Trwa ładowanie...

Zmiany w orzeczeniach lekarskich. Koniec wypłat L4 na starych zasadach?

 Karolina Rozmus
19.08.2024 11:17
Zmiany w orzeczeniach lekarskich. Koniec z l4 na starych zasadach
Zmiany w orzeczeniach lekarskich. Koniec z l4 na starych zasadach (East News)

12 sierpnia opublikowano projekt zmian w wydawaniu i kontroli orzeczeń lekarskich, ale też pracy lekarzy orzeczników. Nowelizacja dotknie m.in. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

spis treści

1. Zasiłek chorobowy. Ważne zmiany w L4

12 sierpnia do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt nowelizacji kilku ustaw. Nowe przepisy miałyby poprawić funkcjonowanie orzeczeń lekarskich, tj. ich wydawanie i kontrolę czy zreformować przestarzały system.

Zmiany, jak czytamy w projekcie, są ważne i konieczne, ponieważ orzeczenia lekarskie wydawane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie, dają podstawę do ustalenia szeregu świadczeń, m.in. renty socjalnej, szkoleniowej czy renty z tytułu niezdolności do pracy, ale też dodatku pielęgnacyjnego czy świadczenia uzupełniającego.

Zobacz film: "Łykają suplementy i pożyczają sobie leki. Lekarze o słabościach pacjentów"

Do kompetencji lekarzy orzeczników w ZUS należy również monitorowanie prawidłowości orzekania o niezdolności do pracy oraz kontrole związane z prawidłowością wystawiania zaświadczeń lekarskich.

Zmiany w orzeczeniach lekarskich. Jest projekt nowelizacji
Zmiany w orzeczeniach lekarskich. Jest projekt nowelizacji (Getty Images)

Planowane zmiany mają wprowadzić zasadę dotyczącą wypłaty zasiłku chorobowego. Zasiłek miałby być wypłacany nie przez pracodawcę, ale przez ZUS z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych już od pierwszego dnia niezdolności do pracy.

2. Zmiany w zasadach zatrudniania lekarzy

Projekt nowelizacji ustawy planowany jest jeszcze na 2024 r. Nowe przepisy zakładają wprowadzenie kompleksowej i jednolitej regulacji zasad i trybu wydawania orzeczeń. Ponadto zmiany mają dotknąć równieżzasad zatrudniania i wynagradzania lekarzy orzekających w ZUS. Wszystko to ma na celu lepsze dostosowanie do obecnie panujących realiów rynku pracy przez m.in.:

  • elastyczne formy współpracy,
  • określenie zasad ustalania wynagrodzenia zasadniczego lekarzy orzecznictwa lekarskiego zatrudnionych na podstawie umowy o pracę,
  • możliwość zatrudniania lekarzy w trakcie szkolenia specjalizacyjnego, tj. nieposiadających tytułu specjalisty.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze