22 sposoby na lepsze życie według cenionego psychologa i psychoterapeuty
Spłacone długi wdzięczności to jedna z dróg osiągnięcia sukcesu. Dr Michaił Litwak, znany psychoterapeuta i autor 30 książek, podaje 22 sposoby na lepsze życie.
1. Szczęście to stan umysłu
Któż z nas nie chciałby przeżyć swojego życia szczęśliwie, w zgodzie z ludźmi i odnosząc sukcesy? Niby takie proste, a tak trudne do zrobienia, prawda?
Zatem Dr Michaił Litwak, rosyjski psycholog i psychoterapeuta, ceniony autor wielu książek na temat psychologii praktycznej, postanowił zebrać to w 22 zasady, które zostały opublikowane na łamach Curious Mind Magazine.
Według niego nie szukajmy szczęścia w innych, znajdźmy je w sobie. Bardzo często np. kobiety myślą, że jak znajdą sobie partnera, to ich wszystkie problemy zostaną rozwiązane. Tymczasem ekspert podpowiada, by skupić się na rozwijaniu swoich umiejętności i osiągnięciach.
Ponadto psycholog zaleca, by nie koncentrować się na tym, co inni o nas myślą i mieć poczucie własnej wartości – to zasada numer dwa.
Po trzecie, jak to mówimy – jeśli się czegoś bardzo chce, to można. Natomiast ekspert radzi, by przejąć kontrolę nad swoimi potrzebami i nie czekać na pozwolenie innych. Po prostu to zrobić.
Po czwarte, postępujmy jak świadome osoby dorosłe, które śmiało korzystają ze swojej wiedzy i umiejętności. Wcielajmy swoje pomysły w życie, nie bądźmy tylko teoretykami.
Zasada piąta mówi: bądź dobrym strategiem. Wszystko dobrze zaplanuj.
Z kolei zasada numer sześć przypomina, żeby nie tracić energii na myślenie o tym, że inni tylko czekają na nasze potknięcia i błędy. Zdecydowanie szczęśliwsi są ci, którzy – zdaniem eksperta – nie przywiązują do tego wagi, a skupiają się na swoim rozwoju.
2. Szczęście i sukces można wypracować
I wreszcie, nie staraj się zadowolić wszystkich dookoła, bo jest to po prostu niemożliwe. Zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony, który będzie cię krytykować – podkreśla dr Litwak.
Długi wdzięczności wymagają spłacenia – tak mówi ósma rada psychologa. Zwłaszcza jeśli z jakiegoś powodu pojawia się dyskomfort, że ktoś nam jakąś przysługę wyświadczył i podświadomie czujemy, że nie było to bezinteresowne i chce wzajemności. Wystarczy zapłacić ten dług i zamknąć temat.
Zasada dziewiąta dotyczy osiągania celów i skupiania się wyłącznie na dobrych rzeczach. Natomiast dziesiąta tego, żeby wejrzeć w głąb siebie i zastanowić się nad tym, co nam pozwala iść do przodu, a co to utrudnia.
Poza tym ekspert wskazuje, że warto czasem wsłuchać się w to, co mówią o nas nasi wrogowie, bo daje nam to wiedzę o nas samych i pozwala niektóre rzeczy przepracować.
Kolejna zasada szczęśliwego życia wymieniona przez rosyjskiego psychologa dotyczy naszych marzeń. Uważa on, że lepiej skupić się na realnych celach, które możemy osiągnąć, a nie tylko fantazjować o nich.
Ponadto, zamiast tracić czas na rozmowę z kimś toksycznym – lepiej przeczytać książkę. A już z pewnością dobrze będzie odciąć się od życia innych ludzi i w nie po prostu nie wtrącać.
Co ciekawe, psycholog uświadamia, że swojego największego wroga zobaczymy w lustrze, więc zamiast walczyć z innymi, najpierw pokonajmy wroga w sobie.
3. Związek, który nas ogranicza w rozwoju lepiej zakończyć?
Za to kolejne zasady wypunktowane przez naukowca to np. ta, żeby nie przejmować się krytyką, a zamiast tego postawić na rozwój osobisty. "Jeśli będąc w związku z drugą osobą czujemy, że nie możemy się rozwijać np. zawodowo – to pewnie najlepiej byłoby go zakończyć" - dodaje dr Litwak.
Ekspert mówi też, żeby nie bać się rozmawiać z ludźmi i wyjść do nich, ale też od czasu do czasu samotność (zwłaszcza po zerwaniu) też jest dobra, bo sprzyja rozwojowi emocjonalnemu i duchowemu.
Ciekawe jest to, że psycholog twierdzi, że nie istnieje podział na logikę damską i męską, ale jest za to umiejętność mądrego myślenia.
I na koniec dwie zasady, które są ważne dla lepszego życia: dzielenie się radością z innymi, ale życie dla siebie, a nie dla innych. Zatem ciągła presja udowadniania ludziom, że jest się super, to błąd, któremu niepotrzebnie ulegamy.
Tymczasem Polska znajduje się na 40. miejscu (wśród 156 analizowanych państw) w Światowym Raporcie Szczęśliwości, który został przygotowany przez ONZ.
Wynik co prawda nie jest zły, ale też do ideału poczucia szczęścia trochę nam brakuje i może warto więc nad nim popracować, chociażby wcielając w życie powyższe zasady?
**Masz newsa, zdjęcie lub filmik?* *Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.