Trwa ładowanie...

Renta wdowia zadziała wstecz. Świadczenie ma jednak pewne ograniczenie

Renta wdowia. Czy będzie działać wstecz?
Renta wdowia. Czy będzie działać wstecz? (East News)

Rząd zapowiada, że osoby, które straciły męża lub żonę, będą mogły liczyć na dodatkowe świadczenie. - Rozwiązania zawarte w projekcie są możliwe do wdrożenia w ciągu 6 miesięcy - deklaruje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Czy zmiany obejmą też osoby, które wcześniej straciły partnera?

spis treści

1. Dla kogo renta wdowia?

Renta wdowia była jednym ze sztandarowych postulatów przedwyborczych Lewicy. Obywatelski projekt ustawy w tej sprawie wpłynął do Sejmu poprzedniej kadencji, ale nie został uchwalony. Teraz wrócił. 7 lutego 2024 r. wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za jego skierowaniem do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

W ramach dotychczas obowiązujących przepisów osoba, która straciła męża lub żonę, mogła się ubiegać o rentę rodzinną, czyli wypłacanie jego świadczenia zamiast własnej emerytury.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Proponowane zmiany mają rozszerzyć świadczenie i zapewnić owdowiałym osobom wyższe środki.

Projekt przewiduje dwa warianty:

  • osoba uprawniona do renty rodzinnej po zmarłym małżonku może zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku

lub

  • może pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 proc. swojego świadczenia.
W Sejmie trwają pracę nad tzw. rentą wdowią. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiada zmiany już za pół roku
W Sejmie trwają pracę nad tzw. rentą wdowią. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiada zmiany już za pół roku (FB)

2. Czy renta wdowia zadziała wstecz?

Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej deklaruje, że nowe rozwiązania mogłyby wejść w życiu już za pół roku. Resort zapowiada, że zmiany będą wprowadzane w "modelu kroczącym". Założenia mówią, że w pierwszych 6 miesiącach małżonek otrzymywałby 15 proc. emerytury lub renty zmarłego współmałżonka, w kolejnym półroczu - 20 proc., a 50 proc. wypłacane byłoby dopiero po 12 miesiącach.

Resort deklaruje, że zmiany obejmą również wszystkie osoby, które wcześniej owdowiały.

- Będą mogły wystąpić o to, żeby naliczyć im tę rentę rodzinną - zapowiada Arkadiusz Iwaniak, przedstawiciel Obywatelskiego Projektu Ustawy.

Świadczenie ma pewne ograniczenie - łączna kwota renty wdowiej nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury. W 2023 r. wynosiła ona 2970,64 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze