Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Nadmierne pocenie

http-www-shutterstock-com-pl-pic-166109378-stock-photo-composite-of-sweating-people-html-src-m9gymtj-uwj8o6eahrub3g-1-25_ba35.jpg
Zdjęcie osób ze spoconymi pachami / Shutterstock

Nadpotliwość może ograniczać normalne funkcjonowanie i bywa krępująca. Osoby, które nadmiernie się pocą czasami muszą kilka razy dziennie przebierać się. Jednak nadpotliwość nie wywołuje jedynie trudności natury estetycznej czy higienicznej. Osoby cierpiące na nadpotliwość, zwłaszcza młode, często stają się zamknięte w sobie, unikają otaczających ich ludzi i wszelkich kontaktów towarzyskich. Nadmierne pocenie utrudnia im nawiązywanie nowych przyjaźni oraz realizację na tle zawodowym. Niekiedy może nawet doprowadzić do depresji.

1. Pocenie się, czyli mechanizm termoregulacji

Wydzielanie potu jest mechanizmem, który gwarantuje utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Gdy organizm nadmiernie się nagrzewa, wydzielany jest pot, dzięki któremu możliwe jest schłodzenie układu. Sytuacja taka ma miejsce najczęściej podczas aktywności fizycznej – ciepło wytworzone w wyniku pracy mięśni jest redukowane w celu utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Dodatkowo, potliwość zwiększa się wraz ze wzrostem temperatury powietrza – nasila się w gorących klimatach, w upalne dni itp.

2. Pot i jego funkcje

Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe. Do ich głównych zadań należy termoregulacja, a także wspomaganie wydzielania wielu substancji, takich jak aminokwasy, chlorki wapnia, mocznik, sód, potas, witaminy, a nawet leki. Wydzielina gruczołów łojowych oraz pot stanowią warstwę ochronną na powierzchni skóry, która zabezpiecza ją przed drobnoustrojami chorobotwórczymi i niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Powłoka ta jest nazywana płaszczem hydrolipidowym.

3. Przyczyny nadmiernego pocenia

 • stres emocjonalny, zdenerwowanie,
 • wzrost temperatury ciała wywołany przez infekcję, tzw. gorączka,
 • nadużywanie napojów zawierających kofeinę,

Generalnie, potliwość jest cechą indywidualną i nie można wskazać konkretnych przyczyn jej występowania. Często zdarza się, że problem nadmiernej potliwości pojawia się u osób spokrewnionych. Dlatego też, podejrzewa się, że uwarunkowany jest genetycznie.

4. Nadmierna aktywność gruczołów potowych

Nadmierne pocenie wynika z nadmiernej aktywności gruczołów potowych. Zlokalizowane są one na całej powierzchni skóry, a największe skupisko gruczołów potowych mieści się na dłoniach, pod pachami, na stopach i w okolicach pachwin. Z tego powodu nadpotliwość najczęściej objawia się w tych miejscach. Jednym z rodzajów gruczołów potowych są gruczoły ekrynowe – człowiek może posiadać ich nawet 150 na każdy centymetr kwadratowy skóry. Na całej powierzchni ciała mieści się ok. 2-3 mln gruczołów ekrynowych i jest stała przez cały okres życia.

Drugim typem gruczołów potowych są gruczoły apokrynowe. Występują w towarzystwie włosów i gruczołów łojowych. Zlokalizowane są w dołach pachwinowych, na wzgórku łonowym, przy brodawkach sutkowych, odbycie, a także w okolicy mostka. Substancja produkowana przez gruczoły apokrynowe zawiera feromony. Pot apokrynowy w postaci pierwotnej nie posiada zapachu i produkowany jest w małej ilości. Jednak po zmieszaniu z potem ekrynowym, łojem i fragmentami naskórka, staje się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Zachodzące w nim procesy chemiczne powodują powstanie typowego zapachu potu.

5. Leczenie nadmiernego pocenia

Niekiedy nadmierne pocenie się może być skutkiem konkretnego schorzenia. W takiej sytuacji problem można wyeliminować poprzez wyleczenie choroby. Dlatego u osób otyłych zwalcza się otyłość, a przy nadczynności tarczycy, reguluje się wydzielanie hormonów. Jeżeli nadpotliwość wywołana jest stresem, pomocne okaże się stosowanie technik relaksacyjnych oraz leków uspokajających na bazie ziół.

W kuracji nadpotliwości pomocne są również specjalne kosmetyki, takie jak antyperspiranty – zawierają one substancje aktywne, np. sole glinu. Działanie tego typu produktów opiera się na zablokowaniu przewodów, z których wydzielany jest pot.

Bezprzyczynowa nadpotliwość ciała jest sprawą bardziej skomplikowaną. Pomocna w tym przypadku może być wizyta u lekarza. Czasem stosuje się leki doustne, które mają hamować wydzielanie potu. W aptekach dostępne są preparaty, zawierające w swym składzie takie zioła, jak pokrzyk czy sporysz, które są bogate w alkaloidy. Mają one działanie nasenne, uspokajające i rozkurczające mięśnie gładkie. Stosuje się też preparaty do użytku zewnętrznego na okolice skóry nadmiernie pocące się, tj. na dłonie, pachy czy stopy. Obniżają one aktywność gruczołów potowych. Substancją czynną w takich preparatach jest chlorek glinu w stężeniu 10%.

Dermatolodzy zalecają też toksynę botulinową. Jej działanie polega na odwracalnym porażeniu zakończeń nerwowych, dochodzących do gruczołów potowych.

W wyniku tego procesu produkcja potu w wybranych miejscach ciała zostaje zatrzymana. Pacjent dostaje znieczulenie, po czym konkretne partie ciała ostrzykiwane są toksyną botulinową. Proces ten jest bezbolesny i krótki – trwa średnio ok. pół godziny. Po zabiegu należy przez kilka dni pozostać w domu. Niekiedy pojawia się tymczasowe odrętwienie palców. Redukcja potliwości następuje już po paru dniach, jednak efekt nie jest stały. Gdy toksyna botulinowa przestanie działać, należy powtórzyć zabieg.

6. Sposoby na nadmierne pocenie się

 • Noś przewiewne ubrania. Naturalne włókna są przewiewne, jednak wchłaniają pot i pozostają wilgotne. Z kolei niektóre syntetyczne włókna, pomimo że są raczej ciepłe i nieprzewiewne, skutecznie usuwają pot z powierzchni ciała i pozostają suche. Staraj się zapewniać sobie możliwość wymiany ubrania w ciągu dnia.
 • Dbaj o to, żeby twoje miejsce pracy było przyjemnie chłodne i dobrze wywietrzone.
 • Unikaj potraw i napojów, które wyzwalają pocenie się. Nie u wszystkich przyczyną nadmiernej potliwości są te same produkty spożywcze.
 • Zredukuj stres, napięcie i lęk. Są to częste zjawiska u każdego, jednak osoby z nadmierną potliwością borykają się z dodatkowym problemem, którym jest obfite wydzielanie potu. Szczegółowo planuj swoje zajęcia i pamiętaj o czasie na relaks.
 • Zwracaj uwagę na higienę osobistą. Przykry zapach można ograniczyć, biorąc częste kąpiele. Z pewnością nie jest to idealne rozwiązanie dla osób, które stale się pocą, jednak warto je polecać z uwagi na skuteczność i prostotę.
Redakcja abcZdrowie.pl,
Komentarze

zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nadmierna potliwość - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Nadmierna potliwość
Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość stóp

(...) pocenie się stóp? Nadmierna potliwość nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Jednak jest to duży problem, ponieważ wiąże się ... wyeliminować z menu i zwrócić uwagę, czy nadmierna potliwość ustąpiła. Przy tak kłopotliwym problemie należy szczególnie dbać o...

Nadmierna potliwość

Toksyna botulinowa leczy nadmierną potliwość?

Problem nadmiernego pocenia (hiperhydroza) dotyka mniej więcej 1% naszego społeczeństwa. Osoby cierpiące na tę dolegliwość często skarżą się na nieestetycznie wyglądające plamy na ubraniach oraz nieprzyjemny zapach w obrębie partii ciała dotkniętych...

Nadmierna potliwość

Czy antyperspiranty są szkodliwe?

Antyperspiranty to powszechnie znane produkty kosmetyczne, których głównym zadaniem jest ograniczenie nadmiernej potliwości. Istnieją spekulacje, że mogą one mieć negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka. Czy rzeczywiście regularne...

Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość pach

(...) uciążliwą dolegliwością. Dieta a nadmierna potliwość Jeśli masz problemy z nadmierną aktywnością gruczołów potowych ... przemyjemy nim pachy, a po porannym prysznicu użyjemy zwykłego antyperspirantu. Sposoby na nadmierną potliwość Jeśli cierpisz z...

Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość dłoni

Nadmierne pocenie się to krępująca dolegliwość. Bez względu na to, której części ciała dotyczy, nadmierna potliwość potrafi uprzykrzyć życie. Najwięcej osób cierpi na nadmierne pocenie się dłoni. Z powodu zwiększonej potliwości niekt ... bardzo często popadają w stany lękowe czy wręcz depresyjne. Nadmierna potliwość utrudnia im funkcjonowanie w społeczeństwie ... anatomicznych nieprawidłowości. Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Nadmierna potliwość dłoni jest...

Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość twarzy

Nadmierna potliwość twarzy to wstydliwy problem wielu ludzi. Obszarami głowy najbardziej podatnymi na nadmierne pocenie się ... óre oprócz tego kieruje gruczołami potowymi i łączącymi się z nimi nerwami. Nadmierna potliwość może również wynikać ... ;p>Aby zwalczyć nadmierną potliwość twarzy, należy wykonać badania hormonalne. Leczenie polega na unikaniu czynnik ... na fakt, iż jest to zabieg chirurgiczny, osoby cierpiące na nadmierną potliwość powinny go traktować jako ostateczność.

Nadmierna potliwość

Naturalne sposoby na nadpotliwość

Wydzielanie potu jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Proces ten znacznie ogranicza ryzyko przegrzania całego ustroju. Niekiedy w wyniku zaburzeń wewnętrznych pot jest wydzielany tak intensywnie, że stanowi to dość duży problem.

Układ pokarmowy

Nadmierne pragnienie

Nadmierne pragnienie – jak sama nazwa wskazuje – jest to chęć spożywania dużej ilości płynów. Przyczyn nadmierniego pragnienia jest wiele. Woda jest bardzo ważnym składnikiem naszego organizmu i stanowi aż 60% naszego ciała. Jest niezbędna...

Hormony

Nadmierne owłosienie

Nadmierne owłosienie zwane jest inaczej hirsutyzmem. Może być zarówno zaburzeniem wrodzonym, jak i nabytym. Schorzenie to najczęściej dotyczy zarówno całego ciała, jak i jego wybranej części, gdzie normalnie występuje jedynie meszek włosowy....

lekarzy jest teraz online

Zapytaj lekarza
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500