Trwa ładowanie...

Mężczyzna cierpi na nocne oddawanie moczu. Co dolega 75-letniemu Zygmuntowi? (WIDEO)

Zobacz film: "Nieoczywisty objaw raka prostaty"

75-letni Zygmunt cierpi na wstydliwą dolegliwość, która zdecydowanie obniża jakość jego życia i wpływa negatywnie na samopoczucie. Mężczyźnie dokucza nykturia, czuli częste, nocne oddawanie moczu. Czym może być spowodowana choroba?

Przepukliną pęcherza moczowego, rakiem prostaty, zapaleniem pęcherza moczowego, a może udarem mózgu? Diagnozę postawią lekarze dr Iwona Manikowska, dr Jacek Tulimowski i dr Maciej Tyczyński.

Badania pokazują, że mężczyźni po 50 roku życia muszą częściej wstawać w nocy do łazienki niż mężczyźni przed pięćdziesiątką. Przyczyną jest nokturia, czyli co najmniej dwukrotne przerwanie snu w celu oddania moczu.

A jak wygląda życie osoby, która do łazienki musi wstawać częściej niż dwa razy w ciągu jednej nocy i to o wiele więcej? Poznajcie 75-letniego Zygmunta, czy wielokrotne nocne wstawanie do toalety jest normalne?

Strony i fora internetowe podpowiedziały cztery choroby, na które może cierpieć pan Zygmunt: zapalenie pęcherza moczowego, udar mózgu, przepuklina pęcherza moczowego oraz rak prostaty. Tyle internet, co na to nasi specjaliści?

Zacznijmy od przepukliny pęcherza moczowego. Doktor Maciej Tyczyński: "Właściwie rzecz ujmując to przepuklina pęcherza moczowego nie jest do końca samodzielną jednostką chorobową, powstaje w wyniku uszkodzenia splotów nerwowych i mięśni dna miednicy.

Bardzo często dotyczy osób po wypadkach komunikacyjnych, ciężko pracujących fizycznie, mających kłopoty z wypróżnieniami. Nasz pacjent nie podaje, że pracował ciężko fizycznie, że uległ wypadkowi.

Możemy wykluczyć przepuklinę pęcherza moczowego." Czy zatem pan Zygmunt cierpi na udar mózgu? "Pan Zygmunt ma 75-lat, zatem jest w grupie osób, które mają ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu.

Jest to zamknięcie dopływu krwi do naczyń mózgowych, efektem może być porażenie. Bardziej jest to związane z nietrzymaniem moczu i bezwiednym oddaniem moczu w trakcie ostrego epizodu. Nie tyle z objawami parcia na mocz i bolesności.

Natomiast żaden udar niedokrwienny nie przebiega bez żadnych objawów neurologicznych. Pan Zygmunt nie uskarża się na zawroty głowy, nie ma żadnych problemów z chodzeniem, z wysławianiem się.

Poza tym objawy u pana trwają już od wielu lat, odrzucimy tą chorobę i jedziemy dalej, ciekawe co internet dalej nam zaproponuje. Zapalenie pęcherza moczowego to jest takie schorzenie, które rozpoczyna się nagle.

Mamy gorączkę, bardzo duże trudności w oddawaniu moczu, bardzo silny ból, bardzo często przebiega również z krwiomoczem. Jest chorobą infekcyjną wywoływaną przez bakterie, wirusy, pasożyty lub grzyby.

Pan nie zgłasza żadnego pieczenia w obrębie cewki moczowej, mocnego bólu przy oddawaniu moczu. Na podstawie wywiadu jesteśmy w stanie ewidentnie wykluczyć zapalenie pęcherza moczowego. Do rozważenia pozostał rak prostaty.

Bardzo częsta choroba mężczyzn po 50. roku życia. Choroba nowotworowa rozrostowa gruczołu krokowego, skrycie przebiegająca daje objawy dopiero w późnym stadium rozwoju.

Rzeczywiście jednym z objawów raka prostaty i przerostu prostaty jest nocne oddawanie moczu. Znaczące będzie badanie pacjenta per rectum, wykonanie USG i pobranie markerów nowotworowych.

Niestety badania potwierdziły u pana Zygmunta raka prostaty, który jest diagnozowany w Polsce u około dziesięciu tysięcy mężczyzn rocznie. Rak prostaty należy do najczęstszych dotykających nowotworów Polakow. W jaki sposób jest leczony?

To zależy od tego w jakim stadium zostal rozpoznany. Jak będzie u pana Zygmunta? Trzeba skierować pacjenta do specjalisty w celu podjęcia decyzji czy można to leczyć radioterapią, hormonoterapią czy też potrzebna będzie u pacjenta operacja.

Rokowanie w przypadku wczesnego rozpoznania raka prostaty jest dobre i pacjenci po leczeniu naprawdę dożywają sędziwego wieku.

W związku z tym bardzo wazne jest coroczne wykonywanie diagnostyki ukladu moczowego ze szczególnym uwzględnieniem gruczołu prostaty. Nie dajmy sobie wmówić że częste wstawanie w nocy do toalety to normalny objaw u mężczyzn.

5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz
5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz [7 zdjęć]

Wstrzymywanie moczu zdarzyło się prawdopodobnie każdemu z nas. Kiedy jesteśmy zajęci pracą, śpieszymy

zobacz galerię

Fragment programu "Co mi dolega?" TLC Polska

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza