Trwa ładowanie...

Ponad 400 zachorowań na odrę w Polsce tylko w tym roku

 Paula Jakubasik
19.03.2019 09:48
Kolejny wzrost zachorowań na odrę
Kolejny wzrost zachorowań na odrę (123RF)

Odra to znana choroba, na którą do tej pory rocznie chorowało kilkadziesiąt osób. Przełom nastąpił w styczniu 2019 roku. Wciąż coraz więcej osób zgłasza się do lekarza z podejrzeniem odry. Czy powinniśmy zacząć się martwić?

1. O ile wzrosła zachorowalność na odrę?

W 2018 roku od 1 stycznia do 15 marca zachorowało jedynie 31 osób i był to bardzo zadowalający wynik. W 2019 roku w ciągu niespełna trzech miesięcy rozpoznano 434 przypadki odry. Są to informacje podane przez dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorza Świszcza.

Inne dane przedstawił Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Okazuje się, że w roku 2018 roku łącznie zachorowały 339 osoby, a w 2017 roku były jedynie 63 przypadki odry. Dodatkowo wskaźnik zapadalności, czyli liczba nowych przypadków choroby na 100 tys. osób wyniosła 1,13. Dla porównania wynik w 2018 roku wskazał zaledwie 0,08.

2. Ile osób choruje na odrę w innych krajach?

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że zachorowalność na odrę już w 2018 roku wzrosła trzykrotnie w porównaniu do ubiegłych lat. Rozpoznano ponad 82 tys. zachorowań. Najwięcej chorych było na Ukrainie (52,3 tys.) i w Serbii (5 tys.). Kolejne miejsca zajęła Francja (2,9 tys.), Rosja (2,3 tys.) oraz Grecja (2,2 tys.).

3. Szczepienie chroni przed odrą?

Zobacz film: "Odra atakuje Polaków. Tak źle jeszcze nie było"

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna. Jej charakterystyczne objawy to gorączka, kaszel, katar, zapalenie spojówek oraz wysypka z plamkami i grudkami. Ponadto, osoba chora unika kontaktu ze światłem, ma załzawione oczy i woli przebywać w zacienionym pomieszczeniu.

Dosyć często pojawiają się powikłania po odrze, czyli zapalenie ucha środkowego, zakażenie żołądkowo-jelitowe, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Na odrę chorują przede wszystkim osoby, które nie były szczepione. Jest bardzo niebezpieczna u dzieci do lat 5 i ludzi z osłabioną odpornością. Zarazić się można drogą kropelkową i poprzez kontakt z wydzieliną z nosa lub jamy ustnej chorego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Przeczytaj także

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze