Trwa ładowanie...

Lek dosłownie "roztopił" raka. Pacjenci z nowotworem jelit są zdrowi

Avatar placeholder
07.06.2024 15:24
"Stopili" raka w 9 tygodni i bez chemioterapii. Dr Kai-Keen Shiu komentuje
"Stopili" raka w 9 tygodni i bez chemioterapii. Dr Kai-Keen Shiu komentuje (Getty Images / Facebook)

Obiecującymi wynikami może pochwalić się zespół naukowców prowadzący badania nad rakiem. Lek immunoterapeutyczny "rozpuszcza" guzy, co diametralnie zwiększa szanse na wyleczenie niektórych nowotworów jelit, a nawet może zastąpić operację.

spis treści

1. Przełomowa immunoterapia

Dotychczasowe testy kliniczne wykazały, że pembrolizumab potraja szansę na przeżycie pacjentów z odpowiednimi genami. Lek w niektórych przypadkach może pokonać guzy i wyeliminować konieczność interwencji chirurgicznej.

Badanie zostało przeprowadzone przez University College London, szpital University College London, fundację Christie NHS w Manchesterze, szpital uniwersytecki St James’s w Leeds, szpital uniwersytecki w Southampton i Uniwersytet w Glasgow.

Zobacz film: "3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy"

Testy kliniczne pokazały, że podawanie leku przed operacją, zamiast chemioterapii może doprowadzić do całkowitego wyleczenia raka. Wyniki są niezwykle obiecujące i mogą zmienić oblicze onkologii.

Pembrolizumab celuje i blokuje określone białko na powierzchni komórek odpornościowych, które następnie wyszukują i niszczą komórki nowotworowe. Lek może zastąpić konwencjonalną chemioterapię, a w przyszłości również operacje.

2. Badanie kliniczne

W badaniu wzięło udział 32 pacjentów z rakiem jelita grubego w drugim lub trzecim stadium. Uczestnicy zostali wybrani pod kątem profilu genetycznego - nowotwór z niedoborem MMR lub wysokim poziomem MSI.

Pacjentom przed operację przez dziewięć tygodni podawano pembrolizumab, znany również pod nazwą Keytruda. Całkowicie zrezygnowano z chemioterapii, a stan uczestników nieustannie był monitorowany.

Analizy pokazały, że u 59 proc. pacjentów po leczeniu pembrolizumabem nie występowały żadne objawy raka, a u pozostałych 41 proc. nowotwór usunięto całkowicie podczas operacji. U wszystkich uczestników stwierdzono stan remisji.

Zespół podkreśla, że gdy pacjentom o tym samym profilu genetycznym podawano standardową chemioterapię, u mniej niż 5 proc. po operacji nie występowały żadne objawy raka.

3. Bez skutków ubocznych

W przyszłości badanie obejmie również ocenę całkowitego przeżycia i odsetka nawrotów. Niemniej jednak immunoterapia nie powoduje żadnych skutków ubocznych, w przeciwieństwie do chemioterapii.

Wstępne wyniki są więc niezwykle obiecujące i dają nadzieję wielu pacjentom. Pembrolizumab wydaje się nie tylko bezpieczną, ale również niezwykle skuteczną metodą leczenia nawet u pacjentów w zaawansowanym stadium.

"Immunoterapia może sprawić, że guzy znikną przed operacją. Jeśli "stopisz" raka przed operacją, zwykle trzykrotnie zwiększasz szansę na przeżycie. Pacjenci nie potrzebują także żadnej chemioterapii, więc unikają wszystkich skutków ubocznych" - podsumował dr Kai-Keen Shiu, główny autor badania.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze