Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Aspiryna stosowana do zmniejszenia krzepliwości krwi, aby zapobiec udarom mózgu może podwoić ryzyko wystąpienia zawału serca

Aspiryna jest przyjmowana przez tysiące ludzi w celu zmniejszenia krzepliwości krwi i zapobiegania udarom. Eksperci jednak ostrzegają, że może ona podwoić ryzyko ataków serca.

Zobacz film: "Migotanie przedsionków a udar mózgu"

W badaniu obejmującym 30 000 pacjentów z NHS stwierdzono, że osoby z migotaniem przedsionków, chorobą serca powodującą nieprawidłową jego pracę, były bardziej narażone na ryzyko zażywania aspiryny niż innych leków.

Naukowcy z Uniwersytetu Southampton i Uniwersytetu w Maastricht w Holandii przeanalizowali rejestry zdrowia osób, którym podano warfarynę, aspirynę lub tabletki nowej generacji, aby zapobiec udarom. Odkryli, że pacjenci, którzy wzięli aspirynę, byli o 1,9 razy bardziej narażeni na ostry atak serca niż ci, którzy przyjmowali warfarynę, jeden z klasy leków zwanych antagonistami witaminy K (VKA).

Aspiryna może podwoić ryzyko ataku serca
Aspiryna może podwoić ryzyko ataku serca (Shutterstock)

Lider badań dr Leo Stolk z Maastricht powiedział, że doustne leczenie przeciwzakrzepowe VKA jest podstawą profilaktyki udaru mózgu u chorych z migotaniem przedsionków od dziesięcioleci. Naukowcy zaobserwowali zwiększone ryzyko ataków serca wśród obecnych i przeszłych użytkowników aspiryny w porównaniu do VKA.

"Istnieją również wątpliwości co do przydatności aspiryny w leczeniu migotania przedsionków. W nowych wytycznych aspiryna nie jest ujęta" - tłumaczy.

W artykule opublikowanym w "British Journal of Clinical Pharmacology" wykazano, że nowa klasa leków zwanych bezpośrednimi doustnymi antykoagulantami, albo DOAC, są również związane z podwojeniem ryzyka zawału serca.

7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca
7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca [7 zdjęć]

Jesteś nerwowy i łatwo się złościsz? Według naukowców jesteś bardziej narażony na choroby serca niż osoby...

zobacz galerię

Badanie przeanalizowało historię recept i problemów z sercem wśród 15 400 pacjentów NHS, którzy stosowali aspirynę, 13 098 stosujących VKA, 1 266 stosujących DOACs oraz 382, którzy stosowali różne leki.

Osoby przyjmujące DOACs były obserwowane przez rok, podczas gdy te przyjmujące VKA i aspirynę były obserwowane przez trzy lata.

Odkrycia potwierdziły wytyczne wydane przez NICE (instytucję działającą w obrębie brytyjskiego NHS, która publikuje nowe wytyczne dotyczące leków oraz promuje zdrowy styl życia) w 2015 roku, które sugerowały, że aspiryna przynosi więcej szkody niż pożytku dla pacjentów z migotaniem przedsionków.

Migotanie przedsionków dotyka około 400 tys. pacjentów w Polsce. Sprawia, że serce pracuje bardzo szybko i nieregularnie, co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu i przedwczesnej śmierci. Wielu pacjentów przyjmuje aspirynę, mimo że nie jest bardzo skuteczna i może sama spowodować udar.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Problem powstał dlatego, że od prawie dekady eksperci i lekarze ogólni byli zachęcani do przepisywania aspiryny, gdyż sądzono, że lek pomaga w rozrzedzeniu krwi i zapobiega śmiertelnym skrzepom, które powodują udary. Jednak ostatnie dane sugerują, może również powodować krwawienia z żołądka, a w rzadkich przypadkach, krwawienia w mózgu, które faktycznie prowadzą do udaru.

Badania wykazały również, że aspiryna jest znacznie mniej skuteczna niż inne, mniej niebezpieczne leki rozrzedzające krew, takie jak warfaryna. Lekarze zostali poinstruowani, aby kontrolować zdrowie pacjentów przyjmujących aspirynę co najmniej raz w roku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza