Badania BioStat dla WP. Za trzy lata alergię będzie miał co drugi Polak
Z badania przeprowadzonego przez BioStat dla WP abcZdrowie wynika, że zaledwie 30 proc. Polaków trafia do lekarza w związku z dolegliwościami alergicznymi. Wielu bagatelizuje problem, uznając, że to "tylko katar". - A w kolejnym sezonie nieleczony katar alergiczny może doprowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej. Tak naprawdę astma zaczyna się w nosie - ostrzega alergolog prof. Ewa Czarnobilska.
1. Za trzy lata alergię będzie miał co drugi Polak
Z badania przeprowadzonego przez BioStat dla WP abcZdrowie wynika, że aż 62 proc. ankietowanych co najmniej raz w życiu zauważyło u siebie objawy alergii. Dla porównania - 27 proc. uczestników badania zadeklarowało, że nigdy nie miało dolegliwości alergicznych.
Prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, przyznaje, że z roku na rok liczba osób borykających z alergią rośnie i musimy być gotowi na to, że będzie coraz wyższa. Ma to m.in. związek z postępującym zanieczyszczeniem powietrza.
- Do tej pory Europejska Akademia Alergologii i Immunologii Klinicznej podawała, że 40 proc. Europejczyków cierpi z powodu dolegliwości alergicznych. Przewiduje się, że za kilka lat - w 2025 r. - alergię będzie miał co drugi mieszkaniec globu. Jest to absolutnie choroba cywilizacyjna - podkreśla prof. Ewa Czarnobilska, konsultant wojewódzki w dziedzinie alergologii.
- Szacuje się, że ok. 50 proc. to są przypadki klasycznej, wrodzonej alergii, czyli mama i/lub tata mają alergię i dziecko też ma alergię. Natomiast drugie 50 proc. zachorowań, to jest alergia związana ze środowiskiem w szerokim tego słowa znaczeniu. Rolę odgrywa tu nie tylko smog, ale też zanieczyszczenie pokarmów, zanieczyszczenia w naszych domach. Stosujemy dużo odświeżaczy powietrza, dużo kosmetyków - to wszystko też wpływa na rozwój alergii - tłumaczy ekspertka.
2. Objawami alergii mogą być m.in. bóle głowy i brzucha
Wśród najczęściej deklarowanych objawów alergii ankietowani wymieniali przede wszystkim kichanie (74 proc.), katar (68 proc.) oraz na swędzenie i łzawienie oczu (52 proc.). Najrzadziej wskazywanymi objawami alergii były bóle brzucha, zawroty głowy oraz biegunki.
Eksperci wskazują, że może to być związane z tym, że nadal większość pacjentów utożsamia alergię z katarem i łzawieniem oczu, ale lista możliwych dolegliwości o podłożu alergicznym jest znacznie dłuższa.
Prof. Czarnobilska zwraca uwagę, że problem dotyczy również osób, które cierpią na alergie pokarmowe.
- Czasami ta alergia przebiega nietypowo, mogą wystąpić takie objawy niecharakterystyczne, jak bóle brzucha. Czasami u dzieci pierwszym objawem nietolerancji na białko mleka krowiego mogą być nie biegunki, ale zaparcia i wtedy zupełnie tego nie kojarzymy z alergią - zauważa lekarka.
Na niską świadomość dotyczącą alergii może wskazywać również odpowiedź na pytanie o rodzaj alergii, która dotyka ankietowanych. Okazało się, że co czwarty uczestnik sondażu, który wskazał, że ma alergię, nie był w stanie określić, jakiego jest ona rodzaju.
3. Tylko co trzeci dorosły Polak zgłosił się po poradę do alergologa
Najbardziej martwią te dane. Z badania wynika, że tylko co trzeci dorosły Polak (32,5 proc.) zgłosił się po poradę do alergologa. Wśród osób, które trafiły do specjalisty, aż u blisko 73 proc. potwierdzono alergię, a kolejnych 11 proc. jest w trakcie diagnozowania.
- Myślę, że to nie jest kwestia braku świadomości, tylko bardziej bagatelizowania objawów alergii - mówi prof. Ewa Czarnobilska.
- Katar alergiczny, czyli taki, który trwa dłużej niż dwa tygodnie, który rok w rok powtarza się w tym samym sezonie - albo na wiosnę albo w okresie jesienno-zimowym albo latem - powinien zasugerować takiemu pacjentowi, że to może być objaw alergii. Ale my bagatelizujemy katar, a nieleczony katar alergiczny w kolejnym sezonie może doprowadzić do zapalenia zatok, może powodować silne bóle głowy. Wtedy zgłaszamy się z reguły nie do alergologa, tylko do laryngologa. A w kolejnym sezonie nieleczony katar alergiczny może doprowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej. Tak naprawdę astma zaczyna się w nosie - zaznacza lekarka.
4. Alergia może pojawić się w każdy wieku
Z sondażu przeprowadzonego przez BioStat wynika, że wśród ankietowanych pierwsze objawy alergii występowały najczęściej między 35. a 65. rokiem życia (32 proc.). U blisko jednej trzeciej pojawiły się między 18. a 34. rokiem życia, a tylko u 1,7 proc. - powyżej 65. roku życia.
Z ankiety wynika również, że do objawów alergii częściej przyznały się kobiety. Panie częściej wspominały o swędzeniu i łzawieniu oczu oraz o zmianach skórnych, częściej zgłaszały również, że mają dolegliwości związane z alergię pokarmową.
Wiele osób kojarzy alergię ze schorzeniem, z którym borykamy się od wczesnego dzieciństwa. Tak rzeczywiście jest w przypadku alergii wrodzonych. Tymczasem, jak wyjaśnia lekarka, alergia może się pojawić w zasadzie u każdego i na każdym etapie życia.
- Objawy alergii wrodzonej pojawiają się już w okresie niemowlęcym, czyli już po pierwszym miesiącu życia, szczególnie alergia na białko mleka krowiego, atopowe zapalenie skóry. Natomiast objawy tej alergii nabytej mogą się pojawić w każdym wieku. Jednego dnia miałam dwie takie pacjentki - jedną 54 lata, drugą 60 lat, które po raz pierwszy w kwietniu miały objawy alergii. Po wykonaniu testów okazało się, że mają alergię na pyłek brzozy - wyjaśnia prof. Czarnobilska.
Z powodu alergii ze zwolnienia lekarskiego korzystało zaledwie siedem proc. Polaków. Większość deklaruje, że nie są to dolegliwości, które wymagały wzięcia L4.
Sondaż "Zdrowie Polaków - świadomość dotycząca alergii" został przeprowadzony od 12 do 17 maja 2022 r. metodą CAWI na grupie 1067 pełnoletnich Polaków. Badanie było reprezentatywne ze względu na płeć, wiek i województwo.
Zobacz inne nasze badania:
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.