardzkim. Na świecie pelagra jest często spotykana w Indiach, Chinach oraz Afryce, gdzie głównym źródłem pożywienia jest kukurydza.

Do charakterystycznych objawów pelagry należą:

Pelagra w przypadku braku leczenia jest chorobą śmiertelną.

5. Niacyna w medycynie

W medycynie witamina PP jest stosowana w terapii zaburzeń metabolizmu lipidów oraz lipoprotein, które są główną przyczyną rozwoju miażdżycy. W dawkach powyżej 1 grama na dobę zwiększa we krwi poziom cholesterolu HDL oraz jednocześnie zmniejsza poziom triglicerydów oraz cholesterolu LDL.

Ponadto, w komórkach tłuszczowych witamina PP zwiększa wytwarzanie hormonu adiponektyny, który wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe. W badaniach klinicznych dowiedziono również właściwości przeciwmigrenowe witaminy PP. Niacyna pomaga usunąć objawy migreny.

Jednakże przyjmowanie dużych dawek niacyny (>100 mg/dobę) wywołuje szereg objawów niepożądanych. Należą do nich: nagłe zaczerwienienie skóry twarzy, uczucie gorąca, mrowienie i swędzenie skóry twarzy, ramion i klatki piersiowej. Ponadto u niektórych osób występują dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka, a także może wystąpić nasilenie choroby wrzodowej.

Komentarze (12)
~Kasia
~Kasia

"Jednakże przyjmowanie dużych dawek niacyny (>100 mg/dobę) wywołuje szereg objawów niepożądanych. Należą do nich: nagłe zaczerwienienie skóry twarzy, uczucie gorąca, mrowienie i swędzenie skóry twarzy, ramion i klatki piersiowej. " Jest to naturalny i NIESZKODLIWY objaw przyjęcia biologicznie aktywnej formy niacyny. Inaczej zaczerwienienie pojawiające się po przyjęciu niacyny nazywa się "flush".

Odpowiedz
~lk1983pl@gmail.com
~lk1983pl@gmail.com

bardzo dobry artykuł, bezcelowe jest wprowadzanie dyskursu tematyki, większość witamin -szczególnie z gr B - przyjmuje różne formy - tu jest istotne które z nich przyjmują tą samą funkcję fizjologiczną w organizmie np B12 to też kilka związków. w przypadku B3 to nazwa PP jest zwyczajowa stworzona dawno temu na potrzeby walki z pelagrą (pelagra preventing), w czasach gdy pewnie jeszcze nie znano żadnej z jej form chemicznych dziś wiemy więcej na ten temat i będziemy wiedzieli coraz więcej, nadgorliwość spowoduje tutaj że są pogubimy, tym bardziej, że dziś mówimy tak a jutro zbierze się naukowe gremium i stwierdzi że rozszerza nazwę występującą wąsko, a jak ktoś już naukowo podchodzi do sprawy to też nie bawi sie w dylematy typu B3/PP tylko od razu wymienia wszystkie formy organiczne , np Pyridine-3-carboxylic acid ;] lub ilustruje związek, są też numery CAS 59-67-6 zobaczcie sobie w wikipedii jest bardzo dużo terminologii ..i coraz wiecej.. dyskusja na tyydzień bez wychodzenia.. ..tylko po co? z drugiej strony już do samej nazwy witaminy można się czepiać jak ktoś lubi, bowiem w większości nie są to chemicznie rzecz ujmując aminy chodzi o to by dyskusja na temat roli fizjologicznej składników żywności nie przeistaczała się w dyskusję na temat terminologii, nazewnictwa, ortografii, gramatyki, interpunkcji itp.. jeżeli już ktoś zwrócił uwagę na temat różnych form to należałoby napisać n/t różnic w homeostazie i innych funkcjach fizjologicznych, myślę że to by był niezły przegląd literatury, co już jednak kosztowało by trochę trudu

Odpowiedz
~Joanna
~Joanna

Najlepszym sposobem pozyskiwania wit B3 jest świeża żywność. W artykule wspomniano na pierwszym miejscu, że wit B3 można znaleźć (podane na pierwszym miejscu) w mięsie, drobiu (powielając standardy), tymczasem tabelka wyraźnie pokazuje, że jej największe ilości można znaleźć w drożdżach, orzeszkach ziemnych oraz otrębach.

Odpowiedz
~wiseacres
~wiseacres

A tu z tego samego Portalu otrzymałem taka odpowiedź od polecanego przez Was lekarza. Cyt.... 81 Lek. Łukasz Wroński Internista, Pabianice 81 poziom zaufania Umów wizytę Witaminy nie maja wpływu na poziom cholesterolu....koniec cyt Ktoś tu sobie żarty z ludzi robi.Nawet wiem , że to ten niedouczony dohtore.

Odpowiedz
~wiseacres
~wiseacres

Teraz mam problem.Chciałem zastosować Witaminę B 3 czyli niacynę do obniżenia LDL i podwyższenia HDL. W sprzedaży jest dobry środek ale mimo to ,że jest reklamowany jako B3 to w swym składzie zawiera 50mg nkotynamidu czyli raczej PP. Jestem w kropce. Która frakcja obniża LDL. PP czy B3

Odpowiedz
~Stiv Slon
~Stiv Slon

@Redakcja: Dzień dobry. Szanowni Państwo.To co Państwo odpowiedzieliście jest prawdą, ale moim zdaniem NIEZROZUMIAŁĄ dla przecietnego czytelnika, a do takich głównie zapewne adresujecie publikacje. Gdyby Państwo zrobili sondaż w grupie Panstwa czytelników , jestem przekonany na 99% potwierdzenia mojej tezy. Przecietny czytelnik nie rozumie tego, że witamina B3 jest szerszym pojęciem, pod którym wystepować mogą RÓZNE związki chemiczne, a więc mające różne od siebie właściwości. - jeden jest kwasem nikotynowym - NIACYNA drugi jest AMIDEM kwasu nikotynowego – z tąd nazwa NIKOTYNAMID ; handlowa nazwa w Polsce : WITAMINA PP Oba te wiązki chemiczne wystepują w handlu, każdy pod inną NAZWĄ. Patrz : www.ściąga.pl a) Kwas nikotynowy Acidum Nicotiniaum - tabl. 50mg, 10mg Nicotinic Acid - amp. 2ml, 5ml, 1i 2% roztwory b) Amid kwasu nikotynowego Vitaminum PP - tabl. 50mg, 200mg, amp. 200mg / 2ml Dermilan - maść i krem (żłożone) zawierające 250mg nikotynoamidu Czy trudno zrozumiec , że te dwa związki chemiczne mają RÓZNE właściwości i mogą ( jako ten sam produkt zwany WITAMINA B3 ) w zastosowaniu, wyrządzic człowiekowi KRZYWDĘ ? Mozna to zobrazować drastycznie różnicą pomiędzy tlenkiem węgla , a dwutlenkiem węgla. Oba te związki są TLENKAMI WĘGLA, ale tlenkiem węgla łatwo się udusić, zaś dwutlenkiem węgla trudniej. Pozdrawiam

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Porady dietetyczne dla odchudzających się
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Porady dietetyczne dla odchudzających się
Porady dietetyczne dla odchudzających się

Czy jogurt jest dobry na trawienie?

Jogurt to produkt na bazie sfermentowanego mleka. Zawiera wiele substancji odżywczych oraz przede wszystkim żywe kultury bakterii, które w znaczący sposób poprawiają trawienie. Jak to się dzieje? Fermentacja bakteryjna w jogurcie, jak to działa? Jogurt...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Ile będziesz ważyć za cztery lata?

Jest rzeczą naturalną, że z wiekiem przybieramy na wadze. Co sprawia więc, że mając dwadzieścia lat, jesteśmy dużo szczuplejsi niż po czterdziestce? W trzech oddzielnych badaniach dotyczących diety i innych czynników związanych z wagą, badacze Harvard...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Co zrobić, żeby odchudzanie było skuteczne

Wciąż próbujemy różnych diet, ćwiczeń i kosmetyków wyszczuplających, pragnąc znaleźć właściwą metodę, która pozwoli nam na zrzucenie zbędnych kilogramów. Wiele osób jednak nie wie lub zapomina o tym, że skuteczne odchudzanie to kompleksowa i indywidualna...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Odchudzanie w biurze

Często, czytając zasady różnych diet, można dojść do wniosku, że zostały one stworzone dla gospodyń domowych mogących poświęcić większość swojego czasu na przyrządzanie posiłków zgodnych z daną dietą. Co ma zrobić człowiek, który większość dnia spędza w...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Znaczenie picia wody dla organizmu

Woda jest jednym z najważniejszych składników naszego organizmu. Stanowi średnio 60% masy ciała (u kobiet 51%). Zawartość wody w organizmie zmienia się z wiekiem: w chwili narodzin wynosi aż ok. 75%, natomiast pod koniec życia jest o wiele mniejsza.

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Pozbądź się brzuszka!

Jeśli martwi cię obwód talii, nie jesteś odosobniona. Większość kobiet ma bowiem kompleksy na punkcie swojego brzucha. Nawet szczupłe osoby miewają „oponkę” na brzuchu, jednak specjaliści są zgodni, że dużo większym powodem do zmartwień jest...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Jak kontrolować wielkość porcji?

Kontrolowanie wielkości porcji jest nieodłącznym elementem skutecznej diety odchudzającej. Nie sposób stracić na wadze i uniknąć efektu jojo, objadając się bez ograniczeń. Niestety, wiele osób ma problem z zapanowaniem nad apetytem. Nie są w stanie...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Jak ograniczyć ilość kalorii w posiłkach?

Ograniczenie ilości spożywanych codziennie kalorii nie jest, wbrew pozorom, takie trudne. Wystarczy wprowadzić kilka zmian do swoich posiłków, by wskazówka wagi poszła w dół. Jeśli chcesz tracić na wadze stopniowo, zmniejsz ilość kalorii o 100 dziennie.

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Jesteś na diecie? Nie daj się zmanipulować!

Moda na smukłą sylwetkę i zdrowy tryb życia jest dla naszego zdrowia zdecydowanie korzystna. Jednak producenci żywności, której nie da się za bardzo zaliczyć do zdrowej, zarabiają na niej miliony. Chwytają się więc rozmaitych sposobów mających nas...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Jak chudnąć bez wysiłku?

Silna wola nie jest wcale tak niezbędna w skutecznym odchudzaniu, jak by się wydawało. Wystarczy wprowadzić proste zmiany w otoczeniu, aby jeść zdrowo bez zastanawiania się nad tym. Okazuje się bowiem, że nasze domy są pełne ukrytych pułapek żywieniowych.