Trwa ładowanie...

Młodzieńcze biodro szpotawe – przyczyny, objawy i leczenie

Avatar placeholder
15.05.2023 17:04
Młodzieńcze biodro szpotawe znane jest również jako młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej.
Młodzieńcze biodro szpotawe znane jest również jako młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej. (Adobe stock)

Młodzieńcze biodro szpotawe, znane jako młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej, to jedna z najczęstszych chorób stawu biodrowego rozpoznawana u dzieci i młodzieży. Przyczyna schorzenia, które może doprowadzić do martwicy i zniszczenia głowy kości udowej, najczęściej nie jest znana, choć może być nią uraz czy zażywanie sterydów. Jakie są jej objawy i możliwości leczenia?

spis treści

1. Co to młodzieńcze biodro szpotawe?

Młodzieńcze biodro szpotawe, inaczej złuszczenie głowy kości udowej, to schorzenie, istotą którego jest zaburzenie wzrostu chrząstki nasadowej kości i ześlizganie się głowy kości udowej względem przynasady.

Według specjalistów złuszczenie głowy kości udowej to najczęstsza choroba stawu biodrowego u dzieci i nastolatków. Rozpoznaje się je zwykle w okresie intensywnego wzrostu, częściej u chłopców oraz dzieci otyłych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Jakie są przyczyny biodra szpotawego? W większości przypadków etiologia jest nieznana, niemniej specjaliści wskazują na:

  • podłoże genetyczne,
  • zaburzenia hormonalne (występują w okresie dojrzewania, przy otyłości, zażywaniu leków hormonalnych),
  • mechaniczne (upadki z wysokości, przeciążenia),
  • zażywanie sterydów,
  • choroby tarczycy.

2. Młodzieńcze biodro szpotawe - objawy

Młodzieńcze biodro szpotawe może mieć:

  • przebieg ostry, gdy złuszczenie to skutek urazu mechanicznego. Kość nagle przemieszcza się i dochodzi do uszkodzenia błony maziowej i naczyń krwionośnych,
  • przebieg przewlekły. Wówczas struktury chrząstki są uszkadzane stopniowo. Kość ześlizguje się z szyjki powoli.

    Jakie są objawy złuszczenia głowy kości udowej? To przede wszystkim ból, który może występować jednostronnie lub dwustronnie. Jest zlokalizowany w pachwinie, w udzie lub nawet w kolanie. W mniej więcej 1/3 przypadków objawy dotyczą najpierw jednej strony ciała.

    Osoby, które mierzą się z młodzieńczym biodrem szpotawym często cechuje utykanie, kaczy chód oraz zmniejszony zakres ruchu. Gdy dochodzi do oddzielania głowy od szyjki kości udowej:

  • noga ustawia się w rotacji zewnętrznej, występuje ograniczenie rotacji do wewnątrz,

  • zachodzi przeprost i ograniczenie odwodzenia kończyny,
  • skrócenie kończyny dolnej.

    Dla choroby o ostrym przebiegu typowe jest, że objawy pojawiają się nagle, są bardzo dokuczliwe. Towarzyszy im bardzo silny ból, obserwuje się też, że noga jest przywiedziona, skrócona i zrotowana na zewnątrz. W przypadku choroby o charakterze przewlekłym objawy nasilają się stopniowo. Ukrwienie głowy kości udowej pozostaje zachowane.

3. Leczenie i rozpoznanie złuszczenia głowy kości udowej

Rozpoznanie młodzieńczego biodra szpotawego umożliwia badanie przedmiotowe i podmiotowe, a także obrazowanie radiologiczne (w badaniu radiologicznym obecne są objawy przebudowy i naprawy kości).

Podczas badania fizykalnego obserwuje się dodatni objaw Drehmanna. Badający zgina kończynę w stawie biodrowym, a gdy ta rotuje się do zewnątrz, świadczy to o jego schorzeniu. Może również wystąpić ból. Obserwuje się także dodatni objaw nożycowy, który świadczy o przykurczu. Pacjent w pozycji leżenia na plecach znacznie krzyżuje kończyny.

Proces i nasilenie złuszczenia głowy kości udowej ocenia w stopniach:

  • 0 – I złuszczenie małe,
  • II – złuszczenie umiarkowane i jego podtypy przemieszczenia (30-60 stopni),
  • IIa – 30 – 40 stopni,
  • IIb – 40 – 50 stopni,
  • IIc – 50 – 60 stopni,
  • III - złuszczenie duże.

    Chorobę różnicuje się ze zwichnięciem lub złamaniem szyjki kości udowej, z chorobą Perthesa, stanem zapalnym stawu i kości, jałową martwicą głowy kości udowej oraz z ropnymi i gruźliczymi zapaleniami kości.

    Leczenie młodzieńczego złuszczenia głowy kości udowej jest operacyjne. Gdy rozpoznano stopień złuszczenia kości 0 – I, interwencja chirurgiczna polega na ustawieniu i zespoleniu głowy kości udowej z szyjką za pomocą drutów Kirschnera lub śrub.

    W stadium II wykonywany jest zabieg osteotomii (przecięcie kości i połączenie jej z płytką pod lub między krętarzowo), a w III – zabieg osteotomii pod lub międzykrętarzowo, jak i pod głową szyjki kości udowej. Rokowanie w młodzieńczym złuszczeniu głowy kości udowej u dzieci jest dobre.

Działania są konieczne i bardzo ważne, a zlekceważenie choroby może prowadzić do wielu powikłań, takich jak pogorszenie ukrwienia głowy kości udowej, zapalenie stawów biodrowych, martwica tkanki kostnej głowy kości udowej, choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego i zaburzeń chodu oraz przewlekłego bólu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze