Nadmierne pocenie

Nadpotliwość może ograniczać normalne funkcjonowanie i bywa krępująca. Osoby, które nadmiernie się pocą czasami muszą kilka razy dziennie przebierać się. Jednak nadpotliwość nie wywołuje jedynie trudności natury estetycznej czy higienicznej. Osoby cierpiące na nadpotliwość, zwłaszcza młode, często stają się zamknięte w sobie, unikają otaczających ich ludzi i wszelkich kontaktów towarzyskich. Nadmierne pocenie utrudnia im nawiązywanie nowych przyjaźni oraz realizację na tle zawodowym. Niekiedy może nawet doprowadzić do depresji.

Spis treści:
 1. 1. Pocenie się, czyli mechanizm termoregulacji
 2. 2. Pot i jego funkcje
 3. 3. Przyczyny nadmiernego pocenia
 4. 4. Nadmierna aktywność gruczołów potowych
 5. 5. Leczenie nadmiernego pocenia
 6. 6. Sposoby na nadmierne pocenie się

1. Pocenie się, czyli mechanizm termoregulacji

Wydzielanie potu jest mechanizmem, który gwarantuje utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Gdy organizm nadmiernie się nagrzewa, wydzielany jest pot, dzięki któremu możliwe jest schłodzenie układu. Sytuacja taka ma miejsce najczęściej podczas aktywności fizycznej – ciepło wytworzone w wyniku pracy mięśni jest redukowane w celu utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Dodatkowo, potliwość zwiększa się wraz ze wzrostem temperatury powietrza – nasila się w gorących klimatach, w upalne dni itp.

2. Pot i jego funkcje

Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe. Do ich głównych zadań należy termoregulacja, a także wspomaganie wydzielania wielu substancji, takich jak aminokwasy, chlorki wapnia, mocznik, sód, potas, witaminy, a nawet leki. Wydzielina gruczołów łojowych oraz pot stanowią warstwę ochronną na powierzchni skóry, która zabezpiecza ją przed drobnoustrojami chorobotwórczymi i niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Powłoka ta jest nazywana płaszczem hydrolipidowym.

3. Przyczyny nadmiernego pocenia

 • stres emocjonalny, zdenerwowanie,
 • wzrost temperatury ciała wywołany przez infekcję, tzw. gorączka,
 • nadużywanie napojów zawierających kofeinę,

Generalnie, potliwość jest cechą indywidualną i nie można wskazać konkretnych przyczyn jej występowania. Często zdarza się, że problem nadmiernej potliwości pojawia się u osób spokrewnionych. Dlatego też, podejrzewa się, że uwarunkowany jest genetycznie.

4. Nadmierna aktywność gruczołów potowych

Nadmierne pocenie wynika z nadmiernej aktywności gruczołów potowych. Zlokalizowane są one na całej powierzchni skóry, a największe skupisko gruczołów potowych mieści się na dłoniach, pod pachami, na stopach i w okolicach pachwin. Z tego powodu nadpotliwość najczęściej objawia się w tych miejscach. Jednym z rodzajów gruczołów potowych są gruczoły ekrynowe – człowiek może posiadać ich nawet 150 na każdy centymetr kwadratowy skóry. Na całej powierzchni ciała mieści się ok. 2-3 mln gruczołów ekrynowych i jest stała przez cały okres życia.

Drugim typem gruczołów potowych są gruczoły apokrynowe. Występują w towarzystwie włosów i gruczołów łojowych. Zlokalizowane są w dołach pachwinowych, na wzgórku łonowym, przy brodawkach sutkowych, odbycie, a także w okolicy mostka. Substancja produkowana przez gruczoły apokrynowe zawiera feromony. Pot apokrynowy w postaci pierwotnej nie posiada zapachu i produkowany jest w małej ilości. Jednak po zmieszaniu z potem ekrynowym, łojem i fragmentami naskórka, staje się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Zachodzące w nim procesy chemiczne powodują powstanie typowego zapachu potu.

5. Leczenie nadmiernego pocenia

Niekiedy nadmierne pocenie się może być skutkiem konkretnego schorzenia. W takiej sytuacji problem można wyeliminować poprzez wyleczenie choroby. Dlatego u osób otyłych zwalcza się otyłość, a przy nadczynności tarczycy, reguluje się wydzielanie hormonów. Jeżeli nadpotliwość wywołana jest stresem, pomocne okaże się stosowanie technik relaksacyjnych oraz leków uspokajających na bazie ziół.

W kuracji nadpotliwości pomocne są również specjalne kosmetyki, takie jak antyperspiranty – zawierają one substancje aktywne, np. sole glinu. Działanie tego typu produktów opiera się na zablokowaniu przewodów, z których wydzielany jest pot.

Bezprzyczynowa nadpotliwość ciała jest sprawą bardziej skomplikowaną. Pomocna w tym przypadku może być wizyta u lekarza. Czasem stosuje się leki doustne, które mają hamować wydzielanie potu. W aptekach dostępne są preparaty, zawierające w swym składzie takie zioła, jak pokrzyk czy sporysz, które są bogate w alkaloidy. Mają one działanie nasenne, uspokajające i rozkurczające mięśnie gładkie. Stosuje się też preparaty do użytku zewnętrznego na okolice skóry nadmiernie pocące się, tj. na dłonie, pachy czy stopy. Obniżają one aktywność gruczołów potowych. Substancją czynną w takich preparatach jest chlorek glinu w stężeniu 10%.

Dermatolodzy zalecają też toksynę botulinową. Jej działanie polega na odwracalnym porażeniu zakończeń nerwowych, dochodzących do gruczołów potowych.

W wyniku tego procesu produkcja potu w wybranych miejscach ciała zostaje zatrzymana. Pacjent dostaje znieczulenie, po czym konkretne partie ciała ostrzykiwane są toksyną botulinową. Proces ten jest bezbolesny i krótki – trwa średnio ok. pół godziny. Po zabiegu należy przez kilka dni pozostać w domu. Niekiedy pojawia się tymczasowe odrętwienie palców. Redukcja potliwości następuje już po paru dniach, jednak efekt nie jest stały. Gdy toksyna botulinowa przestanie działać, należy powtórzyć zabieg.

6. Sposoby na nadmierne pocenie się

 • Noś przewiewne ubrania. Naturalne włókna są przewiewne, jednak wchłaniają pot i pozostają wilgotne. Z kolei niektóre syntetyczne włókna, pomimo że są raczej ciepłe i nieprzewiewne, skutecznie usuwają pot z powierzchni ciała i pozostają suche. Staraj się zapewniać sobie możliwość wymiany ubrania w ciągu dnia.
 • Dbaj o to, żeby twoje miejsce pracy było przyjemnie chłodne i dobrze wywietrzone.
 • Unikaj potraw i napojów, które wyzwalają pocenie się. Nie u wszystkich przyczyną nadmiernej potliwości są te same produkty spożywcze.
 • Zredukuj stres, napięcie i lęk. Są to częste zjawiska u każdego, jednak osoby z nadmierną potliwością borykają się z dodatkowym problemem, którym jest obfite wydzielanie potu. Szczegółowo planuj swoje zajęcia i pamiętaj o czasie na relaks.
 • Zwracaj uwagę na higienę osobistą. Przykry zapach można ograniczyć, biorąc częste kąpiele. Z pewnością nie jest to idealne rozwiązanie dla osób, które stale się pocą, jednak warto je polecać z uwagi na skuteczność i prostotę.

Porozmawiaj o tym na »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Nadpotliwość - leczenie

Pisałam już do państwa. Mam zdiagnozowany od około 4 lat zespół jelita drażliwego, reflus,...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Potliwość twarzy

Jestem tęgą 35-latką, przy 165cm wzrostu, ważę ponad 90 kg. Właśnie zaczęłam się odchudzać...

mgr Katarzyna Szott Porady udziela mgr Katarzyna Szott dietetyk w Szpitalu Grochowskim im. dr n. med. Rafała Masztaka w Warszawie.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Nadmierna potliwość

Nadmierne owłosienie
Hormony Nadmierne owłosienie

Nadmierne owłosienie zwane jest inaczej hirsutyzmem. Może być zarówno zaburzeniem wrodzonym,...

Układ pokarmowy Nadmierne pragnienie

Nadmierne pragnienie – jak sama nazwa wskazuje – jest to chęć spożywania dużej...

Preparat na pocenie nóg
Potliwość dłoni i stóp Preparat na pocenie nóg

Nadmierne pocenie się to chorobliwe wydzielanie potu. Dolegliwość może być związana z chorobami...

Domowe sposoby na pocenie się nóg
Potliwość dłoni i stóp Domowe sposoby na pocenie się nóg

Nadmierne pocenie się stóp to, niestety, dość częsta przypadłość. Wiele osób odczuwa dyskomfort po zdjęciu butów i martwi ... się. Podobnie jest po spożyciu alkoholu lub napojów z kofeiną. Za nadmierne pocenie się stóp odpowiedzialne są także buty ... o profesjonalnym leczeniu warto wypróbować domowe sposoby na nadmierne pocenie się stóp. Sposoby na nadmierne pocenie Jeśli nadmierna ... nadmiernej potliwości stóp nie zniknie, pójdź do lekarza. Może okazać się, że nadmierne pocenie jest wynikiem choroby i...

Antyperspiranty Antyperspirant do twarzy

(...) Nadmierna potliwość twarzy to problem, który może obniżyć pewność siebie. Jak sobie z nią radzić? Nadmierne pocenie się twarzy ... óp. Nadmierne pocenie się twarzy pojawia się w najmniej oczekiwanych momentach i jest głównie powodowane przez czynniki ... obserwujemy jedynie w okresie lata, kiedy jest cieplej. Jednak w przypadku zaburzeń neurologicznych, nadmierne pocenie...

Leczenie nadmiernej potliwości
Potliwość dłoni i stóp Leczenie nadmiernej potliwości

(...) nie są w stanie pomóc na nadmierne pocenie się, trzeba zająć się tym problemem na poważnie. Nie zaszkodzi zmiana diety ... . Przede wszystkim zwróć uwagę, czy nadmierne pocenie się to problem, który pojawia się na całym ciele, czy tylko w niektórych miejscach ... potliwość jest spowodowana nerwami. Metody alternatywnego leczenia nadpotliwości U niektórych osób, na nadmierne pocenie skuteczne ... , który być może odkryje, co wywołuje nadmierne pocenie się. Współcześnie coraz popularniejsze jest operacyjne...

Kontuzje i urazy Zwichnięcie barku

(...) głowy, osłabienie, nadmierne pocenie się oraz omdlenia. Powyższe symptomy powinny stanowić sygnał dla osoby...

Zaburzenia rozwoju Krzywica u dzieci

(...) u dzieci Najwcześniejszym objawem krzywicy u dzieci jest nadmierne pocenie się potylicy malca w trakcie karmienia lub snu.

Dezodoranty Dezodorant do higieny intymnej

(...) sytuacji, ale jest to najlepszy sposób na kontrolowanie zapachu okolic intymnych. Nadmierne pocenie się w okolicach sromu i...

Leczenie łupieżu pstrego
Łupież pstry Leczenie łupieżu pstrego

(...) sprzyjają następujące czynniki: pH skóry, nadmierne pocenie, noszenie nieprzewiewnej odzieży, otyłość. Jak leczyć...

Dieta przeciwgrzybicza Leczenie kandydozy

(...) ów, zażywanie leków obniżających odporność, infekcja HIV, nadmierne pocenie, noszenie zbyt obcisłej i nieprzewiewnej...

Zioła i przyprawy Nieznane właściwości fitosteroli

(...) wykazują działanie estrogenne, przez co zmniejszają u kobiet objawy menopauzy, tj. uderzenia gorąca czy nadmierne pocenie...

Dezodorant a antyperspirant
Antyperspiranty Dezodorant a antyperspirant

(...) tylko czasowe ograniczenie wypływu, co skutecznie zmniejsza nadmierne pocenie się. W ciągu kilku dni żel jest usuwany i...

Czynniki sprzyjające odwodnieniu
Jak ćwiczyć? Czynniki sprzyjające odwodnieniu

(...) poniesione na skutek pocenia się. Jak zapobiegać odwodnieniu? Osoby narażone na nadmierne pocenie się powinny zadbać o to, by...

Dezodoranty Dezodoranty do stóp

(...) i buty nie są zmieniane zbyt często, nadmierne pocenie stóp może wywołać poważniejsze problemy. Te czynniki mogą być...

Preparat na pocenie nóg
Potliwość dłoni i stóp Preparat na pocenie nóg

Nadmierne pocenie się to chorobliwe wydzielanie potu. Dolegliwość może być związana z chorobami ogólnoustrojowymi, jak otyłość, nadwaga, choroby zakaźne i gorączkowe, nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroby nowotworowe oraz zaburzenia hormonalne, które pojawiają się w okresie dojrzewania czy w czasie menopauzy. Warto zbadać przyczynę nadmiernego pocenia się i leczyć ją, co wpłynie także na zmniejszenie potliwości stóp. Pomoże także preparat na pocenie się nóg. Zwalczanie nadpotliwości...

Dieta na menopauzę Zioła na menopauzę

(...) przede wszystkim preparaty zawierające fitoestrogeny. Fitoestrogeny na menopauzę Nadmierne pocenie się, uderzenia gorąca, kołatanie...

Liposukcja bez skalpela
Liposukcja Liposukcja bez skalpela

(...) z ryzykiem powikłań takich jak: nadmierne pocenie się, krwawienie, biegunka, grudki pod skórą, zaburzenia...

Sauna Łaźnia parowa

(...) i cenne. Para łagodzi podrażnienia zatok spowodowane alergią czy przeziębieniem oraz łagodzi rozmaite infekcje. Nadmierne...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij