Dieta przed ciążą
Jeśli planujesz ciążę, warto, abyś przyjrzała się swojej diecie. Ciąża to czas wielkich przemian, zwłaszcza w organizmie kobiety. W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i inne składniki mineralne, dlatego spożywanie nawet dwukrotnie większej niż zwykle ilości pożywienia nie gwarantuje zaspokojenia potrzeb kobiecego organizmu. Nie chodzi bowiem o to, abyś jadła za dwoje, tylko dla dwojga. Wiąże się to z takim doborem składników pokarmowych, które zabezpieczą ciebie przed niedoborami i wpłyną korzystnie na przebieg przyszłej ciąży.
1. Zbilansowana dieta przed zajściem w ciążę
Twoja dieta przed zajściem w ciążę powinna być zbilansowana, a zatem różnorodna, bogata w witaminy i składniki mineralne. Najlepiej, jeśli będziesz wybierać pokarmy z największą zawartością potrzebnych elementów w porównaniu z ilością dostarczanych kalorii. Zaleca się regularne spożywanie 5-6 niewielkich posiłków dziennie, zawierających owoce, warzywa, węglowodany złożone, produkty pełnoziarniste, warzywa strączkowe, chude mięsa, drób, ryby i produkty mleczne. Szczególnie warto zwrócić uwagę na zwiększoną ilość nabiału w diecie kobiety planującej zostać mamą. Mleko i jego przetwory są bogatym źródłem wapnia. Bardzo istotne jest też przyjmowanie zwiększonej ilości wody, przynajmniej dwóch litrów dziennie.
Warto wymienić najważniejsze witaminy, makro- i mikroelementy, niezbędne w okresie starań o zajście w ciążę i w czasie samej ciąży:
- Kwas foliowy, niezbędny do produkowania komórek i prawidłowego wzrostu dziecka. Regularne spożywanie kwasu foliowego przed zajściem w ciążę zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju wad u płodu. Kwas foliowy znajduje się m.in.: w musli z suszonymi owocami, w brokułach, w szpinaku.
- Jod to główny składnik hormonu tarczycy, który odpowiada za wzrost, różnicowanie i regulację metaboliczną. Największym źródłem jodu są ryby, np. dorsz czy halibut.
- Żelazo jest niezbędne do syntezy hemoglobiny – białka krwinek czerwonych, które przenosi tlen do innych komórek. Ponadto kobiety ciężarne mają zwiększoną objętość krwi nawet o 40 proc., dlatego właśnie ich organizm potrzebuje większej ilości żelaza, aby mógł wytwarzać więcej hemoglobiny. Żelazo znajdziemy w mięsie wołowym, roślinach strączkowych, produktach pełnoziarnistych i warzywach. Warto przy tym pamiętać, że produkty bogate w witaminę C ułatwiają przyswajanie żelaza przez organizm.
- Wapń jest wykorzystywany w czasie ciąży i laktacji do budowy kości płodu, wytwarzania mleka i uzupełniania zapasów wapnia w organizmie matki. Wapń znajdziesz m.in. w wodzie niskozmineralizowanej oraz w przetworach mlecznych.
- Magnez odgrywa kluczową rolę w mineralizacji kości i w licznych procesach metabolicznych. Spożywanie wystarczającej ilości magnezu sprzyja prawidłowemu trawieniu i jest istotne dla naturalnego przebiegu ciąży. Magnez zawierają m.in.: orzechy, nasiona i produkty pełnoziarniste.
- Cynk to podstawowy składnik licznych enzymów, biorących udział w metabolizmie białek i tłuszczów. Ponadto cynk jest istotny w gospodarce hormonalnej i w układzie odpornościowym. Źródłem cynku są: mięso, ryby (np. dorsz), sery.
- Kwasy tłuszczowe omega-3 odgrywają ważną rolę w rozwoju układu nerwowego, siatkówki oka oraz korzystnie wpływają na samopoczucie kobiety w czasie ciąży i po porodzie. Bogate w kwasy omega-3 są tłuste ryby morskie, np.: makrela, dorsz, łosoś, halibut.
2. Problemy z płodnością a dieta
Młode kobiety prowadzą konsumpcyjny tryb życia, w którym rzadko znajdują czas na celebrowanie posiłków, ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich wartościowych składników pokarmowych w diecie. Dodatkowo wypijają przynajmniej kilka lampek wina w tygodniu, palą papierosy, nie uprawiają żadnego sportu i żyją w ciągłym stresie i biegu. Wiele kobiet ma problemy z wagą, samopoczuciem psychofizycznym i ze zdrowiem. Nawet stosowanie zbilansowanej diety na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę nie gwarantuje upragnionych dwóch kresek na teście ciążowym. Może to wynikać ze swoistego wyczerpania organizmu i zwiększonego zapotrzebowania na regenerację wszystkich jego komórek. Dlatego racjonalne odżywianie i dbałość o dobór składników jest tylko pierwszym krokiem do sukcesu. Drugim powinno być radykalne ograniczenie niezdrowych nawyków.
mgr Anna Czupryniak
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.