Trwa ładowanie...

Zła higiena jamy ustnej może przyczynić się do raka trzustki (WIDEO)

Avatar placeholder
05.09.2019 11:26

Rak trzustki to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Co roku aż dwieście tysięcy osób dowiaduje się, że choruje.

Rak może latami rozwijać się bezobjawowo, co utrudnia postawienie diagnozy. Często określa się go mianem tajemniczego nowotworu.

Ryzyko zachorowania zależy od wielu czynników, m. in. wieku, płci (częściej chorują mężczyźni), uzależnienia od tytoniu i alkoholu, a także otyłości i preferencji genetycznych. Ostatnie badania pokazały, że wpływ może mieć również stan jamy ustnej. Jak to możliwe? Więcej dowiesz się w naszym filmie.

Za rozwój nowotworu trzustki mogą odpowiadać niektóre szczepy bakterii, obecne w jamie ustnej. Zła kondycja jamy ustnej może sprawić, że bakterie zbyt mocno się namnażają, a w konsekwencji doprowadzają do nieprawidłowych rozrostów komórkowych.

Ludzką jamę ustną zamieszkuje mnóstwo bakterii i mikroorganizmów, tworząc florę bakteryjną. Większość z tych bakterii ma pożyteczne działanie na nasz organizm, niemniej jednak przerost flory bakteryjnej może uszkodzić strukturę komórkową i doprowadzić do rozwoju raka.

Równowaga bakteryjna może być zaburzona przede wszystkim przez nieodpowiednią lub niedokładną higienę jamy ustnej. Nie bez znaczenia jest nasza dieta. Kondycja jamy ustnej pogarsza się, jeśli jemy dużo słodyczy.

Bakterie obecne w jamie ustnej są więc groźne dla całego naszego organizmu. Naukowcy odkryli, że za rozwój raka trzustki mogą być odpowiedzialne szczepy Porphyromonas ginivalis i Aggregatibacter actinomycetemcomitans.

U osób, u których wykryto te bakterie, ryzyko zachorowania było znacznie większe, niż u badanych, u których nie stwierdzono danego typu szczepu.

Bakterie te przyczyniają się przede wszystkim do rozwoju problemów z uzębieniem.

Raka trzustki trudno pokonać i bardzo często kończy się przedwczesną śmiercią. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka.

Opowiedz nam, jak dzielisz się obowiązkami w opiece nad dzieckiem

Dowiedz się więcej na temat nowotworów:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze