Nowe zasady rejestracji do specjalistów. Będą obowiązywać od 1 czerwca
Szykują się ważne zmiany dla pacjentów. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że od 1 czerwca ruszy e-rejestracja do specjalistów. Mają być sprawne zapisy, ale nie do wszystkich lekarzy.
1. E-rejestracja do niektórych lekarzy od 1 czerwca
System e-rejestracji znalazł się już na liście "100 konkretów" Koalicji Obywatelskiej. Wyborcza obietnica miała być pierwszym krokiem do rozwiązania problemu długich kolejek, w których muszą czekać polscy pacjenci, by dostać się do lekarza.
Od początku było jednak jasne, że realizacja tego planu nie będzie łatwa i szybka.
Na początku lutego w wywiadzie dla Wirtualnej Polski minister zdrowia Izabela Leszczyna przyznała otwarcie, że realnym terminem jest połowa 2024 roku, przy czym "tylko przy rezerwacji wizyt do niektórych specjalistów".
Wskazała na "sukcesywne rozszerzanie oferty na kolejne specjalizacje, żeby mniej więcej za rok system obejmował już wszystkie wizyty".
- To też pozwoli na sprawdzenie wprowadzanych rozwiązań - zaczniemy np. od onkologii i kardiologii, bo tam najważniejsze jest skracanie kolejek, a o to przecież chodzi w tym systemie. Jeśli rozwiązanie będzie funkcjonowało zgodnie z założeniami, będą dodawane kolejne specjalizacje - tłumaczyła wówczas szefowa resortu zdrowia.
Elektronicza rejestracja ma ruszyć od 1 czerwca. Szefowa resortu zdrowia wskazała we wtorek na antenie "Trójki", że na początku zmiany obejmą tylko kilku specjalistów, ale z czasem ta możliwość będzie coraz szersza. Nie wiadomo jednak, których konkretnie lekarzy będzie to dotyczyć.
2. Ponad milion nieodwołanych wizyt
System, który będzie stopniowo wdrażany, ma umożliwić nie tylko szybką rejestrację, ale też odwołanie wizyty.
To także ma wpłynąć pozytywnie na skrócenie kolejek, bo pacjenci masowo nie odwołują wizyt, a to blokuje miejsca, z których mogliby skorzystać inni chorzy.
NFZ alarmował niedawno, że w 2023 roku było prawie 1,3 mln nieodwołanych wizyt. Najwięcej, bo ponad 420 tys., przypadków dotyczyło ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 280 tys. kardiologii, ponad 180 tys. fizjoterapii ambulatoryjnej, blisko 120 tys. z endokrynologii i prawie 100 tys. - onkologii.
Zanim e-rejestracja ruszy w pełnym wymiarze, zasady zapisywania się na wizyty są te same. Na wizytę można się umówić (lub ją odwołać) telefonicznie lub osobiście.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.