Trwa ładowanie...

To jeden z najczęstszych objawów raka. Nigdy go nie lekceważ

Jeżeli silne zmęczenie nie mija, mimo odpoczynku, konieczna jest konsultacja z lekarzem
Jeżeli silne zmęczenie nie mija, mimo odpoczynku, konieczna jest konsultacja z lekarzem (Getty Images)

Jednym z największych wyzwań związanych z leczeniem nowotworów jest ich późne wykrywanie. Im wcześniejsza diagnoza, tym większa szansa na wyleczenie pacjenta. Problem w tym, że w większości przypadków rak nawet latami rozwija się w uśpieniu. Objawy? Może ich nie być albo są na tyle nikłe, że pacjenci je ignorują.

spis treści

1. To jedna z czerwonych flag alarmowych

Lekarze zauważają, że w wywiadzie wielu pacjentów z rozpoznaną chorobą nowotworową często powtarza się objaw silnego, długotrwałego zmęczenia. To dolegliwość mało charakterystyczna. Może świadczyć o przepracowaniu, niewłaściwej higienie snu, niedoborach witamin i minerałów, często towarzyszy pacjentom po takich infekcjach, jak COVID-19 czy grypa.

Chroniczne zmęczenie może być jednym z objawów choroby nowotworowej
Chroniczne zmęczenie może być jednym z objawów choroby nowotworowej (Getty Images)
Zobacz film: "Dlaczego codziennie po przebudzeniu czujesz się zmęczony?"

Specjaliści zwracają uwagę, że w przypadku chorób nowotworowych chroniczne zmęczenie nie mija, nawet jeżeli zmieniamy codzienne nawyki: lepiej się odżywiamy, dłużej śpimy, więcej odpoczywamy, do tego bardzo często utrudnia wykonywanie podstawowych czynności. Chorzy często zauważają równolegle pogorszenie nastroju i wyraźny spadek apetytu. Wraz z postępem choroby dolegliwości się nasilają, u wielu pacjentów dodatkowo do chronicznego zmęczenia dołącza przewlekły ból, zazwyczaj świadczy to o tym, że choroba jest w zaawansowanym stadium.

Zespół przewlekłego zmęczenia w chorobie nowotworowej (ang. cancer-related fatigue) jest zgłaszany nawet przez 80-100 proc. pacjentów w zaawansowanym stadium raka. Szacuje się, że nawet 30 proc. pacjentów onkologicznych, którzy są w fazie pełnej remisji, zmaga się z tą dolegliwością przez kolejnych kilka miesiecy, a nawet lat.

2. To mogą być pierwsze objawy choroby nowotworowej

Popularyzator wiedzy medycznej lek. Bartosz Fiałek zwraca uwagę na trzy mało charakterystyczne dolegliwości, które bardzo często powtarzają się w wywiadzie pacjentów onkologicznych.

Trzy flagi alarmowe:

  • gorączka o nieznanej przyczynie, czyli FUO,
  • niezamierzona utrata masy ciała,
  • nocne poty.

Lekarz podkreśla, że każdy nietypowy, nieprzemijający objaw powinien skłonić nas do wizyty u lekarza, który pokieruje nas na dalsze badania. Co jeszcze powinno na zaniepokoić?

- Na przykład w przypadku przerzutów nowotworowych raka prostaty do kości chorzy cierpią z powodu bólów kości, a z kolei w przypadku białaczek występują bóle stawowe tudzież krwawienia z dziąseł. Krwioplucie może być wywołane nowotworem płuc, choć ślina podbarwiona krwią może pojawić się przy lewokomorowej niewydolności serca. Krwiomocz może być wynikiem nowotworu pęcherza moczowego, ale może również towarzyszyć kolce nerkowej albo zakażeniu układu moczowego. Krwawienia do przewodu pokarmowego, nudności, wymioty, bóle brzucha mogą sygnalizować nowotwór żołądka lub jelita grubego, a w przypadku zajęcia mózgu mogą pojawić się objawy neurologiczne, jak zawroty głowy, poranne, chlustające wymioty, utraty przytomności czy napady padaczkowe - wyjaśnia dr Bartosz Fiałek, reumatolog, dyrektor ds. medycznych szpitala w Płońsku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze