Trwa ładowanie...

Z powodu udaru mózgu umiera dwukrotnie więcej kobiet, niż z powodu raka piersi. Te 3 czynniki znacząco zwiększają ryzyko

Objawy udaru mózgu u kobiet bywają mniej charakterystyczne. To może opóźniać diagnozę
Objawy udaru mózgu u kobiet bywają mniej charakterystyczne. To może opóźniać diagnozę (Getty Images)

Badania epidemiologiczne wskazują, że kobiety są bardziej narażone na udar - przebieg kliniczny choroby jest cięższy, a rokowania - gorsze. Naukowcy wskazują na trzy kluczowe czynniki, które zwiększają ryzyko udaru u pań: ciąża, stosowanie doustnej antykoncepcji i hormonalnej terapii zastępczej.

spis treści

1. Udar mózgu u kobiet

Szacuje, że w Polsce co 6,5 minuty ktoś doznaje udaru mózgu. Spośród chorych, którzy go przechodzą, co drugi będzie osobą trwale niesprawną, a co czwarty nie przeżyje pierwszych trzech miesięcy. Z raportu Fundacji Udaru Mózgu "Udar mózgu. Sytuacja chorych w Polsce" wynika, że jedna czwarta chorych po udarze mózgu to osoby poniżej 40. roku życia.

Okazuje się, że przebieg choroby może być znacznie cięższy w przypadku kobiet - na co zwraca w mediach społecznościowych neurolog lek. Agata Rauszer-Szopa. Lekarka przywołuje statystyki, z których wynika, że z powodu udaru mózgu umiera dwukrotnie więcej kobiet, niż z powodu raka piersi.

Zobacz film: "Ciche oznaki udaru mózgu"
Z danych NFZ wynika, że rocznie udar niedokrwienny mózgu dotyka ponad 70 tys. Polaków
Z danych NFZ wynika, że rocznie udar niedokrwienny mózgu dotyka ponad 70 tys. Polaków (Getty Images)

Badanie "The Lifetime Risk of Stroke" z 2006 r. wykazało, że na udar statystycznie zachoruje jedna na pięć kobiet i jeden na sześciu mężczyzn. Analizy pokazują też, że u pań występują cięższe powikłania. Z informacji opublikowanych na łamach Polskiego Przeglądu Neurologicznego wynika, że u pań po przebytym udarze częściej występuje depresja poudarowa, problem z powrotem do pełnej sprawności i w większym stopniu wymagają opieki instytucjonalnej. "W zdecydowanej większości przeprowadzonych badań epidemiologicznych obserwowano wyższe wskaźniki śmiertelności u kobiet niż u mężczyzn (16 proc. v. 8 proc.). W badaniu International Stroke Trial (IST) 14-dniowa śmiertelność była wyższa u kobiet w porównaniu z mężczyznami (11 proc. v. 8,7 proc.)" - informują autorzy analizy.

Doktor Rauszer-Szopa wyjaśnia możliwe przyczyny tego zjawiska:

  • "Zwiększone ryzyko jest następstwem zmian hormonalnych w okresie okołomenopauzalnym (spadek stężenia estrogenów);
  • Ciąża sześcio-siedmiokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu, który najczęściej występuje w III trymestrze oraz w połogu (do sześciu tygodni po porodzie siłami natury, do 10 tygodni po porodzie drogą cięcia cesarskiego);
  • U kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne, ryzyko udaru jest zwiększone 1,4-2- krotnie; ryzyko dodatkowo wzrasta, gdy kobieta pali papierosy;
  • Migrena z aurą dwukrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu" - czytamy we wpisie neurolożki opublikowanych na Instagramie.

2. Objawy udaru - u kobiet trudniej go rozpoznać

Udary występują w skutek odcięcia dopływu krwi do części mózgu. 80 proc. przypadków to udary niedokrwienne, drugi rodzaj to udar krwotoczny, gdy pęka naczynie krwionośne w mózgu. W wielu przypadkach do udaru dochodzi w trakcie snu: pacjenci budzą się rano i zauważają, że nie mogą poruszyć jedną z kończyn.

Lekarze wskazują, że również sam przebieg choroby i pierwsze objawy mogą się różnić w zależności od płci. Badania przeprowadzone przez naukowców z George Institute for Global Health obejmujące ponad 36 tys. pacjentów po udarze wykazały, że w przypadku kobiet objawy są mniej charakterystyczne.

- U kobiet częściej występują nietypowe objawy udaru: zaburzenia świadomości, zaburzenia zachowania, ból twarzy, połowiczny ból ciała, zawroty głowy. Może to prowadzić do opóźnienia w szukaniu pomocy medycznej - opisuje doktor Rauszer-Szopa.

Najczęstsze objawy udaru i kobiet:

  • ból głowy,
  • zaburzony stan psychiczny,
  • śpiączka,
  • otępienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl](https://dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze