Zwierzak w domu zapobiega alergii!
Ostatnie doniesienia naukowe ucieszą rodziców, którzy chcieliby mieć w domu włochatego pupila, lecz boją się o zdrowie swoich dzieci. Okazuje się bowiem, że koty i psy mogą pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia malucha. W jaki sposób? Posiadanie zwierzaka domowego nie tylko nie powoduje alergii u dzieci, ale może nawet przeciwdziałać takiemu scenariuszowi. Dotyczy to w szczególności psów i zwierząt hodowlanych.
1. Zwierzęta w domu a ryzyko alergii
Wcześniejsze badania wskazały na zależność między obecnością pupili w domu a zmniejszonym ryzykiem alergii. Badania z 2010 roku udowodniły na przykład, że pies w domu może ograniczyć ryzyko egzemy u dzieci. Testy z tego roku wykazały natomiast, że dorastanie w domu, w którym jest zwierzak, zmniejsza o połowę ryzyko rozwoju wszystkich rodzajów alergii.
Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne przeanalizowali około 8,5 tys. ankiet przeprowadzonych wśród dorosłych Europejczyków i Australijczyków. Kwestionariusze zawierały pytania dotyczące posiadanych zwierząt domowych, a więc pupili takich jak koty i psy, oraz zwierząt zagrodowych. Dodatkowo pytano o przypadki kataru, opuchniętych oczu i bólów gardła, a więc najczęstszych symptomów alergii.
Wyniki badań ujawniły, że u ponad 25% respondentów odnotowano przypadki alergii nosowych. W większości dolegliwość ta zaczęła się dopiero w okresie dorastania. Określając przyczyny tych alergii, naukowcy dodatkowo wzięli pod uwagę takie czynniki ryzyka, jak wcześniejsze występowanie przypadków tej choroby w rodzinie lub palenie ciężarnej matki. Naukowcy odkryli, że rzadsze przypadki alergii nosowej występowały u dzieci, które dorastały w grupie, a więc u tych, które miały rodzeństwo lub uczęszczały do przedszkola. Im więcej rówieśników otaczało dzieci, tym mniejsze było u nich prawdopodobieństwo wystąpienia alergii.
Badacze zauważyli podobną zależność u ludzi, którzy dorastali w gospodarstwie rolnym lub w towarzystwie jakiegoś zwierzaka domowego. Jeśli dana osoba spędziła dzieciństwo na farmie, ryzyko rozwoju alergii nosowej w późniejszym życiu zmniejszyło się o 30%. Jeśli natomiast dorastała w domu, w którym był pies, prawdopodobieństwo alergii zmniejszało się o 15%. Wyniki te były identyczne w 13 przebadanych krajach.
2. Inne czynniki ryzyka rozwoju alergii
Posiadanie zwierzaka może być bardzo ważne w związku z faktem, że alergie nosowe zwiększają ryzyko rozwoju astmy i innych chorób alergicznych w późniejszym życiu. Naukowcy przyznają jednak, że poza posiadaniem rodzeństwa i zwierzaków w dzieciństwie, za obniżone ryzyko alergii mogą być odpowiedzialne inne, nieodkryte dotąd czynniki. Poza tym naukowcy mieli informacje jedynie na temat kontaktu ze zwierzętami dzieci poniżej 5 roku życia. Nie jest więc pewne, czy posiadanie zwierzaka w późniejszym wieku może podobnie obniżać ryzyko alergii.
Mimo iż wyniki badań są obiecujące, jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, że kupienie zwierzaka dziecku zapobiegnie rozwojowi alergii. Wiadomo jednak, że unikanie kontaktu ze zwierzętami wcale nie uchroni dziecka przed alergią. Maluchy wcale nie potrzebują sterylnego otoczenia, by zdrowo się rozwijać.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.