Trwa ładowanie...

Zmiany w ochronie zdrowia dla Polek. Minister zdrowia zdradza szczegóły

 Karolina Rozmus
01.02.2024 08:34
Minister zdrowia zapowiada zmiany. "Startujemy 1 czerwca"
Minister zdrowia zapowiada zmiany. "Startujemy 1 czerwca" (East News)

Nie tylko program in vitro czy antykoncepcja awaryjna. W ramach projektu "Bezpieczna, świadoma ja" znalazło się miejsce także dla profilaktyki zakażenia wirusem HPV oraz wytycznych dotyczących aborcji. Izabela Leszczyna wyjaśniła, na co będą mogły liczyć Polki.

spis treści

1. "Startujemy 1 czerwca"

Projekt, jak mówiła szefowa MZ, ma sprawić, że kobiety w każdym wieku będą czuć się bezpiecznie, jeśli chodzi o ochronę ich zdrowia.

Częścią projektu jest program in vitro. - Od początku lutego będzie pracował zespół, który opracuje kryteria dostępności do programu dla pacjentek, ale także kryteria dostępności dla podmiotów leczniczych, które zechcą w tym projekcie brać udział – poinformowała Leszczyna.

Zobacz film: "#PlusCzyMinus? Zakażenie wirusem HIV może podnosić ryzyko nowotworów"

Podkreśliła, że MZ każdego roku przeznaczy na ten cel co najmniej pół miliarda złotych. - Startujemy 1 czerwca – przypomniała.

Zwróciła też uwagę na kwestię onkopłodności. - To coś, co jest bardzo ważne dla młodych osób, które chcą mieć dzieci, ale muszą być poddane procedurze onkologicznej – tłumaczyła minister. Zapowiedziała dużą akcję edukacyjną, informacyjną i uświadamiającą, że mimo choroby onkologicznej można być rodzicem.

Leszczyna zapewniała, że badania prenatalne będą dostępne dla wszystkich kobiet w ciąży. - Będą prowadzone najnowocześniejszymi metodami, nie będą inwazyjne – podkreśliła. - Jestem po rozmowach z NFZ, AOTMiT wycenia procedury, podstawowe i dodatkowe badania prenatalne – podała Leszczyna.

2. Zmiany w zakresie aborcji i antykoncepcji "dzień po"

Szefowa MZ zapowiedziała, że edukacja seksualna będzie częścią edukacji zdrowotnej w szkołach. Dzieci, jak mówiła, mają zdobywać wiedzę m.in. na temat zdrowia seksualnego i prokreacyjnego.

Częścią projektu "Bezpieczna, świadoma ja" ma być też dostęp po antykoncepcji awaryjnej. - We wszystkich państwach Unii Europejskiej i w zdecydowanej większości krajów świata funkcjonuje antykoncepcja awaryjna – zaznaczyła minister Leszczyna.

- Chcemy, żeby tabletka była dostępna od 15. roku życia bez recepty, ponieważ zgodnie z opiniami ginekologów położników dziewczyna osiąga wówczas pełną dojrzałość płciową – wskazała.

- Konieczność pójścia do lekarza wydłuża całą procedurę, a w tego rodzaju sytuacjach czas ma bardzo ważne znaczenie – dodała.

Szefowa MZ zapowiada wielkie zmiany w ochronie zdrowia
Szefowa MZ zapowiada wielkie zmiany w ochronie zdrowia (Serwis X)

Minister zapowiedziała zmianę przepisów w ogólnych warunkach umów NFZ z oddziałami ginekologiczno-położniczymi. Kierownik placówki mającej kontrakt z NFZ musi zapewnić zgodną z polskim prawem terminację ciąży – podkreśliła.

- Musimy przypomnieć wszystkim lekarzom, że powoływanie się na art. 39 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, tzn. artykuł, który mówi o tym, że lekarz może uchylić się od wykonania konkretnej medycznej procedury, może być stosowany, ale nigdy wtedy, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie pacjentki. O tym mówi art. 30 tej samej ustawy - powiedziała Leszczyna. Dodała, że "nie będzie list szpitali, w których się terminuje ciążę i takich, w których się tego nie robi".

3. Czy będą szczepienia w szkołach?

Minister Leszczyna mówiła także o promocji szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek i chłopców. Przyznała, że resort na razie nie może pochwalić się spektakularnymi sukcesami w zakresie szczepień przeciwko HPV dla 12– i 13-latków. - Zaszczepionych mamy bardzo niewiele – powiedziała.

Przekazała, że grupa dzieci uprawnionych do szczepień może zostać poszerzona. - Będę chciała zakres tych szczepień znowu poszerzyć, to znaczy objąć także młodsze dzieci – zapowiedziała minister.

Dodała, że oprócz promocji, którą resort rozpocznie w wielu mediach – w internecie i w telewizji, jest także wiele do zrobienia pod względem organizacji.

- Jestem po rozmowach z panią minister Nowacką (szefową MEN – Barbarą Nowacką – PAP). Chciałybyśmy, żeby te szczepienia mogły się odbywać w szkołach. Oczywiście mamy świadomość, że rodzic musi być obecny przy każdej procedurze medycznej wykonywanej z jego dzieckiem. Sadzę, że da się to zorganizować i na pewno będziemy chcieli to zrobić – powiedziała Leszczyna.

Minister poinformowała o powołaniu zespołu ds. bezpieczeństwa zdrowia kobiet. Przekazała, że każdy obywatel będzie mógł przesyłać na adres zespołu swoje propozycje, refleksje i skargi.

- Wpadliśmy na pomysł, żeby ci wszyscy, którzy chcą zapewniać bezpieczeństwo polskim kobietom – mają pomysły, co i jak zrobić, żeby w szpitalach, w podstawowej opiece zdrowotnej, specjalistycznej, w gabinetach ginekologów, było bezpieczniej, lepiej, przyjaźnie, intymnie – mogli do nas pisać – powiedziała.

4. Spór z Pfizerem. Leszczyna mówi wprost

Dziennikarze pytali również o losy rozporządzenia dotyczącego fizjoterapii. Minister poinformowała, że "już po udostępnieniu do konsultacji zostało wycofane, ponieważ NFZ miał sporo zastrzeżeń".

- Jestem przekonana, że w najbliższych dniach trafi do konsultacji – przekazała.

Odnosząc się do pytania o spór z firmą farmaceutyczną Pfizer dotyczący kontraktów zobowiązujących Polskę do zakupu kolejnych partii szczepionek przeciwko COVID-19, Leszczyna poinformowała, że "jeśli jest spór, toczą się negocjacje, jest sprawa, to im mniej będzie mówiła, tym lepiej".

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze