Przejdź na WP

Anna Puślecka walczy z rakiem. Codziennie przyjmuje rybocyklib. Trzy tabletki za sześćset złotych

Znana z anteny TVN Anna Puślecka ogłosiła niedawno, że choruje na raka. Za pomocą portali społecznościowych relacjonuje codzienne zmaganie z przepisami osób chorych na nowotwory.

Zobacz film: "Odkryli gen odpowiedzialny za raka piersi"

1. Lek na raka za 600 złotych dziennie

Dziennikarka aktywnie włączyła się w debatę na temat refundacji leków onkologicznych. Ostatnio, na swoim Instagramie opublikowała fotografię, na której znajdowały się trzy tabletki. Do swojego Instastories dołączyła dosadny wpis. "600 złotych na śniadanie, rybocyklib. To nie my jesteśmy chorzy, ale kraj, w którym żyjemy! Jak długo jeszcze trzeba będzie płacić za leki, które w Unii są za darmo?”

Rybocyklib jest lekiem stosowanym przy leczeniu zaawansowanego lub rozsianego raka piersi. Jego producent w Unii Europejskiej zaleca stosowanie dawki 600 mg (trzech tabletek) przez dwadzieścia jeden dni. Po nich następuje siedem dni przerwy. Pełny cykl trwa dwadzieścia jeden dni. Leczenie może trwać tak długo, jak zaleci lekarz. Roczny koszt leku rybocyklib w Polsce to ok. 150 tysięcy złotych.

26 sierpnia tego roku minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział refundację leków zawierających rybocyklib. Niestety lek jest refundowany wyłącznie kobietom w I linii leczenia. Jest to określenie stosowane do momentu, w którym pacjent po raz pierwszy otrzymuje chemioterapię w zaawansowanym stadium choroby. Kobiety, u których nowotwór nie rozwija się tak dynamicznie, muszą sięgnąć do własnej kieszeni podczas leczenia. Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym niektórzy pacjenci onkologiczni kupując rybocyklib płacą pełną stawkę.

Anna Puślecka włączyła się w walkę o refundację leku na raka
Anna Puślecka włączyła się w walkę o refundację leku na raka (Instagram)

Fundacja Alivia, zajmująca się pomocą pacjentom onkologicznym, prowadzi tzw. Oncoindex, który wskazuje poziom refundacji leków onkologicznych w Polsce, zarejestrowanych w Europie w ciągu ostatnich 15 lat. Zależnie od dostępności leków indeks może mieć wartość od -100 (praktycznie brak refundacji) do 100 (pełna refundacja wszystkich leków). Aktualnie Onkoindex ma wartość -70.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl] (https://dziejesie.wp.pl/)

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy