Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Ewa Kozłowska

Komarzyca i inne naturalne sposoby na komary

 Sylwia Stachura
23.04.2021 11:38
Komarzyca i inne naturalne sposoby na komary
Komarzyca i inne naturalne sposoby na komary (Grafika / Shutterstock)

Komarzyca to jeden z wielu naturalnych sposobów na to, żeby odstraszyć komary. Małe insekty potrafią skutecznie zniechęcić nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jak sobie z nimi radzić, by cieszyć się letnią aurą bez ukąszeń? Co odstrasza komary?

spis treści

1. Rośliny, które odstraszają komary

Możesz oczywiście sięgnąć po repelenty, a na podwórku zastosować specjalny oprysk na komary. Pamiętaj jednak o tym, że środki te bazują na substancjach chemicznych, które mogą być szkodliwe dla człowieka. Właśnie dlatego warto wykorzystać naturalne sposoby na komary. Będziesz zaskoczony, jak wiele roślin ma zapach, którego nie lubią te insekty!

Rośliny odstraszające komary to bezpieczny i ekologiczny sposób na pozbycie się kąsających owadów. Niezależnie od tego, czy masz mały balkon, słoneczny taras czy spory ogródek, możesz poradzić sobie z komarami, a przy okazji zyskać w swojej zielonej oazie kilka ciekawych gatunków o pięknym zapachu. Jakie rośliny warto mieć latem w swoim ogródku?

2. Kojąca nerwy melisa

Melisa to jedno z naszych ulubionych ziół – cenimy jej właściwości uspokajające, ułatwiające trawienie oraz delikatnie cytrusowy smak. Herbata z melisy świetnie zastępuje zwykłą czarną herbatę wieczorem, ponieważ nie zawiera kofeiny i ułatwia zasypianie. Melisę warto również dodać do lemoniady albo letnich deserów z owocami, a jeszcze lepiej posadzić ją na swoim balkonie!

Zobacz film: "Te wredne komary..."
Jak rozpoznawać owady i ich ukąszenia?
Jak rozpoznawać owady i ich ukąszenia? [9 zdjęć]

Jeśli lubisz wyprawy do lasu, uważaj na kleszcze. Mogą one przyczepić się do skóry, kiedy ma ona kontakt

zobacz galerię

Melisa bardzo przypomina miętę – liście tych ziół w wyglądzie są bardzo podobne, ponieważ należą do tej samej rodziny roślin. Cytronelol, czyli olejek eteryczny, zawarty w liściach melisy to skuteczny środek odstraszający komary. Bardzo często wykorzystuje się go do produkcji różnych preparatów na komary (np. świeczek). Zamiast nich, lepiej w centrum ogrodniczym zaopatrzyć się w sadzonkę melisy i cieszyć się jej niezwykłym aromatem w swoim ogrodzie.

3. Bazylia śródziemnomorska

Bazylia to jedno z najbardziej popularnych ziół – wielu z nas ma doniczki z tą rośliną w kuchni i regularnie dodaje aromatyczne listki do potraw. Bazylia idealnie pasuje do dań o włoskim rodowodzie, ale sprawdza się też w deserach czy drinkach. Kochasz smak i aromat bazylii? Czas przenieść doniczkę z tym ziołem na balkon i zapomnieć o komarach!

Zapach bazylii to jeden z przyjemniejszych aromatów, którego bardzo nie lubią bzyczące insekty. Bazylia nie jest wymagającą rośliną – lubi być wystawiona na słońce, ale trzeba ją regularnie podlewać. Jeśli chcesz wyhodować potężny krzaczek bazylii, to nie zapominaj o podcinaniu listków (które koniecznie należy wykorzystać do sałatek i sosów!).

4. Aromatyczna lawenda

Fioletowe pola lawendy to widok, który od razu kojarzy nam się z Prowansją. Nie musisz wyjeżdżać na południe Francji, by móc cieszyć się zapachem lawendy. Roślina ta świetnie sprawdza się w ogrodach, ale można ją też uprawiać w zwykłej doniczce na każdym, nawet najmniejszym, balkonie.

Lawenda lubi słoneczne stanowiska i nie przepada za nadmiernym podlewaniem, dlatego poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik. Piękny zapach lawendy skutecznie odstrasza komary i muchy, a suszone kwiaty warto włożyć do szafy, by pozbyć się moli.

5. Orzeźwiająca mięta pieprzowa

Wiele zapachów, które są bardzo przyjemne dla nas, działa odstraszająco na komary. Tak jest również w przypadku mięty pieprzowej, która powinna się znaleźć w każdym ogródku. Jej charakterystyczny aromat sprawia, że komary trzymają się od niej z daleka. Mięta ma wiele cennych właściwości dla zdrowia – poprawia trawienie, łagodzi dolegliwości żołądkowe oraz korzystnie wpływa na stan dróg oddechowych.

Mięta pieprzowa jest łatwa w uprawie, a jeśli będziemy regularnie ją podcinać, na pewno rozkrzewi się i zagęści. Herbata ze świeżych liści mięty to świetny sposób na orzeźwienie w upalny dzień, ale listki tej rośliny pasują również do sałatek, deserów oraz dań mięsnych, zwłaszcza jagnięciny.

6. Piękne geranium

Pelargonie to popularne kwiaty balkonowe, które sprawdzają się zarówno w pełnym słońcu, jak i bardziej cienistych miejscach. Jeśli chcesz się pozbyć komarów z tarasu, to koniecznie posadź geranium (znane też jako anginka lub pelargonia szorstka).

Liście tej rośliny mają charakterystyczny zapach, przypominający mieszankę róży i cytryny. Za wonią tą nie przepadają komary, dlatego kilka roślin geranium o pięknych kwiatach spełni nie tylko funkcję estetyczną, ale również praktyczną na każdym balkonie.

7. Ozdobny plektrantus koleusowaty

Nazwa tej rośliny brzmi nieco egzotycznie, jednak potocznie mówi się o niej komarzyca. Jej intensywny zapach odstrasza komary, dlatego warto zaopatrzyć się w tę roślinę, by móc cieszyć się letnimi wieczorami na zewnątrz.

Komarzyca nie tylko chroni przed atakiem kąsających insektów, ale również świetnie się prezentuje oraz może stanowić ozdobę ogródka. Komarzyca występuje w wielu odmianach i ma zwisające pędy, dlatego dobrze się czuje w wiszących doniczkach.

8. Popularna kocimiętka

Olejki eteryczne zawarte w kocimiętce przyciągają do niej naszych futrzastych przyjaciół, a jednocześnie odstraszają komary. Kocimiętka to popularna roślina, która w czerwcu bardzo obficie kwitnie i jest obsypana fioletowymi kwiatami.

Kocimiętka prezentuje się bardzo okazale i stanowi świetną dekorację ogrodu. Jeśli masz w domu kota, to przygotuj się, że na pewno zainteresuje się kocimiętką. Roślina ta działa na koty jak narkotyk i po powąchaniu jej, twój puszysty przyjaciel może się dziwnie zachowywać, ale bez obaw – kocimiętka jest bezpieczna dla naszych pupili.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze