Trwa ładowanie...

37-latka miała tylko jeden objaw, który wracał co kilka tygodni. To był rak jelita grubego

Ten objaw zgłasza nawet 89 proc. pacjentów z rakiem jelita grubego - w stolcu można śladowe ilości krwi
Ten objaw zgłasza nawet 89 proc. pacjentów z rakiem jelita grubego - w stolcu można śladowe ilości krwi (Instagram)

Objawy raka jelita grubego u Alexandry King łatwo było zignorować. Nawet lekarz stwierdził, że to zespół jelita drażliwego. Dzięki czujności i determinacji w końcu padła właściwa diagnoza. 37-latka jest pewna, że to uratowało jej życie.

spis treści

1. Jeden objaw wracał co kilka tygodni

37-latka zdecydowała się podzielić swoją historią, by ostrzec innych przed groźną chorobą. U większości pacjentów rak jelita grubego zostaje wykryty na zaawansowanym etapie, co w wielu przypadkach odbiera szanse na wyleczenie.

W przypadku Alexandry King pierwsze objawy raka były łatwe do przeoczenia. 37-latka wspomina, że w styczniu 2020 r. po raz pierwszy dostrzegła krew podczas wizyty w toalecie, potem kolejny raz na przestrzeni kolejnego tygodnia.

Zobacz film: "Rak jelita grubego. 8 objawów"

- Łatwo było to zignorować, w związku z tym, że następnego dnia wszystko wracało do normy. Jednak w kolejnym miesiącu znowu zauważyłam krew. Z perspektywy czasu jestem naprawdę szczęśliwa, że pojawił się tak oczywisty objaw, który nie dawał mi spokoju - podkreśla kobieta.

37-latka zachorowała na raka jelita grubego. Uratowało ją wczesne wykrycie choroby
37-latka zachorowała na raka jelita grubego. Uratowało ją wczesne wykrycie choroby (Bowel Cancer UK)

Alexandra zgłosiła się do lekarza, który zignorował objaw. Uznał, że 37-latka cierpi za zespół jelita drażliwego i zalecił jej by piła więcej wody i zwiększyła ilość błonnika w diecie.

Problem jednak nie minął, trzydziestolatka zauważała sporadyczne krwawienia podczas wizyty w toalecie co sześć-osiem tygodni. Po roku niepokój wzrósł, kiedy dodatkowo dostrzegła w stolcu "skrzep krwi". Tym razem lekarz skierował ją na pilną kolonoskopię. Badanie potwierdziło jej obawy, okazało się, że ma guza w odbytnicy - rak był w drugim stadium. Lekarze skierowali ją na operację usunięcia guza. Nie ma wątpliwości, że wczesne wykrycie uratowało jej życie. Choroba jest w fazie remisji.

- Mam szczęście, że rak nie rozprzestrzenił się na węzły chłonne i udało im się to wszystko wyciąć - podkreśla Alexandra i przekonuje innych do bacznego obserwowania własnego organizmu:

- Nauczyłam się, że nigdy nie jest się za młodym ani za zdrowym, żeby mieć raka - dodaje.

2. Jeden z najczęstszych objawów raka jelita grubego

Badania opublikowane na łamach czasopisma "Annals of the Royal College of Surgeons of England" wykazały, że krew w kale jest jednym z najczęstszych objawów raka jelita grubego.

Naukowcy analizowali powtarzające się dolegliwości i oznaki towarzyszące 183 chorym uczestniczącym w badaniu. Okazało się problem krwawienia dotyczył około 89 procent pacjentów.

Inne objawy raka jelita grubego:

  • bóle brzucha zwłaszcza w dolnej części brzucha, wzdęcia,
  • nagła zmiana rytmu wypróżnień,
  • krew w stolcu - pojawia się bez wyraźnego powodu lub jest związana ze zmianą rytmu wypróżnień),
  • ogólne osłabienie,
  • niedokrwistość bez innych objawów ze strony przewodu pokarmowego,
  • utrata apetytu,
  • utrata masy ciała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze