Rusza e-rejestracja. Niedługo tylko tak umówisz się na wizytę
Od 1 czerwca 2024 roku szykują się spore zmiany. Tym razem obejmą nie tylko pacjentów, ale także pracodawców, a ich celem jest usprawnienie sytemu opieki zdrowotnej oraz poprawa bezpieczeństwa obywateli.
1. Zmiany dla pacjentów
Najważniejszą zmianą od 1 czerwca 2024 roku jest wprowadzenie centralnej elektronicznej rejestracji do przychodni i poradni. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała stopniowe wdrażanie tego systemu.
Pilotaż początkowo obejmie kardiologię, cytologię oraz mammografię. E-rejestracja umożliwi pacjentom zapisywanie się na wizyty, odwoływanie ich oraz zarządzanie terminami. System ma zadbać, by nie pojawiały się niewykorzystane terminy.
Dla pacjentów, którzy nie korzystają z technologii cyfrowych, przewidziano możliwość rejestracji poprzez infolinię. Wdrożenie e-rejestracji będzie miało dwa etapy, a od 1 kwietnia 2025 roku system stanie się obowiązkowy dla wszystkich podmiotów leczniczych.
Kolejną ważną zmianą są dofinansowania procedury in vitro, by zapewnić wsparcie parom mającym problemy z płodnością.
"Program obejmuje również onkopłodność, czyli zabezpieczenie materiału rozrodczego, tych osób, które w przyszłości będą chciały mieć dzieci, ale wpierw muszą poddać się trudnej i często wyniszczającej organizm terapii onkologicznej, która może pozbawiłaby ich szansy na własne dziecko" - poinformowała Izabela Leszczyna w komunikacie.
2. Zmiany dla pracodawców
Najważniejszą zmianą dla pracodawców jest wzrost obowiązkowych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Wzrost ten wynika z podniesienia przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2024 roku.
Według obowiązujących przepisów, pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników, którzy nie osiągnęli wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie 6 proc., mają obowiązek dokonywania miesięcznych wpłat na PFRON.
Wysokość tej wpłaty to 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Dla okresu od 1 czerwca do 31 sierpnia 2024 roku wpłata ta wynosi 3311,91 zł za każdego brakującego pracownika. Składka wyniesie więc o 246,75 zł więcej niż obecnie obowiązująca.
3. Bezpieczeństwo obywateli i Profilaktyka 40 plus
Rząd wprowadza również nowe przepisy dotyczące zabezpieczenia numerów PESEL. Firmy będą zobowiązane do weryfikacji, czy numer PESEL nie jest zastrzeżony, co ma na celu ochronę przed oszustwami finansowymi.
Dodatkowo, program "Profilaktyka 40 plus", który pierwotnie miał zakończyć się w czerwcu 2024 roku, został przedłużony do końca roku. W ramach tego programu obywatele mogą skorzystać z bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.