Trwa ładowanie...

Maść tranowa - skład, właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Avatar placeholder
05.12.2023 13:50
Maść tranowa ma szerokie zastosowanie w leczeniu chorób skóry.
Maść tranowa ma szerokie zastosowanie w leczeniu chorób skóry. (gettyimages)

Maść tranowa ma długoletnią tradycję i szerokie zastosowanie. To środek używany w leczeniu różnych chorób skórnych, ran, odleżyn i oparzeń, alergii, trądziku oraz łuszczycy. Ma także właściwości kosmetyczne. Maść tranowa to niedrogi, uniwersalny produkt leczniczy, który można kupić w każdej aptece. Co warto o niej wiedzieć?

spis treści

1. Skład i właściwości maści tranowej

Maść tranowa cieszy się bardzo dobrymi opiniami i uznaniem. Jest znana i stosowana od lat, choć ostatnimi czasy nie jest już tak popularna, jak kiedyś. Zawiera 40% tranu oraz substancje pomocnicze, takie jak parafina, wazelina czy lanolina w zmiennych proporcjach, a także jod, fosfor, siarka czy żelazo.

Jest produkowana z surowca roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Wykazuje działanie lecznicze w przypadku różnych chorób i niedyspozycji skórnych. Polecana jest zwłaszcza w przypadku chorób autoimmunologicznych, łuszczycy, alergii czy trądziku.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Jakie właściwości ma maść tranowa? Zawdzięcza je tranowi, który jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin takich jak witamina A i witamina D3. Dzięki tranowi maść wykazuje działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwbakteryjne,
  • pobudza procesy regeneracji tkanek,
  • intensywnie nawilża,
  • silnie natłuszcza.

Zaletą maści tranowej jest jej uniwersalność i skuteczność, ale również dostępność i niska cena. Maść tranową można kupić w każdej aptece. Kosztuje kilka złotych.

2. Wskazania do stosowania maści tranowej

Maść tranowa ma szerokie zastosowanie. Używa się jej głównie na dolegliwości skórne, ponieważ nawilża, natłuszcza i zmniejsza stan zapalny. Na co pomaga maść tranowa?

Z pewnością docenią ją osoby z łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry (AZS). Specyfik wspomaga również leczenie odparzeń.

Warto podkreślić, że jest to produkt bezpieczny dla noworodków, niemowląt i małych dzieci. Maść sprawdzi się jako preparat na odparzenia pieluszkowe czy przesuszoną skórę, ale i lek na ciemieniuchę.

Wystarczy na godzinę przed kąpielą posmarować ciemieniuchę maścią tranową, a potem dokładnie umyć głowę i wyczesać włosy miękką szczotką. Ale to nie wszystko. Maść tranowa przyspiesza gojenie ran, ponieważ pomaga regenerować naskórek.

Można po nią sięgać przy skaleczeniach, zadrapaniach, odleżynach, otarciach, odmrożeniach, oparzeniach i innych ranach i uszkodzeniu skóry.

Przy niezbyt rozległych oparzeniach niweluje efekt ciągnięcia i suchości skóry w miejscu oparzenia, a także zmniejsza ryzyko powstania blizny. Może być także stosowana pomocniczo w leczeniu tzw. zajadów, czyli zapaleń kącików ust.

Maść tranowa na trądzik? Jak najbardziej, ponieważ dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym wspiera leczenie trądziku. Pomaga pozbyć się istniejących już zmian skórnych, ale i przywraca równowagę w natłuszczaniu skóry.

Składniki odżywcze w maści mogą przynieść ulgę osobom z łuszczycą i egzemą. Uważa się również, że może wspierać łagodzenie dolegliwości związanych z bólem stawów, dlatego czasem zaleca się ją do stosowania przy masażu stawów.

Nie można nie wspomnieć, że maść tranowa - dzięki zawartości witaminy A i D - redukuje drobne zmarszczki. To skuteczny preparat przeciwzmarszczkowy. Ponadto stosowana pod oczy nawilża przesuszoną, delikatną skórę i wzmacnia działanie kosmetyków mających działanie nawilżające.

Jednak maść tranowa znalazła w kosmetyce znalazła o wiele szersze zastosowanie. Pomaga również łagodzić dyskomfort, jaki towarzyszy pojawianiu się suchej i pękającej skóry, na przykład na piętach, łokciach czy ustach.

Ma zbawienny wpływ na kondycję włosów, ponieważ zapobiega ich rozdwajaniu i wypadaniu. Nakładana na skórę głowy stymuluje też ich wzrost. Kolejnym zastosowaniem maści tranowej jest wcieranie jej w płytkę paznokcia oraz skórki. To doskonałe lekarstwo na rozdwojone i słabe paznokcie. Z powodzeniem może być stosowana w formie odżywki.

3. Stosowanie maści tranowej

Czy wszyscy mogą używać maści tranowej? Zasadniczo nie ma przeciwwskazań do jej stosowania, jest bezpieczna nawet dla dzieci, kobiet karmiących i ciężarnych. Nie powinny jej jednak stosować osoby, które mają uczulenie na którykolwiek ze składników produktu (najczęściej lanolinę lub parafinę).

Nie należy jej stosować na głębokie rany skóry, otwarte rany, znacznie uszkodzoną skórę czy rozległe, poważne oparzenia. Jak stosować maść tranową? Produkt jest przeznaczony do użytku zewnętrznego.

Należy zmienione chorobowo miejsce smarować cienką warstwą 1-2 razy dziennie, chyba że lekarz zlecił inaczej. Generalnie maść tranową, jak każdy produkt leczniczy, należy stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Warto wiedzieć, że specyfik charakteryzuje się specyficznym, rybim zapachem, który nie jest akceptowalny dla wszystkich. Kupując maść tranową warto unikać produktów, które w składzie zawierają dużą ilość parafiny.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze