Jak być szczęśliwym?

Jak być szczęśliwym człowiekiem? Co robić, by osiągnąć szczęście? Coraz częściej zadaje się te pytania w mediach, prasie, telewizji. Ludzie kupują szereg poradników z cudownymi radami, co zrobić, by osiągnąć subiektywną radość z życia. Gotowej recepty jednak nie ma, bo szczęście to w rzeczywistości kwestia wyboru. Szczęście może być udziałem każdego z nas, jeśli pozwolimy zagościć radości i pozytywnym myślom w naszym umyśle. Filozofia życiowa i pozytywne myślenie zdają się być filarami subiektywnego zadowolenia z życia. Jak osiągnąć pełnię życia i satysfakcję z tego, kim się jest i co się osiągnęło?

Depresja - przyczyny

Jedzenie, które niszczy twoje szczęście

Nektar z agawy bywa uważany za zdrowy naturalny słodzik, który nie powoduje wzrostu poziomu cukru we krwi. Tymczasem nadmiar fruktozy z agawy podnosi ryzyko...

Co to jest szczęście?

Choć zabrzmi to pewnie truistycznie, dla każdego człowieka szczęście oznacza coś innego. Dla jednych może to być zdrowie, dla drugich – bogactwo, a dla jeszcze innych – wygrana w loterii. Szczęście to stan umysłu wywołany wyższym stanem świadomości, który czerpie swe źródło w zrozumieniu i akceptacji życia takim, jakie jest. Dlaczego szczęście nie jest naturalnym sposobem życia ludzi? Ponieważ uwierzono, że świat powinien robić dokładnie to, czego oczekujemy i dawać to, czego chcemy.

Człowiek zatracił zdolność radowania się bogactwem wewnętrznym i uzależnił swoje szczęście od tego, co zewnętrzne. Filozofia życiowa większości ludzi opiera się, niestety, na zamartwianiu się, że szklanka jest w połowie pusta zamiast docenieniu faktu, że jest w połowie pełna. Istotą szczęścia jest zmiana sposobu myślenia o życiu, sobie i innych. Trzeba czerpać radość z tego, co się ma, zamiast martwić się ciągle tym, że czegoś brak.

Co przeszkadza w osiągnięciu szczęścia? Odpowiedź jest prosta – ty sam jesteś przeszkodą na drodze do szczęścia. Dlaczego? Bo nie zdecydowałeś się na szczęście, bo nie potrafisz zmodyfikować swoich przekonań. Zewnętrzne wydarzenia nie mogą cię unieszczęśliwić. To twoja reakcja na to, co mówią i robią inni, czyni cię nieszczęśliwym. Nieszczęście bowiem to stan umysłu, a chore myśli dają chore efekty. Nieszczęście wynika z rozczarowania, frustracji i napięcia emocjonalnego, których doświadcza się, nie chcąc zaakceptować tego, co serwuje los. Szczęście to prosta akceptacja!

Osoba szczęśliwa żyje życiem prostej akceptacji i przestaje oceniać ludzi czy warunki. Spełnienie osiąga poprzez przekraczanie iluzorycznych granic – swoich przekonań. Jeżeli rzeczywistość wokół ciebie nie sprzyja wewnętrznemu poczuciu zadowolenia, zdecyduj się na zmianę myślenia. Błędne jest przekonanie, że na szczęście trzeba zasłużyć, że szczęście to nagroda za cierpienia. Jeśli wierzysz, że szczęście jest tylko chwilowe i ulotne, to tak niestety będzie.

8 kroków do szczęścia

Uśmiechajmy się, kiedy spotyka nas coś pozytywnego, ale nawet uśmiechając się bez powodu, możemy się poczuć lepiej, szczególnie jeśli uruchomimy również...

Sposoby na szczęście

Wielu z nas dopytuje: Jak być szczęśliwym mężem? Jak być spełnioną kobietą? Jak być szczęśliwym singlem? Zadając takie pytania, każdy oczekuje, że szczęście leży gdzieś poza nim, że muszą być jakieś specjalne okoliczności, które sprawią, że życie stanie się cudowne, że muszą zostać spełnione określone warunki, np. przeżycie wielkiej miłości, by można poczuć się w pełni zadowolonym. Na początku należy zawsze określić swoje „parametry szczęścia”. Jeżeli twoje szczęście wiąże się z bliską relacją z drugim człowiekiem, pozwól sobie zobaczyć, jak wiele osób cię kocha, a nie lamentuj, że kolejny związek zakończył się porażką.

Poznaj swoje mocne strony i wykorzystaj je do samorealizacji, by żyć w zgodzie ze sobą i otoczeniem. Bądź otwarty na nowe doświadczenia i tolerancyjny dla tego, czego nie rozumiesz, a co może cię wzbogacić. Zaakceptuj siebie, bo to początek akceptacji innych. Bądź spontaniczny i twórczy. Nawet robiąc obiad czy sprzedając ubrania w sklepie, można być kreatywnym. Tu znowu ogranicza nas tylko umysł. Dąż do wyznaczonego celu, ale nie lekceważ innych. Te krótkie hasła, które większość z nas i tak potraktuje jako puste slogany, można mnożyć w nieskończoność, bo tyle, ile ludzi na świecie, tyle teorii szczęścia. Zatem odpowiedź na pytanie „jak być szczęśliwym?” jest prosta – wybrać szczęście!

Jak nie zatracić się w lawinie obowiązków dnia codziennego? Co robić, aby być szczęśliwym? Te pytania zadaje sobie każdy z nas. Kupujemy poradniki z nadzieją na gotową receptę na cudowne życie. Patrzymy na innych, ludzi sukcesu czy show biznesu, i odnosimy wrażenie, że nasze życie jest gorsze, bezbarwne i nieciekawe. Nasze nieszczęście wynika tylko i wyłącznie z nieświadomości siebie, własnych potrzeb, aspiracji, swoich wad i zalet, ograniczeń, zdolności i marzeń. Dla każdego z nas subiektywne poczucie szczęścia oznacza zupełnie coś innego. Jednak niewielki procent ludzi uzależnia zadowolenie z życia od tego, co wewnętrzne.

Człowiek ma tendencję do poszukiwania źródeł szczęścia na zewnątrz, poza sobą. Co daje szczęście? Bogactwo, świetny samochód, wielki dom, mnóstwo przyjaciół. A mało kto pomyśli, że on sam – indywidualna i niepowtarzalna jednostka – może być źródłem swojego szczęścia.Jak żyć pełnią życia? Wykorzystać nieodkryte możliwości umysłu. Być odważnym w życiu i odpowiedzialnym za swoje czyny. Nieszczęście wynika ze strachu: przed porażką, kompromitacją, ośmieszeniem, rozczarowaniem, samotnością. Z kolei brak doświadczania strachu świadczy o nieodpowiedzialności i niedojrzałości. Człowiek, który udaje „chojraka”, tak naprawdę ukrywa swój strach pod maską uporu i pewności siebie. A więc nadmierna bojaźliwość przed życiem i całkowity brak odczuwania strachu to dwie strony tego samego medalu – nieświadomości rzeczywistości i siebie.

Kolejna trudność w osiągnięciu pełni szczęścia to koncentracja na przyszłości. Ludzie ciągle zabiegają o sprawy doczesne i zapominają żyć chwilą w myśl zasady „Carpe diem!”. Szczęście jest blisko, tylko trzeba nauczyć się doceniać małe codzienne sprawy i przeżywać je z pasją. Należy przestać rozmyślać nad dokonanym wyborem i rozpamiętywać zalety alternatywnych rozwiązań, na które się nie zdecydowano.

Pełnia szczęścia

Trzeba zmienić sposób myślenia. Zamiast biadolić, że tylu rzeczy brakuje, doceń to, co już masz. Aktywnie przeżywaj chwilę teraźniejszą. Podczas weekendowego wyjazdu odpręż się, zamiast myśleć o niezapłaconych rachunkach i zaległościach w pracy. Zatrać się w niepewności chwili „tu i teraz”, wyłączając przeszłość, która minęła i przyszłość, która jeszcze nie nadeszła. Szczęśliwe życie to przeżywanie wszystkiego, co się da. Nie ma znaczenia, co robisz i kim jesteś. Nie trzeba czekać na odpowiednią chwilę, by żyć pełnią życia.

Ważna zasada higieny psychicznej to wyznaczenie sobie celów. Człowiek bez celu w życiu jest jak dziecko we mgle. Szczęście powinno wynikać z samego faktu dążenia do realizacji zamierzeń. Porażka nie może urastać do rangi problemu. Na drodze do celu pojawią się przeszkody i trudności, ale one powinny wzbogacać człowieka i być motywacją do walki, przyczyniając się do jego samorealizacji. Działanie jest najlepszą terapią na niepokój przed przyszłością. Między myślą a czynem zawsze istnieje strach. Aby zacząć działać, potrzeba siły życiowej – odwagi. Żyć pełnią życia to mieć odwagę robienia planów i realizowania myśli. Jednak ten, kto tylko myśli, nie działając, nie żyje prawdziwie. Tylko od ciebie zależy twoje szczęście!

Komentarze (5)
~jmb58
~jmb58 ponad rok temu

Super! że znalazłem ten artykuł, pozwolił mi on przekonać się, że są ludzie, a w śród nich terapeuci, którzy mają podobną wizję szczęścia do mojej. Do poszukiwań skłoniła mnie wypowiedź terapeuty - nie chciałbym mieć takiego szczęścia. Jak mam to rozumieć? Czy terapia zależy od postrzegania świata przez pryzmat wizji terapeuty?

Odpowiedz
~Oluśka
~Oluśka ponad rok temu

Bardzo podoba mi się ten artykuł. Na prawdę pomogło mi to inaczej spojrzeć na sytuację. Zamartwiałam się właśnie, bo pewien mój znajomy zaczął mnie traktować inaczej, niż dotąd, po części wiem chyba nawet dlaczego i zrobiło mi się smutno, bo myślałam, że jest on bardziej bezinteresowny. Chciałam mieć bezinteresownego przyjaciela, ale tak się nie da. Każdy czegoś oczekuje jednak. Przecież i ja sama czegoś oczekuję, nie przyjaźnię się z każdym, ale dopiero jeśli ktoś może pewne profity (oczywiście mówie o psychologicznych korzyściach) zapewnić, czyli np. nie chcę się przyjaźnić z kimś, kiedy to ja muszę więcej wkładać w znajomość, lub znajomość jest w jakiś sposób ciężka dla mnie... Więc poniekąd trochę znajomego rozumiem, bo ja jasno mu dałam do zrozumienia, że pewnych rzeczy jemu dać nie mogę, a on chyba jednak liczył w skrytości ducha na nie... Teraz przestał się tak troszczyć o tą znajomość, więc zrobiło mi się przykro. Jednak ten artykuł mi uświadomił, że przecież nie muszę tak się na tym skupiać, ani tak negatywnie tego brać. Trzeba cieszyć się nawet z małych rzeczy. Znajomy całkiem się ode mnie nie odsunął, a mógł, po prostu widzę, że już nie dba aż tak bardzo, ale przeciez to lepiej dla niego, więc z tego mogę się cieszyć. Chciałam przecież dla niego dobrze, dlatego byłam z nim szczera, więc teraz też nie będę się smucić :-) Poza tym rzeczywiście - docenić, co się ma, a nie patrzeć na tą połowę szklanki pustą :-) Mam jeszcze rodzinę i koleżankę, z którą czasami się spotykam. Może zacznę też niedługo szukać jakiegoś chłopaka :-) Na razie cieszę się z tego, co mam i nie muszę się koniecznie smucić za każdym razem, gdy ludzie się ode mnie oddalają, a nawet jeśli całkiem urywają kontakt. Dużo już takich syt. przeżyłam i smuciłam się za kazdym razem, ale teraz już nie chcę. Chcę patrzeć na jasne strony życia i być szczęśliwą osobą, uśmiechniętą :-) Rzeczywiście to nasze szczęście może być wyborem. Wyborem sposobu myślenia i mniej narzekania, a więcej doceniania życia. Dziękuję jeszcze raz za piękny i mądry artykuł. Pozdrawiam

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Emocje
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy!

~Ola28283838289229 • ostatni post 5 godzin temu

3

Pomocni lekarze

Artykuły Emocje
Emocje

9 prostych sposobów, dzięki którym staniesz się optymistą

9 prostych sposobów, dzięki którym staniesz się optymistą

Otaczaj się optymistami Pesymizm jest zaraźliwy, więc trzymaj się z dala od negatywnie nastawionych do życia osób. Kiedy otoczysz się ludźmi, który patrzą na życie przez różowe okulary sam też zaczniesz bardziej pozytywnie postrzegać świat i to, co ci...

Emocje

Zadowolenie z życia

Zadowolenie z życia

O zadowoleniu z życia i komforcie psychicznym decydują m.in. czynniki ekonomiczne, normy, system wartości, realizacja marzeń, planów i aspiracji.

Emocje

Jak znaleźć sens życia?

Jak znaleźć sens życia?

Rutyna daje się we znaki Codzienność często wydaje się nerwowa i stresująca: bierzemy na siebie zbyt wiele obowiązków do wykonania i w nocy myślimy, jak mamy z tym wszystkim zdążyć. Niekiedy pod koniec dnia nie wiemy, kiedy ten dzień zleciał i tak mijają...

Emocje

Czy warto rzucić wszystko i wyjechać?

Czy warto rzucić wszystko i wyjechać?

W życiu zdarzają się sytuacje, w których czujemy się przyparci do muru. Nieudany związek, problemy z pracą, skomplikowane relacje rodzinne lub zbyt szybkie tempo życia sprawiają, że zaczynamy zastanawiać się, czy miejsce, w którym aktualnie się znajdujemy...

Emocje

"Ryzyko samobójstwa u młodzieży" - Wydawnictwo PZWL

Publikacja "Ryzyko samobójstwa u młodzieży" od Wydawnictwa PZWL jest odpowiedzią na znaczący wzrost prób samobójczych młodzieży w ostatnich latach w Polsce i na świecie. Omawia zachowania samobójcze młodzieży - myśli, próby samobójcze, samobójstwa dokonane...

Emocje

Satysfakcja z życia

ekonomicznych - normy, system wartości, przekonania, aspiracje, marzenia i stopień ich realizacji, cechy osobowości, emocje i doświadczenia życiowe. Osoba biedna