Życie z alergią
Diagnoza alergii to często z jednej strony ulga, że wreszcie będziemy wiedzieć, jak poradzić sobie z dolegliwościami, a z drugiej strony wydaje się, że to będzie rewolucja w naszym życiu. Często trzeba zmienić przyzwyczajenia, dietę, otoczenie. Jednak to tylko początkowe obawy. Za pomocą zestawu konkretnych porad dostosowanych do konkretnej alergii można nauczyć się swobodnie z nią sobie radzić.
Wiadomo, że brak alergenu w otoczeniu to brak alergii. Ważne więc jest, by całkowicie wykluczyć wpływ uczulających nas substancji na nasze zdrowie. A co zrobić, jeśli naszym wrogiem jest kurz, czyli mamy alergię na roztocza kurzu domowego? Czy jest możliwe uniknięcie go? Poniżej prezentujemy zestaw kilku porad, które mogą pomóc w takiej sytuacji, w urządzeniu przyjaznego i bezpiecznego otoczenia w naszym domu.
1. Dom alergika
Należy często ścierać kurz i odkurzać. Osoba uczulona nie powinna jednak wykonywać tych czynności osobiście, ponieważ tego rodzaju prace mogą nasilić objawy alergii. Ważne, by kurz ścierać za pomocą mokrej ścierki. Sprzątanie kurzu na sucho powoduje tylko jego rozpylanie.
Codziennie należy dobrze wietrzyć wszystkie pomieszczenia i pościel.
Utrzymujmy niską wilgotność powietrza i temperaturę pomieszczenia. Najlepszą temperaturą w sypialni, nie tylko dla alergików, jest mniej niż 20°C. Firanki, zasłony, poduszki dekoracyjne, obrusy, meble tapicerowane – tego wszystkiego należałoby unikać.
Nie przechowujmy ubrań, futer, wypchanych zwierząt i tekstyliów w sypialni i w pokoju dziennym.
Książki trzymajmy w zamkniętych biblioteczkach, zamiast w otwartych regałach. Szczeliny i występy w ścianach sprzyjają osadzaniu się kurzu, którego potem trudno się pozbyć. Dlatego w miarę możliwości należy postarać się je usunąć. A wystające framugi drzwi najlepiej czyścić często zwilżoną ściereczką. Dużym źródłem kurzu są grzejniki wentylacyjne służące do ogrzewania, rozpylające tumany kurzu. Lepsze w tej sytuacji są kaloryfery centralnego ogrzewania, nowoczesne piece gazowe i grzejniki elektryczne. Kaloryfery muszą być często zmywane na mokro, ponieważ zbiera się na nich wiele kurzu unoszącego się wraz z ogrzanym powietrzem. Nowoczesne panele grzejne o dużej powierzchni, a mniejszej temperaturze, zmniejszają to niebezpieczeństwo.
Żaluzje w oknach pokoju alergika są nieszkodliwe, gdy znajdują się między podwójnymi szybami. Jeśli jednak zamontowane są po wewnętrznej stronie okna, należy przecierać poszczególne płytki mokrą ściereczką, podobnie jak kaloryfery, co najmniej raz dziennie.
Przyczyną uczuleń bardzo często bywają materace, wypełnione słomą, bawełną i resztkami wełny, sierścią zwierzęcą, ścinkami jedwabnymi, konopiami, lnem lub włóknami palmowymi. W tym przypadku mogą one być niewskazane dla osób uczulonych nie tylko na kurz i roztocza, lecz także na sierść zwierząt. Takie materace należałoby zastąpić nowymi, najlepiej wykonanymi z gąbki i zaopatrzonymi w pokrowiec umożliwiający ścieranie kurzu (dwa razy w tygodniu). Jeżeli jednak pozostawimy stary materac, odkurzamy go starannie, wietrzymy i pokrywamy gładką, zmywalną powłoką.
2. Pościel dla alergika
Podobne zasady obowiązują w stosunku do pościeli. Poduszka powinna być wypełniona gąbką i powleczona łatwym do oczyszczenia pokrowcem. Należy zupełnie zrezygnować z pierzyn oraz kołder i poduszek puchowych, wełnianych i bawełnianych. Wybieramy prześcieradła lniane i kołdry z włókien sztucznych. Pościel należy prać w gorącej wodzie (95°C). Temperatura powyżej 70°C zabija roztocza.
Co ważne, nie tylko dla osób uczulonych na roztocza, lecz także wszystkich alergików: szczególnie groźne może być wdychanie dymu tytoniowego. Dlatego powinno się tego szczególnie unikać. Tak samo jak wszelkich innych zanieczyszczeń, spalin i dymów, które łatwo wnikają do układu oddechowego. Szczególnie istotne może być zapisanie wszystkich substancji, przede wszystkim leków, które wywołują u nas alergię, i noszenie takiej informacji np. w portfelu. Może się zdarzyć, że uratuje nam to życie, jeśli z jakiegoś powodu w nagłym przypadku ktoś chciałby podać np. lek, który zamiast poprawiać nasze zdrowie, mógłby je pogorszyć.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.