4 z 12Niestosowanie się do zaleceń lekarza
Statyny stosuje się w przypadku stwierdzonej hipercholesterolemii. Leki te działają hamująco na enzym HMG-CoA - kluczowy enzym wątrobowy odpowiedzialny za produkcję cholesterolu w organizmie człowieka. Efektem tego hamowania syntezy cholesterolu jest zwiększone zapotrzebowanie komórek wątrobowych na cholesterol, co skutkuje pobieraniem "złego" cholesterolu LDL z krwi. Leczenie statynami sprawia, że obniżony zostaje poziom cholesterolu całkowitego oraz poziom „złego” cholesterolu LDL w osoczu krwi.
Do grupy statyn zaliczyć można między innymi: lowastatynę, prawastatynę, fluwastatyna, simwastatynę, rozuwastatynę, pitawastatynę oraz atorwastatynę.
Niestety, mimo zaleceń lekarzy, niektórzy pacjenci nie przyjmują statyn w regularnych odstępach. Trzeba pamiętać o tym, że niestosowanie się zaleceń dotyczących przyjmowania tego rodzaju leków może skutkować brakiem poprawy zdrowia. Regularne stosowanie leków jest kluczowe dla osiągnięcia zamierzonych korzyści zdrowotnych, zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych, takich jak hipercholesterolemia.