Życie po drugiej stronie monitora – odkryj je na nowo
Bądźmy szczerzy – w dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie już życia bez Internetu. Dzięki najróżniejszym gadżetom może on towarzyszyć nam dosłownie wszędzie. Wystarczy kliknięcie, by znaleźć się w nierealnej rzeczywistości wykreowanej przez milionów użytkowników. Zdarza się, że surfując po bezdrożach sieci, zapominamy o otaczającym nas świecie. Najwyższa pora, by to zmienić!
1. Fatalne zauroczenie...
Chociaż w zamyśle Internet miał stać się narzędziem umożliwiającym nieograniczoną komunikację i dostęp do informacji, spełniła się reguła, według której wszystko co dobre zaczyna być szkodliwe w nadmiarze. Uzależnienie od Internetu jest w dzisiejszych czasach prawdziwą plagą. Dla naszego zdrowia jest ono tak samo groźne, jak nadużywanie narkotyków, nikotyny czy alkoholu. Kliknięcie po kliknięciu pogrążamy się w cyberświecie bez dna.
Może się nam wydawać, że problem ten nas nie dotyczy, jednak w nałóg popaść można łatwiej, niż nam się wydaje. W grupie podwyższonego ryzyka znajduje się przede wszystkim młodzież, dla której wirtualna rzeczywistość jest azylem przed mnożącymi się problemami i kompleksami. Nęci anonimowością i złudnym poczuciem bezpieczeństwa – przecież zawsze można się wyłączyć. Tak przynajmniej się nam wydaje. W wielu przypadkach, po przekroczeniu pewnej cienkiej granicy, powrót do „realu” staje się tak trudny, że wymaga pomocy specjalisty.
2. „Wyloguj się do życia... a robi się to tak”
O uzależnienie od Internetu nigdy nie było łatwiej. Według danych zebranych przy okazji kampanii „Wyloguj się do życia... a robi się to tak” dostęp do sieci ma w domu ok. 97% badanych uczniów i szkół ponadgimnazjalnych. Jeden na pięciu ankietowanych przesiaduje przed monitorem komputera od 4–5 godzin dziennie, a ogromna część z nich bez efektu próbuje skrócić ten czas, co dobitnie świadczy o tym, że nawyk ten zawładnął ich życiem.
Wspomniana akcja społeczna poświęcona jest problemowi uzależnienia od komputera i Internetu wśród młodzieży. Stanowi ona kontynuację zeszłorocznego projektu o nazwie „Wyloguj się do życia” i będzie trwała do czerwca 2015 r. Za cel stawia sobie uświadomienie zagrożeń, jakie wiążą się z „przedawkowaniem” Internetu. Jednocześnie skupia się na ukazaniu młodzieży całego szeregu ciekawych alternatyw dla życia online. Pokazuje ponadto możliwości konstruktywnego i rozważnego posługiwania się Internetem, który – mądrze wykorzystywany – może być świetnym narzędziem codziennej pracy, nauki i zabawy. Dla pedagogów, rodziców i opiekunów organizowane są specjalne warsztaty, a najlepszy pomysł aktywności poza granicami sieci zostanie sfinansowany. Pomysłodawca będzie miał ponadto okazję uczestniczyć w zdjęciach do poświęconego sprawie spotu reklamowego.
Atrakcję szczególną stanowi grupa ambasadorów akcji, do których w tegorocznej edycji należą sportowcy oraz muzycy. W ich gronie znajdzie się m.in. Wojciech Szczęsny, Robert Lewandowski, Ten Typ Mes, Pjus czy Stasiak. Na ostatnim etapie akcji członkiem honorowym był raper Sokół, któremu udało się dotrzeć do niezwykle szerokiego grona odbiorców.
Właściwe korzystanie z Internetu może przynieść nam wiele korzyści. Ważna jest jednak rola rodziców, którzy powinni umiejętnie kontrolować poczynania swojego dziecka w sieci. Warto ustalić pewne zasady dotyczące nie tylko ilości czasu spędzonego przed monitorem, ale i jakości przeglądanych treści.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.