Trwa ładowanie...

Owady - objawy alergii na jad owadów, pierwsza pomoc w użądleniu

Avatar placeholder
30.03.2021 23:27
Owady - objawy alergii na jad owadów, pierwsza pomoc w użądleniu
Owady - objawy alergii na jad owadów, pierwsza pomoc w użądleniu (iStock)

Dla osób cierpiących na alergię na jad owadów, użądlenie przez nie może być szczególnie niebezpieczne i groźne dla życia. Objawy mogą mieć różny stopień nasilenia: od reakcji miejscowej skóry, gdy w miejscu użądlenia powstaje bąbel otoczony rumieniem na skórze, po reakcję miejscową uogólnioną w postaci odczynu skórnego, z towarzyszącym obrzękiem stawów.

Objawy te utrzymują się zazwyczaj do 24-48 godzin. Szczególnie groźny jest wstrząs anafilaktyczny, który także może być reakcją na użądlenie przez owady, na których jad jest się uczulonym.

spis treści

1. Owady - objawy alergii na jad owadów

Objawy alergii na jad owadów to przede wszystkim:

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - użądlenie osy"

Objawy alergii na jad owadów te doprowadzić mogą do duszności w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu, co stwarza zagrożenie dla życia. Towarzyszą temu zazwyczaj niepokój, stany lękpwe i poczucie choroby. Im szybciej po użądleniu przez owady pojawiają się objawy ogólne (duszność, pokrzywka), tym poważniejsza jest, wymagająca szybkiej interwencji reakcja.

Szczególnie istotna w zapobieganiu jest świadomość uczulenia na konkretne gatunki owadów.

2. Owady - pierwsza pomoc w użądleniu

W przypadku użądlenia przez owady należy:

  • usunąć żądło,
  • nałożyć opaskę uciskową,
  • na miejsce użądlenia położyć okład z lodem lub zimną wodą,
  • podać doustny lek przeciwhistaminowy.

Jeśli wystąpi duszność, obrzęk ust, języka, krtani, należy natychmiast przewieźć chorego do szpitala.

Około 50 proc. osób, u których wystąpiły poważne objawy ogólne po użądleniu przez owady, narażonych jest na ryzyko wystąpienia ponownej reakcji po kolejnym użądleniu.

Osoby uczulone na jad owadów powinny mieć przy sobie zawsze, szczególnie latem, zestaw pierwszej pomocy. W jego składzie znaleźć się powinny opaska uciskowa, pęseta, a przede wszystkim leki: lek przeciwhistaminowy, hydrokortyzon oraz adrenalina w specjalnie do tego celu przygotowanej jednorazowej strzykawce z odmierzoną (fabrycznie) dawką. Środki takie przepisywane są przez lekarza osobom szczególnie zagrożonym wystąpieniem groźnych objawów alergii.

Zobacz także:

Działania profilaktyczne przy użądleniu przez owady obejmują też grupę prostych zachowań zmniejszających ekspozycję na alergen: nienoszenie barwnej odzieży, niechodzenie boso, bez nakrycia głowy, niejedzenie słodyczy i lodów na świeżym powietrzu, niepicie słodkich napoi ze szklanek, unikanie silnych zapachów mogących wabić owady.

Bardzo skuteczną metodą zapobiegania poważnym reakcjom alergicznym po ukąszeniach przez owady jest przeprowadzane w poradniach alergologicznych odczulanie jadem owadów, do którego kwalifikację przeprowadza lekarz specjalista.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze