Trwa ładowanie...

55 milionów chorych. Pierwsze objawy mogą pojawić się dziewięć lat przed diagnozą

 Karolina Rozmus
31.03.2023 19:43
Pierwsze oznaki demencji mogą być bardzo subtelne
Pierwsze oznaki demencji mogą być bardzo subtelne (Getty Images)

Choć uważana jest za chorobę wieku podeszłego, to w rzeczywistości pierwsze jej sygnały mogą pojawić się znacznie wcześniej. Zgubione klucze, problemy z zapamiętywaniem numerów telefonów? Badacze odkryli, co może być pierwszym objawem demencji.

spis treści

1. 55 milionów chorych na demencję

To siódma co do częstości przyczyna zgonów na całym świecie. Według danych Światowej Organizacji na demencję choruje 55 mln osób, a każdego roku przybywa dziesięć milionów kolejnych pacjentów z diagnozą. Za 30 lat ta liczba ma wzrosnąć trzykrotnie.

W rzeczywistości demencja to grupa objawów i schorzeń związanych z neurodegeneracją, jaka zachodzi w mózgu. Najczęstszą postacią jest choroba Alzheimera stanowiąca nawet 80 proc. schorzeń dementywnych.

Jak wskazuje WHO, do czynników ryzyka demencji należą:

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
  • wiek powyżej 65. roku życia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • nadwaga lub otyłość,
  • palenie papierosów,
  • picie zbyt dużej ilości alkoholu,
  • brak aktywności fizycznej,
  • depresja,
  • izolacja społeczna.

2. Pięć sygnałów choroby

Największym problem z demencją tkwi w tym, że nie da się jej wyleczyć ani zatrzymać. Można nieco spowolnić proces jej rozwoju albo opóźnić pojawienie się choroby. Bardzo ważne jest także, by wyłapać zaburzenia dementywne na jak najwcześniejszym etapie.

Pierwsze oznaki demencji mogą być niemal niezauważalne
Pierwsze oznaki demencji mogą być niemal niezauważalne (Getty Images)

Dlatego warto znać objawy, które mogą wskazywać na otępienie albo zapowiadać jego nadejście. Badania wskazują, że bardzo często charakterystyczne dolegliwości pojawiają się późno, co sprawia, że diagnozę chory słyszy wtedy, gdy demencja jest zaawansowana.

Niedawne odkrycie badaczy z Uniwersytetu Cambridge, które ukazało się na łamach "Journal of Alzheimer's Disease", wskazuje, że pierwsze sygnały choroby mogą pojawić się dziewięć lat przed postawieniem diagnozy.

Do takiego wniosku naukowcy doszli dzięki analizie danych zgromadzonych w brytyjskiej bazie Biobank. Okazało się, że wielu spośród pół miliona Brytyjczyków w wieku 40-69 lat najpierw borykało się z pewnymi mało uchwytnymi trudnościami.

Udało się ustalić pięć najczęstszych sygnałów ostrzegawczych, że w mózgu dochodzi do patologicznych zmian:

  • spowolniony czas reakcji,
  • utrudnione rozwiązywanie problemów,
  • trudności w zapamiętywaniu liczb,
  • zaburzenia pamięci prospektywnej, czyli związanej z wykonywaniem planów na przyszłość,
  • trudności w dopasowywaniu par.

Osoby, u których rozwinęła się choroba Alzheimera częściej też doświadczały upadków, co potwierdza wcześniejsze doniesienia naukowe o wczesnych objawach demencji, jak chwiejny chód czy problemy z zachowaniem równowagi.

- Ludzie nie muszę się nadmiernie martwić, jeśli na przykład zapamiętywanie liczb nie jest ich najmocniejszą stroną. Nawet niektóre zdrowe osoby osiągają lepsze lub gorsze wyniki i to jest naturalne. Zachęcamy jednak każdego, kto ma jakiekolwiek obawy lub zauważa pogorszenie pamięci, by porozmawiał ze swoim lekarzem rodzinnym – apeluje dr Timothy Rittman, współautor badań.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze