W nocy leków nie kupimy? Od stycznia obowiązują nowe przepisy
Kupowanie leków w nocy już nie będzie takie proste. Zgodnie z przepisami, które obowiązują od nowego roku, dyżurne apteki już nie będą otwarte przez całą dobę.
1. Apteki nie będą już pracować całą dobę
Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące świątecznych dyżurów aptek. Zgodnie z nimi dyżurne apteki nie będą już otwarte przez całą dobę.
Chodzi o dyżury, za które płaci NFZ. Po zmianach, w dzień wolny od pracy mają one trwać cztery godziny, między godz. 10 a 18, a w nocy - dwie godziny między godz. 19 a 23.
Jak zaznaczył wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", w innych godzinach pacjentów przeważnie nie ma, więc dłuższa praca nie ma sensu.
2. NFZ zapłaci aptekom
Za zmianami dyżurów, idą także pieniądze. NFZ zapłaci aptekom za konkretny czas określony nowymi przepisami.
Nie oznacza to jednak, że apteka ma zakaz pracy przez całą dobę. Może dyżurować tak, jak wcześniej, ale na własny koszt lub samorządu.
Jeśli powiat uzna, że godziny określone ustawowo są niewystarczające, będzie mógł wyznaczyć inne uchwałą i wtedy, jak wyjaśnia prezes Tomków, za to zapłaci (jeśli chętna do dłuższego dyżuru apteka sama się zgłosi, samorząd nie poniesie dodatkowych kosztów).
"Niektóre samorządy zawiadamiały prokuraturę, jeśli apteka została zamknięta zbyt wcześnie. Narażała ponoć życie i zdrowie pacjentów. Teraz, gdy starosta ma za dyżur zapłacić, okazuje się, że apteka otwarta całą dobę nie jest potrzebna" – zwrócił uwagę prezes Tomków cytowany przez "DGP".
Na razie NFZ nie podpisał nowych umów na dyżury apteczne, co w praktyce może oznaczać, że apteki będą w nocy zamknięte.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.