Chwiejny krok może ostrzegać o demencji. Pojawia się wiele lat przed innymi objawami
Problemy z zapamiętywaniem czy kojarzeniem faktów już nie są pierwszymi objawami tej podstępnej choroby. Okazuje się, że problemy z chodzeniem mogą być najwcześniejszymi symptomami zdradzającymi, że nasz mózg się starzeje.
1. Problemy z chodzeniem mogą wskazywać na demencję
Na łamach "Dementia and Geriatric Cognitive Disorders" ukazało się badanie, które zmienia pogląd na temat demencji. Naukowcy chcieli sprawdzić, które objawy pojawiają się w fazie przedklinicznej, czyli nawet na kilka lat przed zdiagnozowaniem choroby.
Badacze na podstawie rejestrów medycznych przeanalizowali grupy pacjentów z fazą przedkliniczną demencji oraz osób zdrowych. Okazało się, że już pięć lat przed postawieniem diagnozy o demencji chorzy pojawiali się częściej u swojego lekarza rodzinnego niż osoby z grupy kontrolnej.
Wśród chorych z demencją najwcześniejszymi predyktorami schorzenia, jak wynika z obserwacji badaczy, były zaburzenia chodu, czyli jakiekolwiek odchylenia od normalnego przemieszczania się, w tym chwiejny, niepewny krok, potykanie się itd.
Z kolei zaburzenia poznawcze, typowe dla demencji, występowały najwcześniej na trzy lata przed diagnozą.
Inne możliwe objawy choroby objawiały się na rok przed stwierdzeniem demencji, wówczas też najbardziej nasilone były zaburzenia poznawcze i problemy związane z zaburzeniami chodu.
Wyniki pracy badaczy mogą pozwolić na jeszcze szybsze wychwycenie oznak demencji, co z kolei może poprawić rokowania chorych.
2. Czym jest demencja i jak zmniejszyć ryzyko choroby?
W procesie rozwoju tej grupy chorób, określanych zbiorczo mianem otępienia lub demencji, mózg przestaje funkcjonować prawidłowo. U chorego pojawiają się problemy związane z pogorszeniem sprawności umysłowej – z zapamiętywaniem, kojarzeniem faktów, nauką czy koncentracją. Otępienie z biegiem czasu wywołuje coraz większe problemy z radzeniem sobie pacjenta z prostymi czynnościami życia codziennego. Mogą pojawiać się zmiany w osobowości.
Demencja to choroba nieuleczalna, która obejmuje aż 100 różnych form i rodzajów, a także przyczyn. Wśród nich najczęstsza jest choroba Alzheimera, która może dotykać około 50-60 proc. chorych. Choć niektórych form schorzenia, szczególnie tych powiązanych ze starzeniem się, nie sposób uniknąć, to można opóźnić ich pojawienie się.
Do tzw. czynników modyfikowalnych należą:
- zdrowy styl życia – unikanie papierosów oraz alkoholu,
- aktywność fizyczna obejmująca minimum 2,5 godz. tygodniowo ćwiczeń,
- zdrowa, zbilansowana dieta ograniczająca produkty wysokoprzetworzone, cukier oraz tłuszcze nasycone,
- prawidłowy poziom cholesterolu,
- prawidłowa masa ciała.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.