Renta wdowia zadziała wstecz. Świadczenie ma jednak pewne ograniczenie
Rząd zapowiada, że osoby, które straciły męża lub żonę, będą mogły liczyć na dodatkowe świadczenie. - Rozwiązania zawarte w projekcie są możliwe do wdrożenia w ciągu 6 miesięcy - deklaruje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Czy zmiany obejmą też osoby, które wcześniej straciły partnera?
1. Dla kogo renta wdowia?
Renta wdowia była jednym ze sztandarowych postulatów przedwyborczych Lewicy. Obywatelski projekt ustawy w tej sprawie wpłynął do Sejmu poprzedniej kadencji, ale nie został uchwalony. Teraz wrócił. 7 lutego 2024 r. wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za jego skierowaniem do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
W ramach dotychczas obowiązujących przepisów osoba, która straciła męża lub żonę, mogła się ubiegać o rentę rodzinną, czyli wypłacanie jego świadczenia zamiast własnej emerytury.
Proponowane zmiany mają rozszerzyć świadczenie i zapewnić owdowiałym osobom wyższe środki.
Projekt przewiduje dwa warianty:
- osoba uprawniona do renty rodzinnej po zmarłym małżonku może zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku
lub
- może pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 proc. swojego świadczenia.
2. Czy renta wdowia zadziała wstecz?
Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej deklaruje, że nowe rozwiązania mogłyby wejść w życiu już za pół roku. Resort zapowiada, że zmiany będą wprowadzane w "modelu kroczącym". Założenia mówią, że w pierwszych 6 miesiącach małżonek otrzymywałby 15 proc. emerytury lub renty zmarłego współmałżonka, w kolejnym półroczu - 20 proc., a 50 proc. wypłacane byłoby dopiero po 12 miesiącach.
Resort deklaruje, że zmiany obejmą również wszystkie osoby, które wcześniej owdowiały.
- Będą mogły wystąpić o to, żeby naliczyć im tę rentę rodzinną - zapowiada Arkadiusz Iwaniak, przedstawiciel Obywatelskiego Projektu Ustawy.
Świadczenie ma pewne ograniczenie - łączna kwota renty wdowiej nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury. W 2023 r. wynosiła ona 2970,64 zł.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.