4 objawy jelita grubego, które najczęściej lekceważymy. Lekarz ostrzega
Rocznie nawet 20 tys. Polaków otrzymuje diagnozę raka jelita grubego, a 12 tys. na niego umiera. Warto więc umieć rozpoznawać wczesne objawy, by znacznie zwiększyć rokowania w przypadku zachorowania.
1. Objawy, które mogą wskazywać na raka jelita
Na symptomy, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze, uczula dr Joe Whittington, lekarz dzielący się swoją wiedzą w mediach społecznościowych. Jego zdaniem, do objawów, które powinny nas niezwłocznie zaalarmować należy m.in. bardzo cienki stolec.
- To może sygnalizować zmiany nowotworowe w jelicie grubym. Nie tylko objętość stolca ma znaczenie, ale także jego kształt - podkreślił lekarz w filmie opublikowanym na TikToku.
Dr Whittington zaznacza także, że nigdy nie należy lekceważyć często występującego uczucia niepełnego wypróżnienia po wizycie w toalecie, a także bólu pleców o nieznanym pochodzeniu - choć ten ostatni objaw niewiele osób połączyłoby z nowotworem jelita.
- Ból może występować, gdy guz w jelicie grubym naciska na otaczające tkanki i nerwy lub gdy rak rozprzestrzenia się na kręgosłup lub miednicę – powiedział dr Whittington.
Ostatnim objawem, którego, zdaniem lekarza, nigdy nie należy ignorować jest obecność krwi w stolcu. Na ten symptom powinni być w szczególności wyczuleni pacjenci zmagający się z hemoroidami, którzy mogą łatwo pomylić krew pochodzącą z pękających żylaków odbytu z krwią jelitową. Warto więc stale kontrolować stan swojego wypróżniania i każdy niepokojący objaw zgłaszać lekarzowi.
2. Rak jelita grubego – rokowania
W przypadku raka jelita grubego, tempo wykrycia pierwszych objawów jest kluczowe dla rokowań. Szanse na całkowity powrót do zdrowia maleją wraz z rosnącym stadium rozwoju choroby. W pierwszym stadium, nawet 85 do 100 proc. pacjentów przeżywa kolejne 5 lat, jednak już w drugim stadium szanse te spadają nawet do 50 proc., w trzecim do 30 proc., a w czwartym – zaledwie do 5 proc.
Obserwowanie objawów jest istotne także ze względu na to, że rak jelita może po cichu rozwijać się w organizmie nawet przez 10-15 lat.
@drjoe_md Colon cancer often presents with symptoms that may initially be subtle, such as changes in bowel habits (persistent diarrhea or constipation), rectal bleeding or blood in the stool, persistent abdominal discomfort (such as cramps, gas, or pain), a feeling that the bowel does not empty completely, weakness or fatigue, and unexplained weight loss. These symptoms can also be caused by non-cancerous conditions, but it’s important to consult a healthcare professional for an evaluation if they persist, as early detection significantly improves the chances of successful treatment. #coloncancer #constipation #cancer #doctor ♬ original sound - Dr. Joe, M.D. 🩺
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.