Trwa ładowanie...

Jak sobie radzić z menopauzą?

Avatar placeholder
18.01.2017 21:17
Jak sobie radzić z menopauzą?
Jak sobie radzić z menopauzą?

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety po pięćdziesiątce są znaczne. Na szczęście menopauza nie musi oznaczać końca atrakcyjności ani poczucia utraty kobiecości. Istnieje wiele domowych sposobów na łagodzenie dolegliwości związanych z przekwitaniem. Najważniejsze jednak to zachować optymistyczne nastawienie do życia, być aktywną oraz zdrowo się odżywiać. Czasem lekarze zalecają terapię hormonalną, aby złagodzić silniejsze dolegliwości.

spis treści

1. Menopauza a klimakterium

Pojęcia te są czasami mylone bądź stosowane zamiennie, jednak nie oznaczają tego samego. Menopauza przypada pomiędzy 45. a 50. rokiem życia i oznacza ostatnią miesiączkę. Natomiast klimakterium może być okresem przed lub po menopauzie. Może trwać nawet do 10 lat. Inna nazwa klimakterium to przekwitanie i oznacza stopniową niewydolność jajników.

Dopiero od XIX wieku kobiety żyją wystarczająco długo, by doczekać okresu menopauzy. Okres ten traktowany jest jako ochronny dla organizmu – by kobiety nie zaszły w ciążę, gdy ich zdrowie nie pozwala im na to lub gdy byłoby to dla nich zagrożeniem. Jednocześnie menopauza pozwala im żyć na tyle długo, by mogły opiekować się swoimi dziećmi i wnukami.

Zobacz film: "Suplementy diety w menopauzie"

To musisz wiedzieć

Kobieta w trakcie przekwitania obawia się o utratę kobiecości. Płodność jest jej najważniejszym atrybutem w naszej kulturze, dlatego okres klimakterium jest dla kobiet tak trudny. Często dochodzi wtedy do obniżenia nastroju czy dysfunkcji seksualnych. Warto pamiętać, że 80% kobiet wskazuje, że seks po pięćdziesiątce jest dla nich nadal ważny albo bardzo ważny. Najważniejsze, co możesz wtedy zrobić, to przyjrzeć się na nowo swojemu związkowi i pogodzić się ze zmianami, jakie zachodzą w ciele naszym i partnera. Objawy klimakterium, na jakie skarżą się kobiety, to napady duszności, zlewanie się potem, kołatanie serca, uderzenia gorąca, choroby układu krążenia, wolniejsza przemiana materii, zmienność nastroju, bezsenność, problemy z zapamiętywaniem i koncentracją. Objawy menopauzy i klimakterium są różne u różnych kobiet. U jednych są silniejsze, a u innych słabsze. Ważne są edukacja i profilaktyka.

2. Jak złagodzić objawy menopauzy?

Niehormonalna terapia zastępcza
Niehormonalna terapia zastępcza

Menopauza pojawia się pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, jest okresem przejściowym między rozrodczością

zobacz galerię

Preparaty na zmniejszenie typowych objawów menopauzy koncentrowały się do tej pory na wyeliminowaniu objawów fizycznych. Obecnie powstają również takie, które łagodzą dolegliwości związane ze sferą psychiczną. Takim produktem jest Climagyn. Jest to suplement diety, który zawiera fitoestrogeny – związki pochodzenia roślinnego. Jednym z tych związków są izoflawony, które właśnie Climagyn zawiera. Izoflawony wykazują podobne działanie do estrogenów, a ich źródłem wśród roślin jest soja. Fitoestrogeny mają korzystny wpływ na układ krążenia i poziom cholesterolu. Preparat dzienny jest wzbogacony dodatkowo w witaminy B6 i B12 oraz kwas foliowy. Natomiast preparat na noc zawiera wyciąg z melisy i szyszek chmielu oraz magnez i witaminę B6. Nocny suplement wpływa korzystnie na układ nerwowy, działając uspokajająco, relaksująco i ułatwiając zasypianie.

3. Jak dbać o zdrowie w okresie menopauzy?

Również w obrębie układu moczowego dochodzi do zmian. Kobiety w okresie klimakterium są bardziej narażone na dolegliwości związane z niedoborem estrogenów, takie jak nietrzymanie moczu czy infekcje dróg moczowych. Te na szczęście ustępują najpóźniej po kilku latach. Dochodzi również do zmian w układzie płciowym: wzrasta zasadowość pochwy, zmniejsza się ilość wydzieliny pochwowej i śluzu szyjkowego, nabłonek pokrywający pochwę staje się delikatniejszy, a śluzówka robi się cienka. Te objawy menopauzy mogą być przyczyną krwawień w trakcie stosunku bądź dużego dyskomfortu. Istnieją probiotyki, które zmniejszają te objawy, na przykład LaciBios Femina. Jest to preparat, który uzupełnia naturalną florę bakteryjną, rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Objawy menopauzy to także choroby serca. Pomocne mogą być suplementy diety, takie jak Novocardia czy Diabetamid, które pomagają przy normalizacji masy ciała, kontroli ciśnienia tętniczego i poziomu glukozy we krwi.

Menopauza dotyczy dziś 8 mln kobiet w Polsce, a społeczeństwo zaczyna się starzeć, będzie więc ich coraz więcej. Na problem zwróciły uwagę Światowa Organizacja Zdrowia i Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy, ustanawiając dzień 18 października Światowym Dniem Menopauzy i Andropauzy, by zwrócić uwagę społeczeństw na problemy związane z przekwitaniem, jego objawami i następstwami.

Objawy menopauzy, takie jak depresja, mogą być na tyle silne, że warto zwrócić się o pomoc nie tylko do lekarza pierwszego kontaktu czy ginekologa, ale również do psychoterapeuty. Warto pamiętać, by z każdej zmiany czerpać pozytywne doświadczenia. Należy nauczyć się cieszyć tym, co mamy, a menopauzę traktować jako czas lepszych zmian.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze